به میزبانی دانشگاه قم صورت گرفت:

نشست معاونان و مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌های منطقه ۴ کشور

۳۰ دی ۱۳۹۷ | ۱۴:۲۷ کد : ۴۴۹۶۵ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۸۱۱
دومین نشست مشترک معاونان و مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌های منطقه ۴ کشور با حضور رئیس دانشگاه قم، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در استان قم و جمعی از مسئولین فرهنگی دانشگاه‌های منطقه ۴ کشور برگزار شد.
نشست معاونان و مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌های منطقه ۴ کشور

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم؛ دکتر دیرباز، رئیس دانشگاه قم در این نشست ضمن تأکید بر اجرایی شدن منویات مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها اظهار داشت: برگزاری چنین نشست‌هایی سبب تبادل نظر و هم افزایی بیشتر تجربیات دوستان فرهنگی خواهد شد و می‌توان با آگاهی از نقاط ضعف و قدرت در زمینه فعالیت‌های فرهنگی با اهتمام بیشتری پیشرفت کرد، و می‌بایست رهنمودهای مقام معظم رهبری را درمورد مسائل فرهنگی کشور و دانشگاه‌ها مطرح و پیاده گردد زیرا ایشان به عنوان ولی فقیه و شخصیتی دلسوز نقشه راه را برای ما مشخص می‌کنند و ما باید بهترین روش‌ها را برای تحقق منویات ایشان به کار بریم.

وی افزود: ما دانشگاهیان اهداف واحدی از جمله مسدود کردن راه‌های رخنه تهاجم فرهنگی به کشور، انتقال ارزشهای انقلاب از نسل گذشته به نسل آینده داریم، اما باید ببینیم هر کدام چه ویژگی خاصی را می‌توانیم در سرآمدی و پیش گامی اجرایی کردن اهداف داشته باشیم و درروش ها به تفاهم برسیم.

خانم دکتر پارساپور مدیر دفتر سیاست گذاری فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رسالت معاونت فرهنگی را آشنا ساختن دانشجویان با فضاهای جدید زندگی چون عرصه هنر، ادبیات، ارتباطات موثر، مهارتها، خلاقیت و نوآوری دانستند. ایشان افزودند تجربه زیستن با عرض عریض آن می تواند پشتوانه ای برای روزهایی باشد که در یک عرصه با شکست مواجه شویم. وی تاکید کرد در این میانه وظیفه ی ما فاصله گیری از متصدی گری امر فرهنگی، تقویت و افزایش نقش دانشجویان در فعالیت های فرهنگی و تسهیل گری در عرصه فرهنگ است. ایشان با تاکید بر لزوم استفاده از تمامی ظرفیت های موجود در دانشگاه ها اعم از اساتید، تجارب مدیران موفق، استفاده از زمان و مکان و فضاهای متنوع در دانشگاه و حتی اطراف دانشگاه, خواستار افزایش ارتباط معاونین و مدیران فرهنگی با یکدیگر شدند.
در ادامه رییس نهاد رهبری دانشگاه قم و دانشگاه های استان ضمن گرامیداشت ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی تاکید داشتند در این برهه متولیان امرفرهنگی بویژه در دانشگاه ها باید نسبت به امر فرهنگی حساسیت بیشتری داشته باشند و در تعامل با جوانان به اقتضائات خاص دوران جوانی واقف باشند.

در ادامه این نشست مباحثی چون مشارکت دانشجویان در فعالیت‌های فرهنگی، آمادگی دانشگاه‌ها برای برگزاری جشن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و برگزاری جشنواره‌های منطقه‌ای مطرح شد.

در این نشست با همکاری مؤسسه خیریه حضرت خدیجه (س) مقرر شد تسهیلاتی برای تشرف دانشجویان زائر اولی منطقه ۴ به عتبات عالیات، مشهد مقدس و قم فراهم گردد.

شایان ذکر است، شورای معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌های منطقه ۴ متشکل از دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی استان‌های: مرکزی، قم، قزوین و همدان می‌باشد که دبیرخانه مرکزی مناطق در دانشگاه اراک مستقر است و دکتر علیرضا بهرامی، معاون فرهنگی و دانشجویی این دانشگاه دبیر منطقه ۴ است.


نظر شما :