از کتاب نویسنده کازرونی در دانشگاه سلمان فارسی کازرون رونمایی شد

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۲۰:۲۰ کد : ۴۷۴۶۳ اخبار برگزیده اخبار منتخب دانشگاه
تعداد بازدید:۳۶
از کتاب تحفه سالک تالیف محمد صادق درویش کازرونی در دانشگاه سلمان فارسی کازرون رونمایی شد.
از کتاب نویسنده کازرونی در دانشگاه سلمان فارسی کازرون رونمایی شد

به گزارش خبرنگار فرهنگی دانشگاه سلمان فارسی کازرون؛ این کتاب در اواخر دوره قاجاریه همزمان با آغاز پادشاهی محمد علی شاه، در کازرون به دست یکی از عارفان وقت این شهر به نام محمد صادق درویش کازرونینوشته شده است. متن اصلی این کتاب به معرفی انساب و خانواده هایمعروف کازرونی و شخصیت‌های نامدار این شهر در زمان مولف پرداخته است. علاوه بر آن بخش هایی نیز به معرفی روستاها و شهرهای تابعه وشخصیت های معروف هر کدام و حوادث آن زمان اختصاص یافته است. از دقت نظر تاریخی کتاب می‌توان پی به اطلاعات گسترده نویسنده برد.

محمد صادق درویش کازرونی به عقیده مصحح، از سلسله ذهبیه است.

مراسم رونمایی از این کتاب، عصر روز یکشنبه مورخ ۱۳۹۸/۲/۸ در دانشگاه سلمان فارسی کازرون برگزار شد. در ابتدای این مراسم دکتر ابوذر خسروی معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه سلمان فارسی به بیان توضیحاتی درباره کتاب و ضرورت توجه به تاریخ نویسی محلی پرداختند. در ادامه این جلسه که با حضور شخصیت‌های علمی و فرهنگی شهرستان برگزار شدهبود دکتر زیبا قلاوندی، عضو هیئت علمی گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه سلمان فارسی کازرون، به معرفی و بررسی کتاب و سبک روان و شیوای آن پرداختند و بخش‌هایی از متن کتاب را برای مخاطبان قرائت کردند.

این مراسم با سخنرانی دکتر خیرالله محمودی عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز و عضو سابق هیئت علمی گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه سلمان فارسی کازرون ادامه یافت. وی پیشینه ای از روند تصحیح و دشواری ها و نکته های موجود در کتاب را بیان کردند و نسخه‌ای از کتاب را به چهره های فرهنگی شهرستان حاضر در جلسه تقدیم کردند.

مراسم رونمایی از کتاب تحفه السالک در چارچوب برنامه های دهه سرآمدی آموزش و هفته بزرگداشت مقام معلم از سوی معاونت آموزشی و پژوهشی دانشگاه سلمان فارسی کازرون و به همت مدیریت آموزشی این دانشگاه و با همکاری رئیس دفتر نظارت و ارزیابی دانشگاه برگزار شد.

آیین رونمایی از این کتاب که با استقبال پرشور اعضای هیات علمی و دانشجویان دانشگاه سلمان مواجه شد، به وسیله دکتر انوشیروان غفاری پوررئیس دانشگاه سلمان فارسی و دکتر خیرالله محمودی مصحح کتاب و دکتر فرهاد خرمایی رئیس اسبق دانشگاه سلمان فارسی و عضو فعلی هیئتعلمی دانشگاه شیراز انجام گرفت./‏حسین‬ امیرعضدی


( ۲ )

نظر شما :