وزیر علوم در آیین افتتاحیه "سی‌وسومین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان کشور" تأکید کرد:

ضرورت رشد خلاقیت‌های دانشجویان در زمینه قرآن پژوهی

۲۶ آبان ۱۳۹۷ | ۱۲:۳۷ کد : ۴۲۹۲۹ اخبار برگزیده اخبار ستادی جشنواره قرآن و عترت
تعداد بازدید:۶۴۶
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری صبح امروز (شنبه) در مراسم افتتاحیه "سی و سومین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان کشور"، این جشنواره را «نماد هم‌گرایی در حوزه آموزش عالی کشور» دانست و بر افزایش رشد خلاقیت‌های دانشجویان در زمینه قرآن پژوهی و توسعه فهم و تدبر در قرآن برای مجموعه دانشگاهیان، استادان و دانشجویان تأکید کرد.
ضرورت رشد خلاقیت‌های دانشجویان در زمینه قرآن پژوهی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم؛ دکتر غلامی در این آیین که به میزبانی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، ضمن تبریک به مناسبت آغاز امامت ولیعصر (عج) و ایام ماه مبارک ربیع‌الاول اظهار داشت: ماه ربیع، ماه فخر و سرور مسلمین به مناسبت قدوم مبارک پیامبر رحمت است و بخصوص ایامی که در کشور به عنوان «هفته وحدت» نام‌گذاری شده را باید در سطح دانشگاه‌های کشور و همه دوستداران قرآن و عترت بسیار بزرگ و گسترده جشن بگیریم تا یکی از محورهای وحدت مسلمین در جهان قرار گیرد.


وی با اشاره به مانور فرهنگی بزرگ در ایام اربعین حسینی که با حضور پررنگ دانشجویان و دانشگاهیان کشور همراه بود، تصریح کرد: همه ناظران اعم از دوستان و افرادی که خیلی با مسلمانان و شیعه رابطه خوبی ندارند، اعتراف و اذعان داشتند که این همایش مردمی بی‌نظیر، جزو نوادری می‌باشد که در دنیای امروز امکان وقوع آن بدون دخالت و هدایت یک مجموعه دولتی فراهم شده است.
وزیر علوم افزود: خوشبختانه ظرفیت‌های بزرگی را به برکت اسلام و اهل بیت (ع) در کشورمان بخصوص در بین شیعیان وجود دارد که باید این ظرفیت‌ها را قدر بدانیم و از آنها برای اعتلا، عظمت و مجد اسلام بهره گیریم.
وی خاطرنشان کرد: سی و سومین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان کشور یکی از قدیمی‌ترین و مستمرترین جشنواره‌های ملی دانشگاهی است که جا دارد از بانیان و مجریان این مراسم قدردانی کنم.
دکتر غلامی عنوان کرد: این جشنواره به دنبال قدردانی و حفظ امانت پیامبر اکرم (ص) است؛ لذا نام این جشنواره به نام «جشنواره قران و عترت» در واقع امانت‌داری است که پیامبر گرامی اسلام برای مسلمانان به جا گذاشته و شما جوانان عزیز، استادان و مربیانی که در کنار جوانان حضور دارید این امانت را باید به خوبی در این زمان و مکان پاس بدارید.
وی ادامه داد: ما مسلمانان و پیروان دین مبین اسلام و شیعیان و پیروان اهل بیت (ع) نکته‌ای را باید همواره به یکدیگر گوشزد کنیم و آن این است که پیامبر اعظم (ص) در توضیح دلیل بعثت فرمودند: «مبعوث شده‌ام تا مکارم اخلاقی را به اکمال برسانم»؛ پس هر کاری در ذیل نام شریف دین اسلام و به عنوان شیعه انجام می‌دهیم باید چارچوب اخلاقی آن رعایت شود و همواره خود را در قابی از اخلاق اسلامی ببینیم و حفظ کنیم.
وزیر علوم با بیان اینکه پیامبر گرامی اسلام این مهم را به خوبی انجام دادند، چنانچه خداوند در وصف ایشان فرمودند: «شما بر خلق عظیم هستید»، افزود: اگر این محور را به عنوان «عروه الوثقی» چنگ زنیم و اخلاق را که هدف غایی دین مبین اسلام است، بین جامعه و دنیا به عنوان بزرگ‌ترین دستاورد توصیه، عمل و حفظ کنیم تا همه گیر و عالم‌گیر شود و با ظهور حجت خدا حضرت ولیعصر (عج) این وعده الهی محقق خواهد شد.
به گفته وی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و مجموعه معاونت فرهنگی این وزارتخانه با بهره‌مندی از ظرفیت‌های موجود، تمام توان خود را در راستای زمینه‌سازی جهت رشد فضائل دینی در سایه قرآن و الگوهای عترت پیامبر گرامی به کار گرفته است.
دکتر غلامی افزود: توسعه فهم و تدبر در قرآن برای مجموعه دانشگاهیان، استادان و دانشجویان، افزایش رشد خلاقیت‌ها در زمینه قرآن پژوهی و فهم قرآن و همچنین فعالیت‌هایی که به صورت داوطلبانه بین دانشجویان در قالب کانون‌های قرآن و عترت صورت می‌گیرد، سبب علاقه‌مندی بیش از پیش جوانان به قرآن و عترت می‌شود.
وی عنوان کرد: برگزاری چنین نشست‌ها و جشنواره‌هایی، نمود این مهم را در دید و محضر مردم عزیز قرار می‌دهد تا بدانند دانشجویان و جوانان این مرز و بوم از علاقه‌مندان به قرآن و عترت هستند و ظرفیت‌های فراوانی برای اعتلای این علاقه‌مندی‌ها در بحث قرآن، تلاوت، تحقیق و پژوهش در حوزه‌های قرآنی دارند.
وزیر علوم خاطرنشان کرد: سی و سومین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان، جشنواره‌ای ارزشمند و سترگ و به عنوان «نماد هم‌گرایی در حوزه آموزش عالی کشور» است و مجموعه گرانقدری از دانشجویان مراکز آموزش عالی مختلف اعم از بخش‌های دولتی، غیردولتی و علوم پزشکی را دور هم جمع کرده است.
وی در خاتمه ابراز امیدواری کرد خداوند متعال برای استادان، دانشجویان و مدیرانی که زحمت برگزاری چنین جشنواره‌ای را متقبل شده‌اند، توفیقات، سلامتی و عزت در سایه شناخت و عمل به قرآن و تبلیغ معارف قرآنی مسألت فرماید.


نظر شما :