در راستای تاکید بر ضرورت اهتمام به تقویت بخش فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها:

معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی بیانیه ای صادر کردند

۲۴ دی ۱۳۹۷ | ۲۰:۳۴ کد : ۴۴۸۲۴ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۷۴۵
معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص ضرورت اهتمام به تقویت بخش فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها و تأمین منابع لازم در قانون بودجه سال ۱۳۹۸ بیانیه ای را صادر کردند.
معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی بیانیه ای صادر کردند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم؛ متن این بیانیه به شرح زیر است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی در جوامع امروزی بالاترین سطح اندیشه و خردورزی را تولید و ترویج می‌کنند. عناصر دانشگاهی نیز از پیشگام‌ترین و تأثیرگذارترین مجموعه ها در جریان‌های علمی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و فنی هستند؛ و این مهم را از گذر تربیت متفکران، دانشمندان و مدیران آینده جامعه و از طریق جهت بخشیدن به مسیرها، روش‌ها و مبانی فکری، سیاسی، اعتقادی و فرهنگی اداره و راهبری می‌کند.چنانکه در کلام مقام معظم رهبری یکی از الزام های دانشگاه تربیت فرهنگی و اخلاقی و هویّتی دانشجویان است؛ یعنی فراتر از تعلیم، مسئله‌ی تربیت؛ آن هم با جهت‌گیری اخلاقی و معنوی و تلطیف روحی ودمیدن روح احساس هویّت در مجموعه‌ی جوان دانشجو است. پس از نهاد دانشگاه انتظار می‌رود علاوه بر تربیت شهروندان مسئولیت پذیر، در آموزش معنوی و اخلاقی جامعه نیز مشارکت نموده و به مثابه یک نهاد مؤثرِ اجتماعی به رصد مسائل و مشکلات جامعه بپردازد و برای حل آن‌ها راهکار ارائه نماید. تأکیدی که در برنامه‌های حوزه‌یآموزش عالی بر نظام فرهنگی انسان ساز و اخلاق مدار صورت می‌گیرد و ایجاد بستری امن و سالم برای ارتقای فرهنگ کشور را دنبال می‌کند؛ مؤید همین مطلب است. بر این اساس می‌بایستبه جد اهدافی همچون قانون‌‌گرایی، بسط فضای آزاداندیشی، توسعه و ترویج سبک زندگی ایرانی – اسلامی، هویت دینی و ملی، اخلاق مداری، تعهد پذیری و ایفای مسئولیت اجتماعی و افزایش و تقویت سرمایه های اجتماعی، فرهنگی و اخلاقی را دنبال کرده و در راستای نهادینه کردن آن‌ها در نظام آموزش عالیکوشید؛ تحقق این مأموریت‌های خطیر در دانشگاه‌ها بر عهده‌ی مجموعه «معاونت فرهنگی و اجتماعی» نهاده شده است. متأسفانه علی‌رغم گستره‌ی وسیع وظایف و مسئولیت‌هایتعریف شده‌ی آن و نیز نقش و تأثیر حوزه‌ی فرهنگی و اجتماعی در کلیت فضای دانشگاهی، به گونه‌ای که حیات علمیدانشگاه به آن وابسته است، چنان که باید در نظام تخصیص منابع به آن توجه نمی‌شود. حال آنکه فرهنگ به عنوان «زیستجهان حیات دانشگاهی» به دنبال ساماندهی و اجرای برنامه‌هایی است که بتوانند ضمن ترسیم مسیر درست برای دانشجویان در رسیدن به موقعیت ممتاز علمی، به دنبال یافتن رمز فرزانگی، فرهیختگی و تعین فرهنگ و فضائل دینی و اخلاقی در دانشگاه‌ها باشد. این مهم مدیون و مرهون ساختاری مولد و کارآمد و بودجه‌ای متعارف است که با کاهش بودجه فرهنگیدانشگاه‌ها منافات دارد. محصول این نگاه تقلیل‌گرایانه به فرهنگ، دستاوردی جز اجرای ناقص و ابتر برنامه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی به دنبال نخواهد داشت. این در حالی است که فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه‌ها برای ترویج و تعمیق فضائل و اندیشه‌های دینی، اخلاقی و انقلابی و بسط فضای اعتماد، امید و پویایی و ترویج فرهنگ قانون مداری، نقد عالمانه، تعامل و مدارا ضروری است.

معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی با درک ضرورت‌های موجود در فضای کشور و نیز ضمن تقدیر از زحمات ارزشمند دولت محترم، در راستای انجام مطلوب وظائف و مأموریت‌های محوله تقاضا دارند نمایندگان محترم مجلس شورایاسلامی در قانون بودجه سال ۱۳۹۸ اولاً نسبت به تفکیک بودجه فرهنگی و اختصاص ردیف مستقل به آن، اهتمام لازم را مبذول نموده و در ثانی با توجه به اقتضائات و ضرورت‌های انجام فعالیت‌های فرهنگی، مذهبی و اجتماعی از کاهش رقم اختصاص یافته به فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها جلوگیری نمایند.

در خاتمه در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران یاد شهدای انقلاب اسلامی و امام شهیدان را گرامی داشته و توفیق و سلامتی همه خدمتگزاران به نظام جمهوری اسلامی را از خدای سبحان مسئلت می‌نمائیم.


( ۲ )

نظر شما :

ب ۲۴ دی ۱۳۹۷ | ۲۱:۲۶
انجام مطلوب وظائف و مأموریت‌های محوله توسط دولت محترم؟!!!!!!!!!!!