طی مراسمی صورت گرفت:

تقدیر رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری از معاونت فرهنگی وزارت علوم

تعداد بازدید:۱۵۱۹
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری با اهدای لوح تقدیر ، از معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم به دلیل برگزاری شایسته سی و سومین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان کشور تقدیر کرد.
تقدیر رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری از معاونت فرهنگی وزارت علوم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، هفتادمین جلسه شورای هماهنگی فعالیت‌های قرآن و عترت دانشگاه‌ها بعدازظهر ۱۵ دی‌ماه، با حضور اعضای این شورا در محل نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مصطفی رستمی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با بیان اینکه اشراف امت پیامبر (ص) دو دسته هستند، افزود: یک دسته از آنها حاملان قرآن هستند. تلاش‌هایی که در مسیر دست‌گیری از بندگان خداوند و مخاطبان قرآن برای متصل کردن آن‌ها به این حبل الهی صورت گرفته است، جزء ارزشمندترین تلاش‌هاست.

رستمی به خلأهای موجود در تمدن غرب اشاره و تصریح کرد: نکته عجیب در این مسیر این است که جوامع غربی در طی کردن مسیرهای مبتنی بر پاسخ‌گویی به نیازها بازمانده‌‌اند و به تعبیر اندیشمندان درجه اول‌شان، نظام لیبرال دموکراسی نتوانست خلأهای زندگی بشر را برطرف کند، لذا باید دنبال طرح جایگزین باشیم.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها اظهار کرد: آن پیامی که می‌تواند این خلأها را پر کند، قطعاً پیام قرآن است. مقام معظم رهبری در هفته‌های اخیر نشستی با رؤسای برخی از اندیشکده‌ها داشتند. معظم‌له آنجا بحث زوال تمدنی غرب را مطرح و اعلام کردند که بدون تردید تمدن غرب روبه افول است و نشانه‌های آن نیز ظاهر شده است. عوارض این تمدن محصولاتی مانند «ترامپ» است. نظایر این محصولات هم فراوان هستند. این تمدن به واسطه ناتوانی در پاسخ دادن به نیازهای بشر در همه ابعاد در حال افول است.

در ادامه دکتر جعفرپور گزارشی از نحوه برگزاری سی و سومین دوره جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان پرداخت.

رشید جعفرپور، رئیس اداره فعالیت‌های دینی و قرآنی وزارت علوم در این بخش با اشاره به اینکه در این دوره از مسابقات چهار گروه داوری برای قضاوت رقابت‌ها انتخاب شده بود، گفت: اختتامیه و افتتاحیه مسابقات در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد اما به جهت صرفه‌جویی در زمان و هزینه مسابقات در هتل محل اسکان متسابقان برپا شد. تمهیدات در نظر گرفته شده در نهایت منجر به رضایت حداکثری شرکت‌کنندگان بود که این رضایت در بحث اسکان بیش از ۹۸ درصد اعلام شد.

جعفرپور به حضور ۱۱۷۱ نفر در جشنواره سی و سوم اشاره و اظهار کرد: روز ۲۵ آبان‌ماه که آخرین روزهای هفته قرآن و عترت در دانشگاه‌ها است، پذیرش شروع شد و تا روز ۲۷ آبان‌ماه نیز ادامه داشت. در این جشنواره مجموعاً ۱۲۳ نفر تجلیل شدند. پوشش زنده رسانه‌ای از شبکه قرآن و معارف سیما و شبکه استانی از جمله دیگر ویژگی‌های این مسابقات بود.

رئیس اداره فعالیت‌های دینی و قرآنی وزارت علوم از ارزیابی این جشنواره در سه سطح خبر داد و گفت: این ارزیابی‌ها از سوی شورای هماهنگی فعالیت‌های قرآن و عترت دانشگاه‌ها، کمیته نظارت و ارزیابی ستاد عالی هماهنگی مسابقات قرآن کشور و دانشگاه فردوسی مشهد صورت گرفت. بر اساس برآوردهای شورای هماهنگی، ۸۴ درصد از جشنواره رضایت داشته‌اند. همچنین بر اساس برآوردهای دانشگاه فردوسی مشهد میزان رضایت شرکت کنندگان ۸۸ درصد بوده است. کمیته نظارت و ارزیابی نیز به صورت شفاهی اعلام کرده است رضایت خوب بوده است.

عضو شورای سیاستگذاری جشنواره در پایان جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان را بادوام‌ترین جشنواره دانشگاهی معرفی و اظهار کرد: از این جشنواره باید به عنوان پرمخاطب‌ترین جشنواره دانشجویی یاد کرد. در هیچ جشنواره دانشجویی شاهد حضور ۳۰۰ هزار دانشجو نبوده‌ایم. همچنین این جشنواره متنوع‌ترین جشنواره است که سلیقه‌های مختلف را به خود جذب کرده است.

در جلسه دستورهای دیگر جلسه نیز که عبارت بودند از «بررسی کلیات طرح ملی حفظ قرآن کریم»، «بررسی ابعاد برگزاری مجدد جشنواره دو سالانه نهج‌البلاغه دانشگاهیان» و «انتخاب مدیریت بخش دانشگاهی نمایشگاه بین‌المللی قرآن» نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در ادامه این جلسه لوح تقدیر رئیس نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌ها به وزارت علوم به عنوان برگزار کننده جشنواره ملی قرآن و عترت در دوره سی و سوم اهداء شد و پس از آن حکم میزبانی دوره سی و چهارم به مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی تقدیم شد.

 


( ۷ )

نظر شما :

برگزیده سراسری ۱۸ دی ۱۳۹۷ | ۱۸:۲۷
خواهشا مسئولین محترم جوایز برگزیدگان مرحله سراسری همین جشنواره رو بدید.باور کنید نیاز داریم. باتشکر از شما
حسین ۲۰ دی ۱۳۹۷ | ۱۵:۳۲
سلام و خسته نباشید بسیار ممنون از این جشنواره. امسال کاری خوبی که در این جشنواره صورت گرفته، بخش آوایی رو انداخته اید در آخر. بهترین کار همین است. چون الان تا اسم مسابقه قران می آید سریع ذهن ها می رود سمت قرائت و بخش آوایی. و در همین نگاه اول خیلی از دانشجوها از شرکت در مسابقه منصرف می شوند. درصورتی که قرآن فقط صوت و لحن نیست. ممنون از ابتکار شما. من خودم قاری هستم. از خدا می خواهم همیشه در راه گسترش قران موفق و با ابتکار و با اثر و با نفوذ باشید. یاعلی لطفا این رو به گوش دبیرخانه مسابقات برسانید. ممنون