دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با همکاری انجمن علمی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه یزد برگزار نمود:

محفل فرهنگی حکمت ایرانی در جهان امروز

۳۰ آبان ۱۳۹۷ | ۱۸:۱۳ کد : ۴۳۱۵۱ اخبار ستادی اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۹۴۷
با حضور دکتر غلامرضا اعوانی، رئیس انجمن حکمت و فلسفه ایران و چهرماندگار فلسفه، نشستی علمی برگزار شد.
محفل فرهنگی حکمت ایرانی در جهان امروز

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم؛ به نقل از انجمن علمی ادبیات فارسی دانشگاه یزد: چهارشنبه ۳۰ آبان ماه ۱۳۹۷، محفل فرهنگی با همکاری دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و انجمن علمی زبان و ادبیات فارسی، در دانشگاه یزد با حضور دکتر غلامرضا اعوانی، رئیس سابق انجمن حکمت و فلسفه ایران و چهره ماندگار فلسفه، برگزار شد.
در ابتدا آقای دکتر مهدی حیدری، مشاور انجمن و عضو هیأت علمی زبان و ادبیات فارسی به معرفی دکتر اعوانی پرداختند، سپس آقای دکتر محمدرضا نجاریان، رئیس پردیس علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه یزد به میهمان برنامه و حضار خیر مقدم گفتند. پس از پخش نماهنگ معرفی استاد، ایشان سخنرانی خود را پیرامون حکمت ایرانی در جهان امروز آغاز کردند. اهمیت حکمت ذوقی در فرهنگ و فلسفه ایران و خلأ این دیدگاه در فلسفه معاصر، موضوع اصلی این سخنرانی بود و جایگاه سهروردی در این زمینه با توجه به مسئله نور در آثار او تشریح شد..
در بخش بعد، دکتر اعوانی به سوالات مخاطبان پاسخ دادند و جلسه با اهدای تندیس سپاس از طرف گروه زبان و ادبیات فارسی به نمایندگی از دکتر نجاریان، به جناب دکتر اعوانی، پایان یافت.

همچنین در همین روز دانشگاه یزد میزبان استاد عبدالجبار کاکایی، شاعر و ترانه سرای برجسته معاصر بود. در ابتدای این نشست فرهنگی که با همکاری دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و انجمن علمی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه یزد برگزار شد، مجری برنامه، با تبریک هفته وحدت و ولادت پیامبر اکرم (ص) و امام صادق (ع) اشعاری از استاد کاکایی خواندند. سپس آقای دکتر مهدی حیدری، مشاور انجمن و عضو هیأت علمی زبان و ادبیات فارسی، پس از خیر مقدم به حضار، استاد کاکایی را به طور مختصر معرفی کردند و نماهنگی برای معرفی ایشان پخش شد.
در بخش بعد، دو تن از دانشجویان رشته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه یزد، آقای محمد طاها شیرین زاد و خانم غزل زینلی با خواندن اشعار خود به جذابیت جلسه افزودند.
پس از آن جناب آقای عبدالجبار کاکایی به سخنرانی درباره جایگاه پایداری و صلح در شعر معاصر ایران پرداختند و چند نمونه از اشعار و ترانه‌های حوزه ادبیات پایداری خود را خواندند. در پایان، دکتر مجید پویان، تندیس سپاسی از سوی گروه زبان و ادبیات فارسی به استاد کاکایی اهدا کردند.


نظر شما :