همایش ملی آینده‌پژوهی فرهنگی ایران (دانشگاه و چالش‌های فرهنگی دهه پنجم انقلاب) در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد

۲۹ خرداد ۱۳۹۸ | ۲۱:۵۸ کد : ۴۸۲۲۲ اخبار برگزیده اخبار ستادی اخبار داغ گزارش تصویری
تعداد بازدید:۱۳۲۴
مدیر کل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در همایش آینده‌پژوهی فرهنگی ایران با بیان اینکه فضای پیچیده عرصه فرهنگ را نمی‌توان با ذهن‌ها و تفکر ایستا شناخت، گفت: امروز مبتنی بر پژوهش‌های انجام شده، نیازمند بازنگری در رویکرد‌ها و روش‌ها هستیم تا بتوانیم آنها را با نیاز‌های آینده همسان‌سازی کنیم.
همایش ملی آینده‌پژوهی فرهنگی ایران (دانشگاه و چالش‌های فرهنگی دهه پنجم انقلاب) در  دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم؛ به نقل از ایکنا زهرا پارساپور، مدیر کل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در همایش ملی آینده‌پژوهی فرهنگی ایران (دانشگاه و چالش‌های فرهنگی دهه پنجم انقلاب) که امروز چهارشنبه، ۲۹ خردادماه در سالن شهید مطهری دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، بیان کرد: سیالیت فضای فرهنگی، گسترش و تنوع عوامل تأثیرگذار در امر فرهنگ، امکان سیاستگذاری را سخت و پیچیده کرده و ما را به احتمالات نزدیک می‌کند. ما در حوزه فرهنگی، در معرض جریانات متنوع و متکثری قرار داریم و برای پرهیز از شنونده و مصرف‌کننده صرف بودن باید به سمت تحلیل و آینده‌نگری برویم. این مهم هم منوط به دو تلاش مجدانه است؛ نخست بازخوانی میراث فرهنگی، دینی و تمدنی گذشته و بازسازی خلاقیت و تولید محتوای مؤثر و دوم؛ گشودن عرصه‌های وسیع و گسترش ارتباطات ملی و بین‌المللی در دو حوزه فرهنگی و تمدنی و نیز در گستره تمدن اسلامی است.وی ادامه داد: در تلاش نخست، نقش دانشگاهیان حائز اهمیت است. این قشر می‌بایست به بازسازی و بازخوانی فرهنگی آن هم با استفاده از دستاورد‌های نوین بشری بپردازد و در عین اینکه در جایگاه دیدن، شنیدن و مصرف‌کننده فرهنگی بودن است، تلاش کند به تولید، و تفسیر و نگارش و نیز عرضه فرهنگ بپردازد. این موضوع، نیازمند پیشتوانه دیپلماسی سیاسی و علمی است تا بتوان به تبدیل شدن این تولیدات در عرصه ملی و فراملی آن هم با زبان قابل فهم نائل آمد و این قشر بتواند دستاورد‌ها وتولیدات قابل استفاده برای جامعه تولید کند.

 دکتر زهرا پارساپور گفت: در این جریان؛ نیازمند توجه و اهتمام جدی مسئولان و برنامه‌ریزان هستیم. شواهد و قرائن نشان می‌دهد با فضای پیچیده و متغیری که در عرصه فرهنگ با آن روبرو هستیم، تنها با ذهن‌ها و تفکر ایستا نمی‌توانیم این فضا را بشناسیم. ما امروز مبتنی بر پژوهش‌های انجام شده، نیازمند بازنگری در رویکرد‌ها و روش‌ها هستیم تا بتوانیم آن را با نیاز‌های آینده همسان‌سازی کنیم.

در ادامه برگزاری همایش آینده‌ پژوهی فرهنگی ایران، دو نشست تخصصی برگزار شد. نشست نخست این همایش با موضوع «دانشگاه و آسیب‌شناسی آینده فرهنگ تولید علم در ایران» بود که آقایان محمدرحیم عیوضی، دبیر علمی همایش، عباسعلی رهبر، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی و محمد حسینی مقدم، عضو هیئت علمی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در این نشست به ارائه مباحث خود پرداختند.


لینک دانلود فایل

نظر شما :