مصاحبه با دبیر جشنواره سراسری فیلم کوتاه و عکس دانشجویان "امید"

۲۲ بهمن ۱۳۹۷ | ۱۳:۱۴ کد : ۴۵۵۵۹ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۷۱۰
به دنبال اعلام فراخوان و آغاز ثبت نام هشتمین دوره جشنواره سراسری فیلم کوتاه و عکس دانشجویان (امید)، پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با دبیر این جشنواره مصاحبه انجام داد.
مصاحبه با دبیر جشنواره سراسری فیلم کوتاه و عکس دانشجویان "امید"

با توجه به اعلام فراخوان و آغاز ثبت نام هشتمین دوره جشنواره سراسری فیلم کوتاه و عکس دانشجویان (امید)، با آقای مقداد جعفرزاده دبیر این جشنواره مصاحبه ای ترتیب داده ایم که مشروح این گفتگو به شرح زیر است:

لطفاً ابتدا از دوره هفتم جشنواره که در سال گذشته برگزار شد، بگویید؟

هفتمین دوره جشنواره سراسری فیلم کوتاه و عکس دانشجویان در اسفند ماه سال گذشته به میزبانی دانشگاه سیستان و بلوچستان برگزار شد.

 

با توجه به اینکه در اردیبشهت ماه سال ۱۳۹۸ هشتمین دوره جشنواره سراسری فیلم کوتاه و عکس دانشجویان برگزار خواهد شد، آیا رویکرد جدیدی نسبت به سال های پیش دارید؟ چه تغییرات احتمالی در جشنواره امسال خواهیم داشت؟

از اولین قدمهای شروع دوره هشتم جشنواره و در جلسات نخست شورای سیاست گذاری خواست و هدف برگزارکنندگان این بوده که سطح کیفی این دوره جهش چشمگیری نسبت به دوره های قبل داشته باشد.در در این دوره بخشهای جدیدی به جشنواره اضافه شده است و سعی شده در انتخاب هیات داوران و همچنین اساتید کارگاههای آموزشی جنبی جشنواره از بهترین افراد این حوزه، چه در سطح دانشگاهی و چه در سطح حرفه ای استفاده شود. همچنین از این دوره، بزرگداشت یک چهره ماندگار حوزه سینما و دانشگاه در جشنواره برگزار خواهد شد. از بخشهای جدید دیگر، بخش جشنواره ی جشنواره ها است که در این بخش غیر رقابتی منتخبی از بهترین فیلمهای برگزیده جشنواره های مطرح فیلم کوتاه کشور به نمایش در خواهد آمد. در یک بخش ویژه دیگر بهترین فیلمهای ساخته شده با موضوع ویژه جشنواره (پیشگیری از اعتیاد و آسیبهای اجتماعی) به نمایش در می آید. از لحاظ ارزش جوایز نقدی برگزیدگان جشنواره نیز افزایش چشمگیری را نسبت به دوره های قبل شاهد خواهیم بود.

 

هشتمین دوره جشنواره سراسری فیلم کوتاه و عکس دانشجویان در چه بخش هایی برگزار خواهد شد؟ آیا بخش جدیدی اضافه شده است؟

هشتمین دوره جشنواره امید در چهار بخش فیلم کوتاه، فیلمنامه، فیلم صد ثانیه ای و عکس، با موضوع آزاد و همچنین موضوع ویژه جشنواره که پیشگیری از اعتیاد و آسیبهای اجتماعی است برگزار می شود. بخش فیلمهای صد ثانیه ای بخش جدیدی است که از این دوره به جشنواره اضافه شده است.

 

ثبت نام در جشنواره از چه زمانی آغاز و راه های ارتباطی با دبیرخانه و کمیته اجرایی جشنواره چگونه است؟

ثبت نام در این دوره از جشنواره از دی ماه آغاز شده و تا ۴ اسفند ادامه خواهد داشت. ثبت نام جشنواره تنها از طریق سایت جشنواره به آدرس www.omidfestival.ir انجام پذیر است. شرکت کنندگان پس از ثبت نام اولیه در سایت به ثبت آثار خود اقدام و کد رهگیری دریافت می کنند. سپس تا ۱۱ اسفند زمان دارند تا اصل اثر خود را بر روی DVD با فرمتهایی که در فراخوان اعلام شده و روی سایت جشنواره قرار دارد به آدرس دبیرخانه جشنواره امید ارسال نمایند.

آدرس دبیر خانه هشتمین جشنواره سراسری فیلم کوتاه و عکس دانشجویان (امید): شیراز، میدان ارم، دانشگاه شیراز، ساختمان معاونت فرهنگی اجتماعی

کد پستی: ۷۱۹۴۶۸۵۳۹۹

تلفن تماس: ۰۷۱۳۶۲۶۹۳۲۱‌‌‌‌‌‌‌

 

چه افرادی می توانند در جشنواره ثبت نام کنند؟

تمام دانشجویان دانشگاههای کشور (دولتی و غیر دولتی، آزاد، پزشکی، پیام نور، علمی و کاربردی...) می توانند در این جشنواره سراسری شرکت کنند. علاوه بر دانشجویان، دانش آموختگانی که بیش از یک سال از زمان فارغ التحصیلیشان نگذشته باشد نیز مجاز به شرکت در جشنواره هستند.

 

چه پیشنهادی برای دانشجویانی که علاقه مند به شرکت هستند ولی به دلیل اینکه فکر می کنند رزومه ضعیفی دارند و از این کار منصرف می شوند، دارید؟

پیشنهاد من به دانشجویان علاقمند به هنر به ویژه سینما و عکاسی این است که نگران انتخاب شدن یا نشدن آثار خود نباشند و هنر خود را عرضه نمایند. یکی از راه های ورود به دنیای حرفه ای، حضور و دیده شدن در جشنواره ها است. با کسب تجربه در این گونه جشنواره های دانشجویی می توان پله های ترقی را یکی یکی طی کرد و به هدفهای بزرگتر رسید. بسیاری از فیلمسازان بزرگ سینما پیشرفت خود را از جشنواره های دانشجویی شروع کردند و خود را به بالاترین سطوح جهانی رساندند.

اگر مطلب ناگفته ای باقیمانده بیان کنید؟

در پایان ضمن تشکر از شما، امیدوارم شاهد برگزاری یک جشنواره با کیفیت، مفید و به یادماندنی در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ در شهر زیبای شیراز باشیم.


( ۱ )

نظر شما :