پیام معاون فرهنگی و اجتماعی به اختتامیه نخستین جشنواره سراسری بانگ پویایی

۳۰ آبان ۱۳۹۷ | ۱۶:۱۹ کد : ۴۳۱۱۹ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۸۸۹
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به مناسبت اختتامیه نخستین جشنواره سراسری بانگ پویایی پیامی را صادر کرد.
پیام معاون فرهنگی و اجتماعی  به اختتامیه نخستین جشنواره سراسری بانگ پویایی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم؛ متن پیام به شرح زیر است:

 

به نام خدای هنر آفرین

هنر، جلوه ایست از تکامل آدمی و منبعی است از ذوق اشراقی و الهامات الهی و هنرمند نمود بارزی است از تعالی انسان به مصداق اشرف مخلوقات. جلوه های هنر، بیانگر سیرت پاک، اندیشه روشن و ظرافت های انسانی است که توسط هنرمند خلق می شود.

در بعد انسانی، تأملی بر تاریخ بشر نشان می دهد هرجا سخن از تمدن به میان می آید، آثار و یادگارهای هنرمندان فهیم آن رخ نمایی می کند.

ایران، به عنوان یکی از اصیل ترین مظاهر تمدنی، نمونه های ارزشمندی از این جایگاه والا در خود سراغ دارد که اثر جاودانه به یادگار مانده از بقایای شهر سوخته در سیستان نمونه بارزی است که در سده های بعد به عنوان مبدأ یکی از مصادیق مهم و اثر بخش هنر تلقی گردید.

هنر پویانمایی، در پیوند با هفت هنر دیگر که هیچیک به تنهایی قادر به انتقال کلیه مفاهیم نیستند، توانسته است با زبان بین المللی تصویر، حرکت و صدا بی اعتنا به رنگ، گروه و نژاد، مرزها را در نوردیده و بر فرهنگ های مختلف اثر بگذارد.

این هنر والا با درآمیختن ذوق و خلاقیت هنری در کنار تکنیک های حرفه ای به یک صنعت نوین تبدیل گردیده که می تواند افزون بر ایجاد ظرفیت های فوق العاده در زمینه اشتغال و کارآفرینی افراد مستعد در این حوزه، به عنوان ابزاری کارآمد برای ایجاد مفاهمه و انتقال آموزه های عمیق اجتماعی و فرهنگی قلمداد شود.

در کشور ما اگر چه رشد این شاخه از هنر در سال های گذشته روندی کند در مقایسه با سایر کشورها داشته است ولی اکنون به لطف هنرمندان برجسته این حوزه توانسته به پیشرفت های چشم گیری دست پیدا کند که توفیق در ساخت فیلم های سینمایی بلند و حضور مؤثر در مراتب معتبر بین المللی مؤید آن است.

بر پایی «اولین جشنواره سراسری بانگ پویایی» در فضای دانشگاهی و با ابتکار دانشگاه سوره نشان دهنده عزم و اراده دانش پژوهان، متخصصان و دانشجویان مستعد جهت هم گامی و همراهی با فعالان این عرصه است.

امید است ثمره این همراهی بتواند موجبات رشد و اعتلای هر چه بیشتر جایگاه ایران در محافل جهانی و نیز درخشش در جشنواره های بین المللی پویانمایی را فراهم نماید.

در این مجال، بر خود لازم می دانم به رسم ادب و ارادت ضمن تجلیل و تکریم از تلاش های دلسوزانه پیشکسوتان و استادان این هنر که برپایی این جشنواره بهانه ایست برای پاسداشت این مفاخر، از مساعی خالصانه تمامی دست اندرکاران، هیأت محترم داوران و شرکت کنندگان تقدیر و تشکر نموده و دوام توفیقات یکایک عزیزان را از درگاه خداوند متعال مسألت نمایم.

 

غلامرضا غفاری

معاون فرهنگی و اجتماعی

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری


نظر شما :