حجت الاسلام محمدیان:

آموزش‌های قرآنی فقط در حوزه علوم انسانی خلاصه نشود

۲۶ آبان ۱۳۹۷ | ۱۳:۱۵ کد : ۴۲۹۳۳ اخبار برگزیده اخبار ستادی جشنواره قرآن و عترت
تعداد بازدید:۹۱۵
حجت‌الاسلام محمدیان رییس سابق دفتر نمایندگی نهاد رهبری در دانشگاه‌ها بر ضرورت توسعه فعالیت‌های قرآنی در دانشگاه‌ها و محیط های علمی تاکید کرد و گفت‌: باید همه رشته‌های دانشگاهی بتوانند از آموزش‌های قرآنی بهره‌مند شوند و این نوع آموزش‌ها را فقط در حوزه علوم انسانی خلاصه نکنیم.
آموزش‌های قرآنی فقط در حوزه علوم انسانی خلاصه نشود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم حجت الاسلام و المسلیمن محمدیان در سی و سومین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان کشور در دانشگاه فردوسی گفت: خدا را شاکریم که این رویداد قرآنی در کنار بارگاه عالم آل محمد (ع)، حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) در حال برگزاری است.

محمدیان اضافه کرد: انظار می‌رود کار قرآنی در دانشگاه‌ها متناسب با عنوان دانشگاه اتفاق بیفتد. چرا که دانشگاه مرکز پژوهش و تفکرات قرآنی شگرف است و مطالب را باید با تمام ابعاد بررسی کرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: به اطلاعات قرآن اهمیت ویژه‌ای می‌دهیم. حفظ قرآن هم از ارزش بالایی برخوردار است و این‌ها در جایگاه بالایی قرار دارد. از دانشگاه انتظار می‌رود در مورد قرآن کار‌هایی عمیق تری ارایه دهند. ۱۴۰۰ سال است که این کتاب نازل شده و از بشریت دعوت کرده که اگر بهتر از این می‌توانید بگویید.

وی ادامه داد: نسخه پیچی در کمال انسانیت برترین سخن قرآن است این کاری است که قرآنیان دانشگاهی باید آن را انجام دهند.

محمدیان یادآور شد: ۴۰ سال است که ملت ما با تمام وجود این وعده الهی را تجربه کرده و در مقابل انواع ظلم‌ها مقاومت کردند. چند روز قبل گروه کوچک حماس به وعده خدا عمل کرد و دولت اسرائیل را فرو ریخت ملت یمن با اعتماد به وعده خدا ابهت عربستان را فرو ریخته و ۴ سال است که مقاومت می‌کند. این نشان می‌دهد که هر جا به وعده خدا عمل کردیم بلاشک خدا هم به وعده اش عمل کرده است.

وی یادآور شد: دانشجویان قرآنی باید دانشگاه‌های ما را با عکس قرآن متنعم کنند. که در همه رشته‌ها می‌توانیم از قرآن استفاده کنیم بشریت تشنه این پیام است که هم با خدا ارتباط برقرار کند و هم دنیا را آباد کند این نیاز امروز بشر است.‌‌‌‌‌‌‌

 

حجت‌الاسلام‌والمسلمین پژمان فر نماینده مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی نیز در مراسم افتتاحیه اظهار داشت: هرچند که هدایت قرآن شامل حال همه انسان‌ها خواهد بود، اما اگر بخواهیم در مسیری که خداوند خواسته، قرار بگیریم باید از این کتاب بهره‌برداری کرد و کسانی که اهل ایمان و تقوا هستند، از این زلال الهی بهره‌مند خواهند شد.

وی افزود: اگر بخواهیم از این کتاب بهره ببریم باید زمینه‌های ایمان و تقوا را در خود تقویت کنیم اما در محیطی که سالم نباشد، باران هم که ببارد عطر خوشی نخواهد داشت لذا باید این نکته را نیز در نظر داشت.

نماینده مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی و رییس کمیسیون قرآن و عترت مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: دالان ارتباط با قرآن، قرائت و مفاهیم و ابعاد فراتری است و همه‌ی ما باید تلاش کنیم که توقفی در این دالان نداشته باشیم؛ شاید اگر ما در جامعه نتوانسته‌ایم انس با قرآن برای نسل جوان فراهم کنیم فکر کردند که قرآن در همان در بُعد اول خلاصه می‌شود لذا ما باید ابعاد عمیق قرآن را برای همه فراهم کنیم.

لازم به ذکر است در آیین افتتاحیه سی و سومین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان کشور که در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، ضمن تقدیر از حجت‌الاسلام محمدیان رییس سابق نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، از برگزیدگان بخش‌های پژوهش و فناوری، ادبی و هنری جشنواره تقدیر به عمل آمد.


( ۱ )

نظر شما :