معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم:

تقویت خودباوری و مسؤلیت پذیری بانوان دانشگاهی، اصلی ترین هدف جشنواره ملی زن و علم است

تعداد بازدید:۱۸۲۵
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم در جلسه شورای سیاستگذاری دومین جشنواره ملی زن و علم تقویت خودباوری و مسؤلیت پذیری اجتماعی بانوان دانشگاهی را اصلی ترین هدف برگزاری این جشنواره دانست و افزود: برپایی این رویداد بر اساس شخصیت محوری آن می تواند نقش مهمی در جریان سازی مسؤلیت پذیری اجتماعی ایفا نماید.
تقویت خودباوری و مسؤلیت پذیری بانوان دانشگاهی، اصلی ترین هدف جشنواره ملی زن و علم است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم؛ دکتر غلامرضا غفاری در این نشست با اشاره به تفاهم نامه منعقد شده مابین وزارت علوم و معاونت رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده افزود: در راستای عملیاتی شدن تفاهم نامه منعقد شده این معاونت اقدام به پیشنهاد طرح های اجرایی و عملیاتی بود که یکی از آنها برگزاری جشنواره تجلیل از بانوان نخبه و فعال دانشگاهی بود که پس از تصویب این پیشنهاد توسط شورای معاونان معاونت رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده، طرح اجرایی در قالب مصوب آن شورا ارسال و در نهایت با تبادل موافقت نامه عملیاتی توسط وزیر علوم و معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده برگزاری این جشنواره علی رغم گستردگی فعالیت های معاونت فرهنگی و اجتماعی به این معاونت سپرده شد.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم در ادامه با اشاره به نقش محوری جشنواره ملی زن و علم، شخصیت زنده یاد مریم میرزاخانی را دارای تأثیر الگویی در زمینه خودباوری، تلاش و نیز مسؤلیت پذیری اجتماعی دانست و افزود: اگر به دنبال حرکت در مسیر دانشگاه اجتماعی هستیم می بایست تمام ارکان و اعضای نهاد دانشگاه در این مسیر تلاش نموده و ایفای نقش نمایند و بانوان دانشگاهی امروز بخش مهمی از ظرفیت های علمی کشور به شمار می روند و به همین علت می بایست زمینه نقش آفرینی آنان تسهیل شود.

رئیس شورای سیاستگذاری دومین جشنواره ملی زن و علم در ادامه افزود: به نظر ما برگزاری این جشنواره و معرفی شخصیت های علمی و تأثیرگذار در زمینه های مختلف اجتماعی در میان جامعه دانشگاهی می تواند زمینه ساز شور و نشاط بخش عظیمی از جامعه دانشگاهی در زمینه تحقق مسؤلیت اجتماعی دانشگاه باشد.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم نیز در این جلسه طی سخنانی ضمن ارائه گزارشی از اقدامات و بسترهای ایجاد شده، استقبال جامعه بانوان دانشگاهی از برپایی این رویداد را فراتر از تصور دانست و افزود: پس از اعلام رسمی فراخوان جشنواره و ارسال آن برای دانشگاه ها، پژوهشگاه ها، مراکز علمی، دستگاه های مرتبط موجی از امید و انگیزه مشارکت در میان بانوان دانشگاهی شکل گرفته است.

معاون برنامه ریزی و هماهنگی معاونت رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده نیز در این نشست ضمن ابراز خرسندی از روند پیشرفت جشنواره بر محوریت معاونت فرهنگی و اجتماعی در برگزاری این جشنواره بر اساس موافقت نامه مبادله شده تأکید کرد و از دیگر بخش ها و دستگاه های مرتبط خواست تا نسبت به تقویت همکاری ها با دبیرخانه جشنواره اهتمام لازم را به عمل آورند.

وی در عین حال از آمادگی کامل معاونت رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده برای پیگیری و حمایت از این جشنواره خبر داد و افزود: این معاونت نیز به اقتضای خود نسبت به حمایت از این جشنواره و اجرای مصوبات شورای سیاستگذاری آن اهتمام دارد.

محمدهادی عسکری در ادامه با اشاره به ظرفیت های ممتاز بانوان دانشگاهی اظهار داشت: این جشنواره می تواند زمینه معرفی و تجلیل از تلاش مؤثر آنان را فراهم نماید.

وی با اشاره به برگزاری جشنواره های متعدد در زمینه های علمی، فرهنگی و اجتماعی در کشور گفت: ویژگی بارز این جشنواره آن است که در آن علاوه بر معیارهای کمی شاخص های کیفی نیز در انتخاب برگزیدگان پیش بینی شده است.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در بخش دیگری از سخنان خود شخصیت مریم میرزاخانی را از جمله مفاخری دانست که می تواند علاوه بر تقویت روحیه و انگیزه بانوان دانشگاهی، تأثیر شگرفی در شکل گیری گفتمان مسژلیت اجتماعی در میان سایر بانوان جامعه که الزاماً در دانشگاه نیز مشغول فعالیت نیستند ایفا نماید.

دبیر دومین جشنواره ملی زن و علم نیز در بخش دیگری از این جلسه به بیان گزارشی از عملکرد خود پرداخت و افزود: فراخوان دومین جشنواره ملی زن و علم بر اساس جدول زمان بندی اعلام و تا ۸ بهمن ماه دریافت آثار از طریق سامانه جشنواره ادامه خواهد داشت.

گفتنی است در این جلسه نمایندگانی از سوی مشاور وزیر علوم در امور بانوان، معاونت آموزشی وزارت علوم، معاونت پژوهشی وزارت علوم، دانشگاه تهران و پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی حضور داشتند.

 

 

 


( ۲ )

نظر شما :