پیام مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم به مناسبت روز تشکل ها و مشارکت های اجتماعی

۲۳ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۱:۱۷ کد : ۴۹۳۱۴ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۱۲۸
۲۲ مرداد، روز تشکل ها و مشارکت های اجتماعی
پیام مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم به مناسبت روز تشکل ها و مشارکت های اجتماعی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم؛ همزمان با فرارسیدن ۲۲ مردادماه، روز ملی تشکل ها و مشارکت اجتماعی، مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با صدور پیامی این روز را گرامی داشت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی، محمدهادی عسکری در این پیام تشکل ها و مجموعه های دانشجویی را نقطه اتکای نظام آموزش عالی، در پیشبرد راهبرد دانشگاه اجتماعی دانست.
متن کامل این پیام بدین شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
در روز شمار تقویم، ۲۲ مرداد ماه به عنوان روز ملی تشکل ها و مشارکت اجتماعی نامگذاری شده است.
این روز فرصتی است مغتنم به منظور قدر شناسی از نقش آفرینی تشکل ها و مجموعه های فرهیخته و داوطلبانه ای که به رغم فراز و فرودهایی که در طبیعت همه فعالیت های اجتماعی است، با درکی آگاهانه و شوری نشأت گرفته از شعور اجتماعی در کنش مٶثر با محیط پیرامون خود هستند و در سال های اخیر با دستیبابی به بلوغ فکری و عملی توانسته اند بازویی توانمند و تکیه گاهی مطمئن در عرصه های گوناگون علمی، فرهنگی به شمار آیند.
این مجموعه های پویا و هدفمند که در قالب کانون های فرهنگی، انجمن های علمی دانشجویی، شوراهای صنفی، تشکل های اسلامی و نشریات دانشجویی تجلی یافته اند، درساحت دانشگاه برای دست یابی به آرمانهای متعالی تلاش می کنند.
مجموعه های داوطلبانه دانشجویی به عنوان گروه هایی فاخر و اندیشه ورز، توانسته اند به عاملی تاثیرگذار وجریان ساز در گفتمان تحول و پیشرفت جامعه اسلامی بدل شده و در این مسیر تلاش های در خور تحسینی داشته اند. بدون تردید وقتی سخن از مسٶلیت اجتماعی دانشگاه به میان می آید، نمی توان از نقش ارزشمند مجموعه های داوطلب دانشجویی چشم پوشی کرد.
براین اساس و هم راستا با سیاست های دولت محترم مبنی بر ایجاد زمینه های گسترش مشارکت های اجتماعی، با پیگیری راهبرد کلان دانشگاه اجتماعی، حمایت از کنش‌گری آگاهانه ومسئولانه مجموعه های داوطلبانه دانشجویی ضرورتی انکارناپذیر ومایه مباهات دانشگاه است. آنان نقطه اتکای پیشبرد دانشگاه اجتماعی به شمار می آیند. شکل گیری فضای گفت گو، تعامل و نقد سازنده و عالمانه در محیط های علمی و دانشگاهی ازمولفه های دانشگاه اجتماعی است. 
سخن راندن از مفاهیم اساسی اغلب در کلام ساده و در عمل پیچیده و حساس به نظر می آید، توسعه اجتماعی از جمله این مفاهیم است که دستیابی به آن نیازمند پی ریزی زیرساخت ها، تدوین و استمرار قواعد موثر و کاربردی و حفظ ارزش های اصیل جامعه است و به مدد مشارکت و همراهی اجتماعی میسر می گردد
از همین رو فرصت را مغتنم شمرده و ۲۲ مرداد را که آغاز هفته تشکل ها نام گذاری شده است، به تمام فعالان و دغدغه مندان عرصه مشارکت اجتماعی که دل در گرو تقویت همبستگی ملی و اعتلای ایران اسلامی دارند، تبریک عرض نموده و امید دارم تا به بهانه این نماد، بتوانیم مسئولیت مان در قبال امروز و فردای جامعه را محقق سازیم.
در پایان ضمن آرزوی توفیق برای یکایک مجموعه های دانشجویی، امیدوارم روز به روز شاهد نشاط و پویایی آنان در عرصه حیات اجتماعی باشیم.
محمدهادی عسکری
مدیرکل فرهنگی و اجتماعی
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری


( ۴ )

نظر شما :