رونمایی از کتاب «مبارزات بی شکست» در دانشگاه شهید چمران اهواز

۲۱ بهمن ۱۳۹۷ | ۱۲:۰۹ کد : ۴۵۴۸۲ اخبار دانشگاه اخبار منتخب دانشگاه
تعداد بازدید:۴۳
در آیین گرامی داشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی که سه‌شنبه ۱۶ بهمن‌ماه در دانشکده علوم دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد، از کتاب "مبارزات بی‌شکست" تحلیلی بر مبارزات دانشجویان این دانشگاه اثر دکتر محمدرضا علم عضو هیئت‌علمی دانشکده ادبیات و علوم انسانی، رونمایی شد.
رونمایی از کتاب «مبارزات بی شکست» در دانشگاه شهید چمران اهواز

به گزارش خبرنگار فرهنگی دانشگاه شهید چمران اهواز، دکتر علم در صحبت‌هایی درباره نگارش این کتاب، گفت: با پیروزی انقلاب اسلامی که به عنوان یکی از شگفت‌انگیزترین حرکت‌های قرن بیستم بود، متغیری تاریخی به وجود آمد که صحنه منطقه و کشور و جهان را تحت تأثیر قرارداد.

وی اظهار کرد: دسته‌بندی‌های سیاسی، دکترین‌های سیاسی و... همگی متحول و تعریفی جدید پیدا کرد و با توجه به این تحولات اندیشیدم که بهتر است این متغیر تاریخی شناسایی و بررسی شود.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه شهید چمران اهواز، بیان کرد: در زمینه شناخت انقلاب اسلامی که امروز واجب و ضروری است، لازم بود در بخشی که توانایی کارداریم اقدامی برای انقلاب صورت دهیم به همین دلیل به دنبال شناخت نقش دانشجو و دانشگاه در پیدایش و شکل‌گیری انقلاب اسلامی رفتیم و در همین راستا اسنادی را در زمینه جنبش دانشجویی در دانشگاه جندی‌شاپور یافتم که این جنبش‌ها تقریباً با آغاز تأسیس دانشگاه در سال ۱۳۳۴ هجری شمسی شکل گرفت و شاید دو سال پس‌ازآن بود که اولین حرکت‌های دانشجویی در این منطقه و دانشگاه انجام شد.

علم، افزود: جنبش دانشجویی ابتدا با مطالبات صنفی آغاز شد و سال به سال تعمیق پیدا کرد و جلو آمد تا در دهه ۵۰ و سال‌های پیروزی انقلاب حتی شکل مبازره نظامی و مسلحانه را نیز به خود گرفت. این جنبش نقش دانشگاه جندی‌شاپور را بیشتر نشان می‌داد و از طرفی به موازات آن به دلیل حساسیت‌هایی که وجود داشت رژیم پهلوی به دلیل حساسیت‌ها از شیوه‌های جدی‌تری در برخورد با این جنبش استفاده کرد به طوری که اگر به اسنادی که وجود دارد مراجعه کنیم می‌بینیم که مراجع نظارتی، امنیتی و اطلاعاتی رژیم و ساواک به تک‌تک گفته‌ها و حتی نمراتی که استادان به دانشجو می‌دادند کار داشتند.

وی، تصریح کرد: معتقدم در جنبش دانشجویی تصور هیچ شکستی وجود ندارد و اگر این جنبش دستاوردی داشت، پیروزی حاصل می‌شد و اگر در نطفه خفه می‌شد باز هم به دلیل پشتیبانی که از اذهان عمومی صورت می‌گرفت این ننگ برای رژیم باقی می‌ماند.

گفتنی است این نشست با حضور دکتر غلامحسین خواجه رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز، دکتر خانیکی عضو هیئت‌علمی دانشگاه علامه طباطبایی و جمعی از مسئولان، اعضای هیئت‌علمی، کارکنان و دانشجویان این دانشگاه، برگزار شد.

‌‌‌‌‌سمانه کیامنش / ‏‬ دانشگاه شهید چمران اهواز

کلید واژه ها: دانشگاه شهید چمران اهواز


نظر شما :