نشست کار گروه اقتصاد، صنعت و گردشگری شبکه ملی جامعه و دانشگاه برگزار شد

تعداد بازدید:۱۰۰۹
نشست کار گروه اقتصاد، صنعت و گردشگری شبکه ملی جامعه و دانشگاه با حضور اعضای دبیرخانه مرکزی شبکه ملی جامعه و دانشگاه در دانشگاه شهرکرد برگزار شد.
نشست کار گروه اقتصاد، صنعت و گردشگری شبکه ملی جامعه و دانشگاه برگزار شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم؛ دکتر سعید کریمی رییس دانشگاه شهرکرد و دبیر شبکه ملی جامعه و دانشگاه استان در این نشست ضمن خیر مقدم به اعضای دبیرخانه مرکزی شبکه ملی جامعه و دانشگاه و حاضرین در نشست اظهار امیدواری کرد: این نشست برای رفع مشکلات استان ثمربخش و پر بار باشد.
متین رمضان خواه مدیر اجرایی شبکه ملی جامعه و دانشگاه ضمن تاکید بر ضرورت پیوند دانشگاه، دولت، بخش خصوصی و جامعه مدنی بر اصل پیشبرد مجموعه فعالیت های شبکه در الگوی سیاستگذاری ملی در راستای افزایش سطح همبستگی اجتماعی گفت. همچنین بر ماموریت اساسی دانشگاه امروز یعنی مسئولیت اجتماعی در راستای حل مسائل عمومی با گذر از پتانسیل نخبگی تاکید کرده و افزود: هدف از تشکیل این نشست بررسی مسائل و مشکلات استان و ارائه راهکارهای لازم جهت حل این مسائل جز از مسیر ائتلاف اجتماعی نخواهد بود.
دکترمهدی کرمی دبیر شبکه ملی جامعه و دانشگاه در استان چهار محال و بختیاری نیزبه اختصار به تبیین اهداف شبکه پرداخت.
دکتر روح الله ملاقاسمی دبیر کار گروه اقتصادی، صنعت و گردشگری نیز به تبیین شاخصه های مختلف استان در حوزه اقتصادی و صنعتی پرداخت.
دکتر فرانک کبیری دبیر کار گروه گردشگری شبکه ملی جامعه و دانشگاه در استان چهار محال و بختیاری نیز در ادامه با معرفی پتانسیل ها و ظرفیت های استان راه کار های جهت برطرف کردن موانع و مسائل استان بیان کرد.
درپایان اعضای حاضر در این نشست به بیان دیدگاه های خود در مورد مسائل مطرح شده پرداختند و جمع بندی نهایی جهت ارائه به دبیرخانه شبکه ملی جامعه و دانشگاه انجام شد.
گفتنی است، تشکیل کارگروه‌های علمی بر اساس اولویت مسائل استانی، تهیه گزارش‌های مسئله شناسانه و سیاست محور درباره‌ی مسائل توسعه پایدار در سطح استان (در موضوعات کارگروه‌ها)، تهیه گزارش در مورد مسائل مهم استانی، شناسایی و شبکه‌سازی نخبگان و متخصصان استانی بر اساس کارگروه‌های علمی، توصیه‌های سیاست محور کاربردی درباره مسائل استانی به مراجع ذی‌صلاح استانی و ملی، تعامل با دستگاه‌های ذی‌نفع و ذی‌ربط طرف تفاهم از مأموریت‌های واحدهای استانی شبکه ملی جامعه و دانشگاه است. مسائل و چالش های عمده اقتصاد، صنعت و گردشگری مطرح شده در کارگروه مربوطه عبارت بودند از:
۱) نرخ بیکاری بالای استان، بیکاری پنهان در استان از نرخ های رسمی موجود به شدت بالاتر بوده، اشتغال پایدار نیز وضعیت نامطلوبی دارد
۲) پتانسیل بالقوه در عرصه گردشگری و صنایع دستی. عدم وجود حمایتهای لازم در این زمینه از جمله مدیریت نامناسب متولی این حئزه در استان، عدم وجود زیرساختهای مناسب و سرمایه گذاری ناکافی باعث شده است که ظرفیتهای این استان به خصوص در زمینه گردشگری طبیعی و ورزشی مغفول مانده باشد.
۳) استان چهارمحال و بختیاری در تامین امنیت سرمایه گذاری رتبه آخر را دارد. مجموعه ی از عوامل باعث شده است که صنایع این استان بهره وری پایین و ارزش افزوده تولیدی اندکی داشته باشند
۴) با توجه به اقلیم استان و همچنین کم آبی های اخیر، کشاورزی سنتی و الگوی کشت نامناسب باعث شده کشاورزی استان نیز ظرفیت محدودی داشته باشد و ارزش افزوده پایینی در این بخش تولید شود


( ۱ )

نظر شما :