برگزاری نشست کارگروه اشتغال و مسائل اجتماعی و فرهنگی شبکه ملی جامعه و دانشگاه

تعداد بازدید:۷۹۹
نشست کارگروه اشتغال و مسائل اجتماعی و فرهنگی روز سه شنبه ۲۷ آذرماه با حضور اعضای دبیرخانه مرکزی شبکه در دانشگاه شهرکرد برگزار شد.
برگزاری نشست کارگروه اشتغال و مسائل اجتماعی و فرهنگی شبکه ملی جامعه و دانشگاه

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم؛ حجت الاسلام دکتر سعید صفی مسئول دفترنهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه شهرکرد در این نشست ضمن خیر مقدم به اعضای دبیرخانه مرکزی شبکه ملی جامعه و دانشگاه و حاضرین در نشست گفت: دانشگاه جامعه را ز خود می‌داند و حل مشکلات جامعه را وظیفه خود می‌داند و از نظرات و پیشنهادات سازنده استقبال می‌کند.
خانم متین رمضان خواه مدیر اجرایی شبکه ملی جامعه و دانشگاه نیز ضمن بیان اهداف شبکه ملی جامعه و دانشگاه گفت: ضمن تاکید بر محوری بودن مسائل اجتماعی و فرهنگی در فرآیند سیاستگذاری عمومی هدف از تشکیل این نشست را ایجاد پیوند میان کنشگران ارکان مختلف استانی در راستای احصا اولویت‌های اساسی استان و ارائه راهکارهای لازم جهت حل این مسائل است و ارکان اجرایی شبکه نیز با حضور وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، وزارت کشور و سازمان برنامه و بودجه به عنوان همکاران اصلی شبکه با هدف ایجاد اجماع برای سیاستگذاری‌های کلان و خرد استان حضور دارند.
دکترمهدی کرمی دبیر شبکه ملی جامعه و دانشگاه در استان چهار محال و بختیاری نیزبه اختصار به تبیین اهداف شبکه پرداخت و استان چهار محال محال و بختیاری را اولین استانی دانست که میزبان دبیرخانه مرکزی این شبکه است.
دکتر غلام زاده دبیر کار گروه فرهنگی- اجتماعی نیز به تبیین شاخصه‌های مختلف استان در حوزه اشتغال و فرهنگی- اجتماعی پرداخت.
دکتر محمد ربیعی دبیر کار گروه اشتغال و مسائل اجتماعی و فرهنگی شبکه ملی جامعه و دانشگاه در استان چهار محال و بختیاری نیز در ادامه به مسائل و مشکلات استان در زمینه اشتغال و مسائل اجتماعی و فرهنگی از قبیل بیکاری، آسیب‌های اجتماعی پرداخت و راه کارهایی جهت برطرف کردن موانع و مسائل استان بیان کرد.
درپایان اعضای حاضر در این نشست به بیان دیدگاه‌های خود در مورد مسائل مطرح شده پرداختند و جمع بندی نهایی جهت ارائه به دبیرخانه شبکه ملی جامعه و دانشگاه انجام شد.
گفتنی است، تشکیل کارگروه‌های علمی بر اساس اولویت مسائل استانی، تهیه گزارش‌های مسئله شناسانه و سیاست محور درباره‌ی مسائل توسعه پایدار در سطح استان (در موضوعات کارگروه‌ها)، تهیه گزارش در مورد مسائل مهم استانی، شناسایی و شبکه‌سازی نخبگان و متخصصان استانی بر اساس کارگروه‌های علمی، توصیه‌های سیاست محور کاربردی درباره مسائل استانی به مراجع ذی‌صلاح استانی و ملی، تعامل با دستگاه‌های ذی‌نفع و ذی‌ربط طرف تفاهم از مأموریت‌های واحدهای استانی شبکه ملی جامعه و دانشگاه است.
شایان ذکر است، این شبکه همان اتاق فکر سابق با ساختار جدید است که در آن رئیس دانشگاه مادر به‌عنوان رئیس شبکه، معاون فرهنگی و اجتماعی به‌عنوان نایب رییس و یک نفر با انتخاب رئیس شبکه به عنوان دبیر عضویت دارند.
مسائل و چالش‌های عمده فرهنگی و اجتماعی مطرح شده در کارگروه مربوطه عبارتند از:
۱) فرهنگ اشتغال و کارآفرینی در منطقه بنا به پیشینه تاریخی و عوامل جغرافیایی در قیاس با استان همجوار یعنی اصفهان بسیار پایین است. طبیعت کوهستانی و پربارش در گذشته، نوع زندگی کوچ نشینی، وجود مراتع مساعد برای پرورش دام و کشت دیم به صورت محدود در طی دوران گذشته موجب شده بود تا مجموعه این عوامل به همراه سبک زندگی قومی و قبیله‌ای به نوعی سبک زندگی منحصر به فردی را شکل دهد که محدود در منطقه بوده و به دلیل مهیا بودن کلیه امکانات یک زندگی معمولی، در طول سال و طی نسل‌های مختلف بازتولید می شده است. این سبک زندگی که به نوعی با فرهنگ اشتغال و کارآفرینی تا حدودی بیگانه است در سالهای اخیر و به دلیل تغییرات اقلیمی موجب خشکسالی فراوان شده و در نهایت موجبات مهاجرت بسیاری را فراهم کرده است.
۲) موازنه منفی در میزان مهاجرت یکی دیگر از مسائل اجتماعی استان است. به تعبیری تعداد مهاجران خارج شده از تعداد مهاجران وارد شده به استان بیشتر بوده و به نوعی نیروی کار زیادی هر ساله از این استان خارج می‌شود که جایگزینی هم ندارد.
۳) عدم حضور مسولان استانی در ساعت غیر اداری و به تعبیری اسکان این افراد در خارج از استان از دیگر مسائل استان است که بی اعتمادی مردم به سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی را در دراز مدت موجب شده است.
۳) سرمایه اجتماعی اندک در استان از دیگر مسائل اجتماعی است که توجه ویژه مسولان به این امر را می‌طلبد.
۴) نگرش منفی نسبت فعالیت‌ها و اوضاع سیاسی، اجتماعی و اقتصادی نیز از دیگر مسائلی است که در اثر مجموعه عوامل فوق، سطح اعتماد اجتماعی ساکنان استان را به شدت کاهش داده است.


نظر شما :