دکتر غفاری:

شبکه افکارسنجی دانشگاه‌های ایران نبض تپنده‌ی دانشگاه است

۰۲ بهمن ۱۳۹۷ | ۱۱:۵۱ کد : ۴۵۰۲۴ اخبار برگزیده اخبار ستادی گزارش تصویری
تعداد بازدید:۴۸۰
شبکه افکارسنجی دانشگاه‌های ایران با برگزاری اولین دوره آموزشی و با حضور معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، معاون هماهنگی و برنامه‌ریزی مرکز استراتژیک ریاست جمهوری و مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری فرهنگی و اجتماعی آغاز به کار کرد.
شبکه افکارسنجی دانشگاه‌های ایران نبض تپنده‌ی دانشگاه است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم؛ در این نشست دکتر غفاری ضمن تشکر از تلاش‌های بی‌وقفه‌ی دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی و اجتماعی در راستای تکوین شبکه افکارسنجی، اولین گام برای سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی در هر زمینه‌ای را بویژه در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی، مسئله‌شناسی و شناخت دقیق و همه‌جانبه از میدان و پهنه‌ی عمل دانست. وی تنوع و تکثر موجود در فضای دانشگاهی را عاملی ضروری برای تشکیل این شبکه قلمداد کرد و افزود: تکوین این شبکه مدیران و کارشناسان را با مجموعه‌ای غنی از داده‌های عینی مواجه می‌کند که تسهیل‌گر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی است.

معاون فرهنگی و اجتماعی فهم توأمان جهان عینی و ذهنی را برای هر گونه مداخله و برنامه‌ریزی فرهنگی و اجتماعی ضروری دانست و خاطر نشان کرد: کار ویژه‌ی شبکه‌ی افکارسنجی دانشگاه‌های ایران، خوانش دقیق جهان ذهنی کنشگران، افکار، ذائقه‌ها و نگرش‌های آنان در زیست جهان دانشگاه است، گویی نبض دانشگاه برای ما عیان می‌شود و می‌تواند ما را در نیازسنجی و شناخت میدان دانشگاه و روندشناسی تغییرات فرهنگی و اجتماعی دانشگاه توانمند و بی‌نیاز نماید.

در ادامه دکتر پارساپور ضمن خیرمقدم به میهمانان و گرامیداشت چهلمین سالگرد شکوهمند انقلاب اسلامی ایران بیان کرد: شبکه افکارسنجی دانشجویان ایران (شادا) در راستای سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی مبتنی بر دانش و پژوهش تأسیس شده است که با درک ضرورت پایش و رصد دانشگاه‌های ایران و دسترسی به داده‌های عینی، دقیق و متقن از فضای دانشگاهی کشور تکوین یافته است. وی با بیان این خبر افزود: این شبکه می‌تواند با استفاده از ظرفیت ۱۳۰ دانشگاه زیر مجموعه خویش، گاهی مؤثر در جهت شناخت نگرش‌ها و باورهای دانشجویان بر دارد که از ماحصل آن می‌توان برای شناسایی نگرش‌ها و روندپژوهی تغییرات فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌های کشور بهره برد. مدیرکل دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی فرهنگی و اجتماعی در ادامه صداقت، پیگیری، علم و آگاهی کارشناسان فرهنگی را پشتوانه‌ی اصلی شبکه افکارسنجی دانستند که با همکاری و هم‌افزایی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به ثمر نشسته است.

همچنین در این نشست دکتر حاجیانی معاون هماهنگی و برنامه‌ریزی مرکز استراتژیک ریاست جمهوری بر لزوم شکل‌گیری چنین شبکه‌ای برای دریافت اطلاعات و داده‌هایی دقیق که مبتنی بر وضعیت واقعی جامعه است تأکید کرد و افزود: شکل‌گیری شبکه افکارسنجی می‌تواند به عنوان حلقه‌ی رابط و واسطه‌ی بین تصمیم‌گیری در عرصه‌های سازمانی و شناسایی افکار، نگرش‌ها و نیازهای افراد جامعه بویژه دانشجویان نقش‌آفرینی کند. وی در ادامه پیشنهاداتی را برای بهره‌برداری و استفاده‌ی مؤثر از نتایج پژوهش‌ها ارائه نمود.

 


( ۲ )

نظر شما :