دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی معاونت فرهنگی و اجتماعی برگزار کرد:

اولین دوره آموزش مدیران،کارشناسان و فعالان فرهنگی و اجتماعی منطقه ۸ با موضوع «فرهنگ و کار»

تعداد بازدید:۲۷۹
هدف از این دوره آشنایی با فرهنگ کار و ارزش کار در فرهنگ ایران بود.و در روزهای ۱۲ و ۱۳ دی ماه۱۳۹۷ برگزار شد.
اولین دوره آموزش مدیران،کارشناسان و فعالان فرهنگی و اجتماعی منطقه ۸ با موضوع «فرهنگ و کار»

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم؛ اولین دوره آموزش مدیران، کارشناسان و فعالان فرهنگی و اجتماعی منطقه ۸ با موضوع «فرهنگ و کار» در روزهای ۱۲ و ۱۳ دی ماه ۱۳۹۷ توسط دفتر سیاست گذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با مشارکت و میزبانی دانشگاه زابل برگزار شد. هدف از این دوره آشنایی با فرهنگ کار و ارزش کار در فرهنگ ایران بود. همچنین مواجهه با موضوع کسب و کار از منظرهای متفاوت از جمله فراغت و پیوند آن با کسب و کار، نقش خلاقیت در ایجاد کسب و کار از دیگر اهدافی بود که این دوره پی می‌گرفت. این دوره برای دانشگاه‌های منطقه۸ (سیستان و بلوچستان، هرمزگان و کرمان) برگزار شد. از جمله دانشگاه های که در این دوره شرکت داشتن می‌توان به دانشگاه جیرفت،، دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار، دانشگاه زابل، دانشگاه سیستان و بلوچستان، دانشگاه شهید باهنر کرمان، دانشگاه صنعتی سیرجان، دانشگاه فناوری پیشرفته و تحصیلات تکمیلی کرمان،، دانشگاه هرمزگان، دانشگاه ولایت، دانشگاه ولیعصر (عج) رفسنجان، مجتمع آموزش عالی سراوان، مجتمع آموزش عالی زرند اشاره کرد. این دوره به واسطه موضوع خاصی که داشت با ترکیبی از مدیران، کارشناسان و دانشجویان فعال فرهنگی و اجتماعی برگزار شد تا موضوع از جهات مختلف مورد بحث و گفتگو قرار گیرد. مدرسان این دوره اردشیر منصوری مدرس دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و همچنین حسین توحیدی کارشناس ارشد مدیریت اجرایی در حوزبرنامه‌ریزی و توسعه کسب وکار بودند.

این دوره با برگزاری «کارگاه فرهنگ، فراغت، کار» کار خود را آغاز کرد. هدف کارگاه: آشنایی مخاطبان با اهمیت دو بخش متفاوت و مکمل زندگی: کار و فراغت

  • آشنایی مخاطبان با راه های مختلف گذران فراغت
  • آشنایی مخاطبان با پیوند فراغت و کار
  • ضروت و چگونگی غنی سازی برنامه های فراغتی دانشجویان مبتنی بر مبانی فرهنگ فراغت و کار بود.

عنوان بخش دوم این کارگاه «اقتصاد فرهنگ، اقتصاد خلاق» بود که با هدف آشنایی مدیران فرهنگی دانشگاه‌ها، کارشناسان و دانشجویان فرهنگی و اجتماعی با مفاهیم اقتصاد خلاق، اقتصاد فرهنگ، صنایع خلاق و فرهنگی و تجارب جهانی موجود و برنامه ریزی برای ارائه مدل مطلوب برای مدیریت سازمان ها و نهادهای فرهنگی و تربیت طبقه خلاق برگزار شد. درپایان روز اول تلاش شد با برگزاری نشستی صمیمانه با عنوان «کافه گفتگو» به بررسی چالش‌ها و فرصت های کار فرهنگی در دانشگاه پرداخته شود.. آغاز روز دوم دوره آموزشی «فرهنگ و کار» با برگزاری کارگاه «اخلاق کسب و کار» پیگیری شد.

اهداف تشکیل این کارگاه:

  • آشنایی با مفاهیم پایه: رشد اخلاقی، اخلاق سازمانی، اخلاق کاربردی، اخلاق حرفه ای، اخلاق کسب و کار
  • تبیین ضرورت اخلاقی بودن برای یک واحد کسب و کار
  • آشنایی با مفهوم مرامنامه اخلاقی بود.

و در نهایت این دوره با برگزاری کارگاهی از جنس مهارت با عنوان مهارت های مذاکره در میدان کار با هدف،

  • کسب مهارت‌های لازم برای داشتن یک تعامل موثر
  • چگونگی طراحی یک تعامل موثر

به کار خود پایان داد. در حاشیه این کارگاه، با هماهنگی معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه زابل و با حضور دکتر دهمرده، برنامه اختتامییه جشنواره رویش دانشگاهی و مراسم اعطای جوایز به برگزیدگان برگزار شد.

در این مراسم دکتر پارساپور مدیر کل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، در سخنرانی خود به نقش دو عامل کار و نوآوری در توسعه و پیشرفت هر منطقه پرداختند و اشاره داشتند که حتی برای حفظ سنت‌های هنری و فرهنگی، نیاز به نوآوری است. وی در ادامه با اشاره به نام زابل به این نکته اشاره کردند که زابل یادآوره پهلوانان اسطوره‌ای واژه سترگ فردوسی است که راه رسیدن به شادکامی و سرمایه را در کار و تلاش می داند. دکتر پارساپور ضمن قرائت ابیاتی از شاهنامه فرمودند: در تعابیر شاعران ما علاوه بر اینکه راه رسیدن به سرمایه کار است، نفس کارکردن به عنوان سرمایهء جاودانی قلمداد شده است.

از دیگر برنامه های حاشیه ای این دوره آموزشی، بازدید از پروژه پژوهشی _ آموزشی و تفریحی هامونک بود که توسط دانشگاه زابل در دست اجراست.در این بازدید دکتر بهلولی ریاست دانشگاه در مورد اهداف و اقدامات پیشرو توضیحاتی ارائه نمودند.


( ۱ )

نظر شما :