با حضور معاون فرهنگی و اجتماعی:

نشست کارگروه محیط زیست،آب و کشاورزی شبکه ملی جامعه و دانشگاه برگزار شد

تعداد بازدید:۹۲۰
نشست کارگروه محیط زیست،آب و کشاورزی شبکه ملی جامعه و دانشگاه با حضور اعضای دبیرخانه مرکزی شبکه ملی جامعه و دانشگاه عصر دیروز چهارشنبه ۲۸ آذر ماه ۱۳۹۷ در دانشگاه شهرکرد برگزار شد.
نشست کارگروه محیط زیست،آب و کشاورزی شبکه ملی جامعه و دانشگاه برگزار شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم؛ دکتر غلامرضا غفاری قائم مقام شبکه و رئیس شورای هماهنگی کشوری شبکه ملی در این نشست هدف و رسالت شبکه را ارائه مسائل طرح شده در این کار گروه ها به ساختار موثر در سیاست گزاری دانست و افزود: اگر به درستی عمل کنیم شبکه ملی جامعه و دانشگاه جایگاه خود را پیدا خواهد کرد و انتظار داریم با عزمی ملی و به تبع آن استانی شاهد اثرگذاری الگوی مشورتی شبکه در راستای احصا مسائل اصلی استانی و ملی باشیم. معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت افزود: هدف ما در کار گروه محیط زیست، آب و کشاورزی شناسایی مسائل و مشکلات جامعه و اتصال جامعه به ارکان سیاست گزاری است، و اینبار وجه تمایز دانشگاه این است که با جامعه خواهد بود.
دکتر سعید کریمی رییس دانشگاه شهرکرد و رییس واحد استانی شبکه ملی جامعه و دانشگاه نیز ضمن تشکر از حضور نخبگان و تاثیر گزاران در عرصه استان گفت: به لطف همکاری و همیاری دوستان در واحد استانی شبکه ملی جامعه و دانشگاه هر سه کار گروه (محیط زیست، آب و کشاورزی، اقتصاد، صنعت و گردشگری و اشتغال و مسائل اجتماعی و فرهنگی) در حال بررسی مسائل و دغدغه های استان هستند که اگر این نشست ها ادامه یابد نتیجه کار گزارشی مبسوط خواهد بود تا به پشتوانه آن راه حل هایی برای مسائل و مشکلات استان اندیشیده شود.
خانم متین رمضان خواه مدیر اجرایی شبکه ملی جامعه و دانشگاه با توجه گزارش آینده پژوهشی ایران که دومین مسئله ده ساله ایران را بحران آب مطرح کرده است، و مسئله آب و تاب آوری اجتماعی دو هدف اصلی در فرآیند فعالیتی شبکه در سال پیش رو است، ضمن بیان اهداف شبکه ملی جامعه و دانشگاه گفت: امید داریم که با همت و تدبیر عالی مقامات، نخبگان دانشگاهی و فعالان و ذعدغه مندان تشکل های مردمی شاهد اصلاح فرایند سختارهای ناکارامد در این حوزه و دستیابی به اجماعی موثر در این زمنیه باشیم. همچنین وی افزود: هدف از تشکیل این نشست بررسی مسائل و مشکلات استان و ارائه راهکارهای لازم جهت حل این مسائل است و ارکان اجرایی شبکه نیز با حضور وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری، وزارت کشورو سازمان برنامه و بودجه به عنوان همکاران اصلی شبکه هستند.
دکترمهدی کرمی دبیر شبکه ملی جامعه و دانشگاه در استان چهار محال و بختیاری نیزبه اختصار به تبیین اهداف شبکه پرداخت و استان چهار محال محال و بختیاری را اولین استانی دانست که میزبان دبیرخانه مرکزی این شبکه است.
دکتر مجید رمضانی دبیر کار گروه فرهنگی- اجتماعی نیز به تبیین مسائل و مشکلات مختلف استان در حوزه محیط زیست، آب و کشاورزی پرداخت و با ارائه تصویری جامع از فرایند تغییرات وضعیت محیط زیستی استان به ضرورت تعیین و تبیین اولویت های حوزه محیط زیستی و انعکاس تصویری واحد اشاره کرد.
دکتر روح الله فتاحی دبیر کار گروه محیط زیست، آب و کشاورزی شبکه ملی جامعه و دانشگاه در استان چهار محال و بختیاری نیز در ادامه به مسائل و مشکلات استان در زمینه محیط زیست، آب و کشاورزی از قبیل کم آبی، تغییر اقلیم و... پرداخت و راه کارهایی جهت برطرف کردن موانع و مسائل استان در این زمینه ها بیان کرد.
درپایان اعضای حاضر در این نشست به بیان دیدگاه های خود در مورد مسائل مطرح شده پرداختند و جمع بندی نهایی جهت ارائه به دبیرخانه شبکه ملی جامعه و دانشگاه انجام شد.
گفتنی است، تشکیل کارگروه‌های علمی بر اساس اولویت مسائل استانی، تهیه گزارش‌های مسئله شناسانه و سیاست محور درباره‌ی مسائل توسعه پایدار در سطح استان (در موضوعات کارگروه‌ها)، تهیه گزارش در مورد مسائل مهم استانی، شناسایی و شبکه‌سازی نخبگان و متخصصان استانی بر اساس کارگروه‌های علمی، توصیه‌های سیاست محور کاربردی درباره مسائل استانی به مراجع ذی‌صلاح استانی و ملی، تعامل با دستگاه‌های ذی‌نفع و ذی‌ربط طرف تفاهم از مأموریت‌های واحدهای استانی شبکه ملی جامعه و دانشگاه است.
اهم مسائل استان چهارمحال و بختیاری در حوزه آب، محیط زیست و کشاورزی از قبیل تغییر اقلیم، بحران آب و زوال بلوط با حضور اساتید دانشگاه، مسئولین دولتی و نمایندگان سازمان های مردم نهاد مورد بحث و بررسی قرار گرفت.


نظر شما :