به بهانه هفدهم مرداد، روز خبرنگار:

نقدی بر کتاب " آئین نگارش زبان فارسی با تاکید بر مهارت نوشتن"

۱۷ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۱:۱۵ کد : ۴۹۲۴۳ اخبار ستادی اخبار دانشگاه اخبار منتخب دانشگاه
تعداد بازدید:۲۴۵۵
کتاب «آیین نگارش زبان فارسی با تاکید بر مهارت نوشتن» به قلم دکتر حمید قاسمی، دکتر سارا کشکر و لیلا ایزدپرست می باشد. نویسندگان این کتاب معتقدند که «نوشتن یک مهارت ارتباطی در جامعه محسوب می‌شود و هر ایرانی با استفاده از این مهارت قادر خواهد بود در حرفه‌های مختلف نظیر تهیه خبر، گزارش سفر و خاطره و همچنین نگارش نامه‌های اداری و شخصی حضوری موفق داشته باشد.
نقدی بر کتاب " آئین نگارش زبان فارسی با تاکید بر مهارت نوشتن"

  این کتاب، یکی از مفید ترین کتب علوم انسانی در زمینه آیین نگارش می باشد، به طوری که می تواند منبع مفیدی برای کلیه رشته های تحصیلی و همچنین تمام آنانی که وظیفه نگارش بر عهده دارند به شکل گسترده ای به کار آید. مولفان کتاب همگی از اساتید فعال در رشته مدیریت و ارتباطات ورزشی هستند. ناشر کتاب، انتشارات حتمی می باشد، که ناشری صاحب نام در زمینه انتشار کتب تخصصی علوم ورزشی شناخته می شود. چاپ کتاب، دیجیتالی به طبع رسیده و با رنگ گرم جلد آن مزین شده است.صفحه بندی کتاب با ساختاری منطقی و جذاب طراحی شده، اما به لحاظ ایجاد تعادل در سواد و بیاض صفحات، به نظر می رسد شماره ترتیب صفحات در پایین مکتوبه درج می گردید، تناسب بهتری ایجاد می نمود. در قسمت عطف یا شیرازه کتاب، مشخصات به طور کامل آورده شده است.

 نوشتن، به عنوان یکی از  مهارت های مهم  ارتباطی محسوب می‌شود و هر فردی با استفاده از این مهارت قادر خواهد بود در حرفه‌های مختلف نظیر تهیه خبر، گزارش سفر و خاطره و همچنین نگارش نامه‌های اداری و شخصی حضوری موفق داشته باشد.در پیشگفتار کتاب، می خوانیم: کار نویسندگی و نگارش به مثابه بسیاری از هنرها و صنایع، نیاز به تمرین و ممارست دارد. و در مقدمه متوجه می شویم، نگارش و نوشتن علم نیست، بلکه به عنوان یکی از مهمترین مهارت های ارتباطات است.هر فصل کتاب دارای بخش ابتدایی و اهداف آموزشی بوده و محتوای فصل با مقدمه ای آغاز می گردد.

با مشاهده فصول کتاب، جداول کاربردی مختلفی را در پیش رو خواهید دید، که به مثابه ویترینی تمام نما به توضیح مطالب و موضوعات مختلف در هر فصل خواهد پرداخت.که این امر خود، مزیتی بر یادگیری بهتر مطالب این کتاب است.

با مشاهده جداول مذکور می توان تسلط و تمرکز افزون تری بر مطالب پیدا نمود. در پایان هر فصل سئوالات ارزشیابی قرار گرفته اند، تا با پاسخ به آنها، خواننده میزان یادگیری خود را محک زده و بر فهم مطالب فایق آید.

نوع قلم های بکار رفته و اندازه آنها، بسیار زیبا انتخاب شده است.و با اختلاف اندازه  مناسب قلم ها برای نوشتن فصول و سر فصلها به شکل بارزی تمایز ایجاد می نماید، و زیبایی بصری مناسبی فراهم آورده است.

معادل انگلیسی واژگان تخصصی بکار رفته در کتاب با ذکر شماره در قسمت پاورقی در هر صفحه قابل مشاهده است.

در فصل اول کتاب، با عنوان: "نوشتن به عنوان مهارت ارتباطی" با شکل های مختلف مهارت نوشتن در ارتباطات مواجه می گردیم.که به نظر می رسد، جای  نمونه ها و مثل هایی از  آنها خالی باشد و جا داشت تا معادل های انگلیسی آنان نیز ذکر گردد.

در جایی دیگر، با مفهوم ارتیاطات و عناصر آن، اصول نگارش فارسی، ضرورت خلاصه نویسی، مراحل آن و پارامترهای یک نوشته خوب آشنا می شویم.

در فصل دوم کتاب مبحث" خبر نویسی" می باشد. مفهوم،قواعد،مراحل خبر نویسی، عناصر، ساختارخبر در این فصل قرار دارد.

فصل سوم کتاب به "گزارش نویسی اداری" و توجه به مراحل، برنامه ریزی و اهداف آن می پردازد. علاقمندانی که می خواهند گزارش نویسی سریع را تجربه کنند به صفحه80 کتاب مراجعه نمایند.

"گزارش نویسی مطبوعاتی" و نحوه تنظیم انواع آن در فصل چهارم قابل پیگیری است. کزارش نویسی علمی، که پس از مقدمه به پروپوزال نویسی خواهیم رسید، در فصل 5 قرار گرفته است، با جدولی کامل از محورهای لازم برای پر کردن یک پروپوزال یا پیشنهاد تحقیق، آموزش دیده می شویم.

هنگامی که عنوان: "مقاله نویسی" را می بینیم فصل ششم کتاب است. با انواع مقالات آشنا می شویم.

اگر کارمند موسسه یا سازمانی باشید، به محض مطالعه فصل هفتم، نیاز به تهیه مکاتبات اداری و نامه نگاری برایتان بر طرف خواهد گردید. به آن جهت که، در این فصل شما با انواع"مکاتبات اداری"، ارکان و اجزای نامه اداری و انواع فرم های اداری آشنا خواهید شد. اما اگر امکان آن بود که برای هریک از فرم ها نمونه ای ذکر می گردید، خالی از لطف نبود.در این فصل به شکلی مطلوب به نامه نگاری در اتوماسیون اداری اشاره گردیده.

بدین ترتیب شما نیمی از کتاب را مشاهده کرده اید. حالا در فصل هشتم هستیم، اگر شما بخواهید در جایی استخدام شوید به " نحوه نگارش سوابق فردی" نیاز خواهید داشت. این امر با مطالعه این فصل امکان پذیر خواهد شد.

در صفحه 160 به نظر می رسد حضور ناهمگون  نمونه رزومه انگلیسی مناسبتی ندارد، زیرا  این کتاب  آیین نگارش زبان فارسی بوده و نیازی به آوردن رزومه به زبان انگلیسی ضروری نمی نماید.

"کتاب نویسی" فصل نهم کتاب را تشکیل می دهد. اگر خواستید کتابی آموزشی تهیه نمایید، اینجا به کارتان خواهد آمد. انواع ویراستاری کتاب در صفحه 184 آمده است.

اگر شما، طبع شعر در خود سراغ دارید، مروری کامل در فصل دهم داشته باشید. در این فصل، " شعر سرایی و  شعرنویسی" با قالب های متفاوت شعر، انواع سبک، انواع قافیه شعر و وزن آشنا خواهید شد.اشعاری که به عنوان نمونه آورده شده، اگر نام شاعر در قسمت چپ آخرین بخش اشعار و با فونتی متمایز آورده شود زیبایی بصری مناسبی ایجاد خواهد نمود.(صفحه 216)

فصل یازدهم به "زندگی نامه، شرح حال و خاطره نویسی" اختصاص یافته است.

عموم مردم، وقایع مختلفی در طول زندگی خود داشته اند، بسیاری از این اتفاقات قابلیت فیلمنامه شدن را دارند. شرح کامل" فیلمنامه و نمایشنامه نویسی "در فصل دوازدهم بیان گردیده است. ساختار فیلمنامه در صفحه 245 آغاز و با مراحل فیلمنامه نویسی در صفحه 250 ادامه پیدا می کند.

در عصر کنونی ارتباطات اینترنتی، محور اساسی ارتباطات ملی و بین المللی است." نگارش وب سایت و وبلاگ" عنوان  فصل سیزدهم این کتاب را تشکیل می دهد. برای حضور پر رنگ در فضای مجازی به مهارتهایی چون طراحی وب سایت، وبلاگ نویسی و سایر اطلاعات نیاز خواهید داشت که در این فصل قابل دسترسی می باشند.

فصل چهاردهم، آخرین فصل کتاب است. شما پس از مطالعه فصول گذشته و آشنایی با مهارت های مختلف به این فصل خواهید رسید. عنوان فصل "نامه های مناسبتی" می باشد.

در این فصل انواع نامه های مناسبتی به همراه نمونه هایی مفید، برای استفاده خوانندگان قرار داده شده است.

در بخش "منابع" تمام آدرس ها بر اساس ترتیب حروف الفباء ذکر گردیده، و پاسخنامه سوالات هر فصل، آخرین صفحه این کتاب را تشکیل می دهند.

تعداد صفحات کتاب:336 صفحه، رده بندی دیویی: 808 ، شابک:4-92-6904-600-978

شماره کتابشناسی ملی: 3378171

بیژن سهیلی یکتا. مرداد1398


( ۱۱ )

نظر شما :