آغاز رویداد استارتاپی کارآفرینی اجتماعی با حضور ۸ استان در دانشگاه شهید چمران اهواز

۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۱۰:۵۳ کد : ۴۷۲۶۲ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۵۱۰
رویداد استارتاپی منطقه‌ای کارآفرینی اجتماعی عصر روز چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ماه کار خود را در دانشگاه شهید چمران اهواز آغاز کرد.
آغاز رویداد استارتاپی کارآفرینی اجتماعی با حضور ۸ استان در دانشگاه شهید چمران اهواز

به گزارش خبرنگار فرهنگی دانشگاه شهید چمران اهواز، دکتر عبدالرحیم هوشمند، معاون فرهنگی و اجتماعی این دانشگاه و رییس شورای سیاست‌گذاری رویداد استارتاپ، در آیین افتتاحیه، گفت: دغدغه همه ما برای انسان است و امروز دور هم جمع شده‌ایم که فعالیتی را آغاز کنیم و با ایده‌هایی که می‌دهیم، شرایط بهتری را برای جامعه خود فراهم کنیم.

وی با اشاره به میزبانی دانشگاه شهید چمران اهواز، افزود: این سوال مطرح می‌شود که چرا دانشگاه میزبان چنین رویدادی در حوزه آسیب‌های اجتماعی است؟ همه ما دانشگاه‌ها را محلی با ماموریت‌های آموزشی و پژوهشی می‌شناسیم، ولی گذر زمان به ما آموخته که دانشگاه، مسئولیت‌های اجتماعی نیز بر عهده دارد. نتیجه اینکه در دو دهه اخیر کارهایی از دانشگاه خواسته نشد، این است که امروز شاهد بروز آسیب‌های مختلف اجتماعی در جامعه هستیم و اختلالاتی در فرآیندهای اجتماعی ایجاد شده است.

هوشمند تصریح کرد: شرایط موجود مسئولان را به این سمت هدایت کرد که فعالیت‌ها و ماموریت‌هایی را در این زمینه برای دانشگاه‌ها تعریف کنند تا برای مشکلات اجتماعی موجود راه حل‌هایی پیدا شود. مقام معظم رهبری نیز نسبت به مسایل اجتماعی دغدغه فراوان دارند و در جلسات مکرر بر این موارد تاکید می‌کنند. با توجه به اینکه رسیدگی به مشکلات اجتماعی و آسیب‌ها در این زمینه بر عهده وزارت کشور است، این وزارتخانه در تفاهم‌نامه‌ای با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به این نتیجه رسیدند که رویداد استارتاپی کارآفرینی اجتماعی در سه دانشگاه بزرگ کشور، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه اصفهان و دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شود.

رییس شورای سیاست‌گذاری رویداد استارتاپی کارآفرینی اجتماعی خاطرنشان کرد: دانشگاه شهید چمران اهواز نیز میزبان دانشگاهیان از هشت استان خوزستان، هرمزگان، بوشهر، فارس، کرمان، ایلام، کرمانشاه و کردستان است و علاوه بر این استان‌ها شاهد حضور دانشجویانی از استان‌های دیگر مانند اصفهان، تهران، مازندران و مرکزی نیز در این رویداد هستیم که به همه عزیزان خیرمقدم می‌گوییم. امیدوارم در سه روز برگزاری رویداد، شاهد خلق ایده‌های جدید و در نهایت ایجاد کسب و کارهایی در زمینه آسیب‌های اجتماعی برای حل مشکلات جامعه باشیم.

بنا به این گزارش، سیدعلیرضا علوی، رییس سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان نیز در آیین افتتاحیه رویداد استارتاپی کارآفرینی اجتماعی گفت: برای نخستین بار است که در استان خوزستان شاهد برگزاری یک رویداد استارتاپی با موضوع معضلات و آسیب‌های اجتماعی هستیم و این جای خرسندی دارد. کشور ما به دلیل بهره‌مندی از منابع طبیعی فراوان و نفت، در سال‌های گذشته کمتر دغدغه اشتغال داشت، ولی پس از آنکه با پیک جمعیتی در کشور مواجه شدیم، شاهد افزایش نرخ بیکاری در کشور بودیم.

علوی تصریح کرد: تفاوت عمده این رویداد، موضوع اجتماعی آن و پرداختن به آسیب‌های اجتماعی است و امیدوارم در سه روز برگزاری رویداد، شاهد شکل‌گیری شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه آسیب‌های اجتماعی باشیم و در جهاد دانشگاهی خوزستان نیز این آمادگی وجود دارد که از شرکت‌هایی که شکل می‌گیرد، حمایت شود.

گفتنی است، در آیین افتتاحیه این رویداد ۵۲ ایده توسط شرکت کنندگان ارائه شد که در نهایت با رای دانشگاهیان حاضر در رویداد، ۱۰ ایده برتر انتخاب شدند. صاحبان ایده‌های برتر امروز و فردا با تشکیل تیم‌هایی، بر روی ایده‌های خود کار می‌کنند و در نهایت، جمعه ۱۳ اردیبهشت ساعت ۱۶، آیین اختتامیه و داوری تیم‌های برتر برگزار و سه تیم برگزیده رویداد استارتاپی کارآفرینی اجتماعی معرفی می‌شوند.

‌‌‌‌سمانه کیامنش / ‏دانشگاه‬ شهید چمران اهواز

کلید واژه ها: دانشگاه شهید چمران اهواز


نظر شما :