نشست خبری رویداد استارت‌آپ کارآفرینی اجتماعی در دانشگاه شهید چمران برگزار شد

۲۱ بهمن ۱۳۹۷ | ۱۳:۰۴ کد : ۴۵۵۲۱ اخبار دانشگاه اخبار منتخب دانشگاه
تعداد بازدید:۹۰
نشست خبری برگزارکنندگان نخستین رویداد استارت‌آپ تخصصی کارآفرینی اجتماعی با خبرنگاران رسانه های استان خوزستان، صبح امروز در معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد.
نشست خبری رویداد استارت‌آپ کارآفرینی اجتماعی در دانشگاه شهید چمران برگزار شد

به گزارش خبرنگار فرهنگی دانشگاه شهید چمران اهواز، در این نشست دکتر عبدالرحیم هوشمند رییس شورای سیاستگذاری رویداد منطقه ای استارتاپ کارآفرینی اجتماعی و معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز ضمن خوشامدگویی به حاضران مراسم، با اشاره به ایام ا... دهه مبارک فجر اظهار داشت: در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی قرار داریم و این روزها، تداعی کننده ایامی است که نهضت ما به یک نظام مبتنی بر مردم‌سالاری دینی تبدیل شد.

وی افزود: وظیفه‌ی امروز ما پاسداشت تلاش های حماسه آفرینان در طول چهار دهه گذشته و بیان اهمیت و زنده نگه داشتن آن برای نسل آینده است، که بخش بزرگی از این وظیفه بر دوش رسانه ها و اصحاب قلم است.
رییس شورای سیاستگذاری رویداد منطقه ای استارتاپ کارآفرینی اجتماعی در خصوص هدف برگزاری این نشست گفت: دانشگاه ها علاوه بر ماموریت آموزشی و پژوهشی، باید نسبت به اهمیت نقش دانشگاه ها در ارتقای مسئولیت اجتماعی و سرمایه اجتماعی برنامه‌ریزی جدی‌تری انجام دهند.

عبدالرحیم هوشمند افزود: دانشگاه ها باید بتوانند نیروهایی تربیت کنند که علاوه بر تخصص علمی، در حل مسایل اجتماعی و کارآفرینی نیز نقش موثری در جامعه و پیشرفت کشور ایفا کنند.

وی تاکید کرد: غفلت دانشگاه ها در تربیت اجتماعی دانشجویان سبب آسیب به جامعه و بروز معضلات در جامعه خواهد شد که نهایتاً اختلال در رشد و توسعه اجتماع را به دنبال دارد.

دکتر هوشمند ادامه داد: به منظور آشنایی دانشجویان با مسایل اجتماعی و فرهنگی و آماده‌سازی ورود آنان به جامعه برای پذیرش مسئولیت‌‎های اجتماعی، باید توانمندسازی آنان را از محیط دانشگاه آغاز کرد که برگزاری این رویداد، هم‌راستا با همین هدف بوده است.

رییس شورای سیاستگذاری رویداد منطقه ای استارتاپ کارآفرینی اجتماعی با اشاره به مشکلات کنونی در جامعه، اظهار کرد: طی تفاهم نامه ای بین شورای اجتماعی وزارت کشور و معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، برگزاری این رویداد استارتاپی پیش‌بینی شده که اجرای این رویداد در سه منطقه و با محوریت دانشگاه های جامع از جمله شهید چمران اهواز، فردوسی مشهد و اصفهان برگزار می شود.

دکتر هوشمند ادامه داد: در همین راستا نخستین رویداد استارتاپ کارآفرینی اجتماعی به میزبانی دانشگاه شهید چمران اهواز و در حیطه جغرافیایی دانشگاه های ایلام، فارس، کردستان، کرمانشاه، خوزستان، بوشهر، کرمان و هرمزگان از ۲۸ تا ۳۰ فروردین‌ماه سال ۹۸ برگزار خواهد شد.

وی در پایان سخنانش به اعضای شورای سیاستگذاری این رویداد اشاره کرد و گفت: اعضای این شورا متشکل از معاون فرهنگی دانشگاه شهید چمران به عنوان مجری، مدیر دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه، نماینده پارک علم و فناوری خوزستان، نماینده اداره کل فرهنگی و اجتماعی استانداری خوزستان، نماینده فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و دبیر شورای سیاستگذاری است.

در ادامه نشست خبری برگزارکنندگان رویداد کارآفرینی اجتماعی با اصحاب رسانه، سید رضا علوی دبیر این رویداد منطقه ای ضمن تبریک فرا رسیدن ایام پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و قدردانی بابت واگذاری مسئولیت دبیری رویداد به وی، اظهار کرد: کسب و کارهای اجتماعی در صدد بهبود مسایل اجتماعی هستند و به جای اتکا به ارائه خدمات عمومی و وابستگی به بودجه دولتی، به صورت خصوصی و خودگردان با ایجاد کارآفرینی به افراد کم توان هم کمک می کنند.

وی با بیان اینکه رسالت وزارت علوم، ایجاد علوم جدید در دانشگاه هاست، گفت: راه اندازی این رویداد و واگذاری اجرای آن به دانشگاه ها، در راستای همین رسالت بوده است.

دبیر اجرایی رویداد منطقه ای استارتاپ کارآفرینی اجتماعی، هدف این رویداد را توانمندسازی دانشجویان و دانش‌آموختگان دانشگاه ها برای راه‌اندازی کسب و کارهای نوآورانه در حوزه مسایل اجتماعی عنوان کرد.

سید رضا علوی با اشاره به زمان برگزاری رویداد که از ۲۸ تا ۳۰ فروردین ماه سال ۹۸ می‌باشد، اظهار کرد: قبل از برگزاری رویداد اصلی، دو پیش‌رویداد در زمینه «خلق ایده‌ی کسب و کار» در سال جاری برگزار خواهیم کرد که علاقه‌مندان می‌توانند برای نام‌نویسی، شرکت در پیش‌رویدادها، ثبت ایده و کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این رویداد، از امروز به سایت http://sostartup.ir مراجعه کنند.

وی شرکت‌کنندگان در رویداد کارآفرینی اجتماعی را شامل چهار گروه از صاحبان ایده، متخصصان حوزه گرافیک، اهل رسانه و خبرنگاران و متخصصان IT دانست و گفت: حضور این اقشار در رویداد، نتایج بسیار خوبی از قبیل تجربه کار تیمی، شبکه‌سازی و آشناسازی مربی‌ها و داوران با دانشگاهیان مستعد، دریافت گواهی‌نامه حضور در رویداد و جوایز ۱۵ میلیون تومانی برای سه تیم برگزیده، به دنبال دارد.

بنا به این گزارش، در بخش دیگری از این نشست، دکتر آسیه مهدی پور مدیر امور اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز با تاکید بر اینکه، این رویداد نخستین رویداد با محوریت کاهش آسیب های اجتماعی است که در سه دانشگاه کشور برگزار می شود، اظهار کرد: دانشگاه در حل مسایل جامعه باید جاده دوطرفه ای ایجاد کند که دانشجویان فارغ التحصیل پس از ترک دانشگاه، به ارائه راه حل برای معضلات اجتماعی بپردازند.

وی با اشاره به اینکه مشکل بیکاری در بین دانش‌آموختگان رشته های علوم انسانی بیش از سایر رشته هاست، گفت: نگاه دانشگاهیان به رشته های علوم انسانی باید از مطالعاتی‌محور به کاربردی‌محور تغییر یابد تا در حوزه اشتغال‌زایی برای فارغ‌التحصیلان این رشته ها نیز تغییری حاصل شود.

دکتر مهدی‌پور در پایان اظهار امیدواری کرد که این رویداد، آغاز شکوفایی استعدادهایی باشد که به دستاوردهای مثبت اجتماعی بینجامد. ‌‌

سمانه کیامنش / ‏‬دانشگاه شهید چمران اهواز

کلید واژه ها: دانشگاه شهید چمران اهواز


نظر شما :