نشست خبری هفتمین جشنواره ملی رویش برگزار شد

۲۵ بهمن ۱۳۹۷ | ۱۷:۱۸ کد : ۴۵۶۶۱ اخبار برگزیده اخبار ستادی جشنواره ملی رویش
تعداد بازدید:۱۰۷۴
همزمان با بیستمین سال تأسیس کانون‌های فرهنگی، هنری، دینی واجتماعی دانشجویان سراسر کشور؛ چهارشنبه ۲۴ بهمن، نشست خبری هفتمین جشنواره ملی رویش در سالن کنفرانس مرکز آفرینش‌های فرهنگی و هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.
نشست خبری هفتمین جشنواره ملی رویش برگزار شد


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم؛ دکتر غفاری در زمینه فعالیت کانون‌ها در جشنواره گفت: کانون‌های فرهنگی، هنری، دینی و اجتماعی دانشجویان کشور یکی از بزرگ‌ترین و گسترده‌ترین اجتماعات دانشجویی است که در ۴ زمینه فعالیت و در ۳۲ موضوع تخصصی (کانون) در دانشگاه‌ها به صورت قانونمند و بر اساس آئین نامه مصوب به فعالیت داوطلبانه می‌پردازند. هفتمین جشنواره ملی رویش عصاره دستاوردها و توانمندی‌های این مجموعه‌های فعال و داوطلب دانشجویی است که در بخش‌های رقابتی و غیر رقابتی و به نوعی خروجی جشنواره‌های رویش دانشگاهی است که تا کنون برگزار و در سامانه وزارت علوم ثبت شده است. این فعالیت‌ها به شناخت توانمندی‌ها و استعدادهای دانشجویان کمک می‌کند و آنها را به سمت رشد در زمینه‌های مهارتی لازم در جامعه سوق می‌دهد. یکی از مهم‌ترین عرصه‌های فعالیت فرهنگی در دانشگاه‌ها کانون‌های فرهنگی، هنری، دینی و اجتماعی دانشجویان هستند که به دلیل تنوع و تکثر موضوعات فعالیت قابل توجه اند و در یک مقیاس ملی جشنواره را تجربه می‌کنند. افزایش اقبال و همکاری دانشجویان به نوعی اثرگذاری این فعالیت‌ها نشان می‌دهد. تا به حال ۸۶ جشنواره رویش در داخل دانشگاه‌ها برگزار شده است. تعداد کل کانون‌های فرهنگی دانشجویان ۷۳۰۰ در سامانه وزارت علوم ثبت شده، ولی کانون‌های فرهنگی فعال دانشجویی تعداد ۴۲۶۲ هستند و تا کنون تعداد ۱۱۳۲ اثر در حوزه‌های مختلف فرهنگی و هنری در سامانه جشنواره ملی رویش ثبت شده و تعداد ۹۶ طرح و ایده دانشجویی به جشنواره ارسال شده است.

دکتر غفاری در پاسخ به این پرسش که زمان و مکان برگزاری جشنواره در چه محل و تاریخی است، پاسخ داد: با توجه به درخواست دانشگاه‌ها برای مهلت بیشتر جهت برگزاری جشنواره رویش دانشگاهی، زمان بیشتر برای ثبت آثار و دستاوردهای کانون‌های فرهنگی در سامانه جشنواره ملی و... در تلاش هستیم زمان بندی مناسبی را در نظر بگیریم. اما قدر مسلم جشنواره در تهران و به احتمال زیاد کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان که تا کنون همکاری و تعامل بسیار مناسبی را با مجموعه معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و این جشنواره داشته‌اند است و یقیناً در نیم سال دوم تحصیلی ۱۳۹۷ ۱۳۹۸ این جشنواره برگزار خواهد شد و زمان دقیق این جشنواره متعاقباً اطلاع رسانی خواهد شد.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در مورد بخش‌های مختلف جشنواره توضیح داد: بخش رقابتی که جزلاینفک محسوب می‌شود و حس و انگیزه دانشجویان را افزایش می‌دهد. بخش غیر رقابتی که عمومیت دارد و بدون در نظر گرفتن سطح توانایی و مقایسه انها باعث افزایش مشارکت می‌شود و دانشگاه‌هایی که جشنواره رویش دانشگاهی را برگزار نکرده‌اند می‌توانند در بخش‌های غیر رقابتی از جمله؛ نمایشگاه دستاوردها و توانمندی‌ها، کارگاه‌های آموزشی و کمیسیون‌ها و... حضور داشته باشند. حمایت‌های انجام شده با توجه به حجم و تعداد کانون‌ها در واقع از نظر مادی حداقل بوده ولی از نظر معنوی بستر مختلفی برای شرکت کنندگان فراهم شده است. در حال حاضر دانشگاه‌ها در حال حرکت به سمت «دانشگاه اجتماعی» هستند و لازمه این رویکرد تعامل با مجموعه سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی، اجتماعی و هنری مربوطه است. این رهیافت به ویژه ایجاد ارتباط مجموعه کانون‌های فرهنگی دانشجویان با این نهادها و ارتباطات فرابخشی نسبت به مسائل اجتماعی و مبتلابه جامعه است.
وی در مورد تفاوت‌های این جشنواره با سایر جشنواره‌ها افزود: هشتاد و شش جشنواره رویش در دانشگاه‌ها برگزار شده است که نسبت به سال‌های گذشته در فضایی متنوع با اراده و علاقه قوی‌تری انجام گرفته و منجر به زمینه سازی برای برگزاری هفتمین رویش به عنوان نقطه عطف رویش‌ها شده است.


( ۲ )

نظر شما :