نشست شورای معاونان فرهنگی و اجتماعی منطقه ۴ کشور برگزار شد

۲۱ آبان ۱۳۹۷ | ۱۱:۵۶ کد : ۴۲۸۰۱ اخبار برگزیده اخبار ستادی گزارش تصویری
تعداد بازدید:۱۱۴۷
نشست شورای معاونان فرهنگی و اجتماعی منطقه ۴ کشور با حضور دکتر حمیدی، رئیس دانشگاه اراک، محمدهادی عسکری، مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم؛ حجت الاسلام و المسلمین حسینی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه اراک و معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه های استان های قم مرکزی، همدان و قزوین در دانشگاه اراک برگزار شد.
نشست شورای معاونان فرهنگی و اجتماعی منطقه ۴ کشور برگزار شد

‌‌‌‌‌‌‌به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم؛ دکتر حمیدی، در این نشست اظهار امیدواری کرد که ادامه جلسات مناطق بتواند منجر به شکل گیری فعالیت های فرهنگی گسترده تر و ارتقای این فعالیت ها به نفع دانشجویان باشد.

وی گفت: سخت ترین حوزه برای فعالیت حوزه فرهنگی است و نسبت به سایر حوزه ها پرمشغله تر است و از طرفی تاثیرگذار تر است.

رئیس دانشگاه اراک افزود: ارتقای شخصیت و هویت دانشجوی تازه وارد از دبیرستان به دانشگاه بر عهده مدیریت های فرهنگی است و با فعالیت های وسیع و گسترده نظام جمهوری اسلامی طی ۴۰ سال اخیر در زمینه فرهنگی باز نیاز به نفعالیت بیشتر در این زمینه احساس می شود

وی با اشاره به آسیب های اجتماعی و ناهنجاری های اجتماعی که در کشور وجود دارد افزود: نقش دانشگاه و مسئولیت دانشگاه در کاهش این آسیب ها بسیار تعیین کننده خواهد بود و در این زمینه فرهنگ سازی توسط دانشگاه ها بسیار حائز اهمیت است

دکتر حمیدی گفت: نقش فرهنگی اساتید در دانشگاه ها بسیار مهم است و حتی چند دقیقه گفتگوی اساتید با دانشجویان در محیط آموزشی تاثیر مثبت خاص خود را دارد

وی با اشاره به نقش روز افزون شبکه های اجتماعی تاکید کرد: تقابلات غیر فرهنگی با این شبکه ها معنان ندارد و آگاه سازی، تامین محتوای مناسب در این شبکه ها میتواند از آثار منفی آن بکاهد

در ادامه محمد هادی عسکری، مدیرکل فرهنگی و اجتماعی، اظهارکرد: تغییر ساختار شورای مدیران فرهنگی به معاونان فرهنگی و اجتماعی در مناطق ده گانه برحسب ضرورت های فعالی دانشگاه انجام شد و سیاست معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم واگذاری برخی امور و برنامه ها به مناطق است و طبیعتاً نیازهای هر منطقه در اموری که به آنها واگذار می شود تامین می گرد. وی افزود: شورای معاونان فرهنگی و اجتماعی مناطق به عنوان بازوی مشورتی و مشارکت کننده در تصمیم سازی های معاونت فرهنگی وزارت علوم خواهد بود.

مهندس عسکری گفت: باتوجه به شرایط فعلی کشور و مواجهه آن با یک جنگ اقتصادی و مورد تهدید قرار گرفتن مولفه های قدرت نرم، جلب مشارکت دانشجویان در مقابله با این تهدیدات بسیار موثر است.

وی افزود: پروژه فعالیت های فرهنگی یک پرژه مشارکت محور است و این ضرورت ایجاب می کند تمام عناصر و اعضاء دانشگاه اعم از اساتید، کارکنان، مدیران و حتی والدین در عرصه فرهنگی مشارکت کنند.

مدیر کل فرهنگی و اجتماعی گفت: اگر دانشگاه فضای مناسب را برای فعالیت دانشجویان فراهم کند طبیعتاً آنها برای فعالیت خود محیطی غیر از دانشگاه را انتخاب نخواهند کرد.

وی ادامه داد: دانشگاه امتداد طولی دبیرستان نیست بلکه زیست جهان جداگانه خود را دارد که بلوغ شخصیتی و هویتی دانشجو را شکل می دهد و در دانشگاه ایرانی تجلی این هویت و بلوغ شخصیتی در فضای فرهنگی و در قالب انجمن ها، کانون ها، شوراهای صنفی و سایر تشکل ها بروز و ظهور دارد.

مهندس عسکری گفت: فضای دانشجویی در این زیست روزانه و زیست شبانه است، زیست روزانه با فعالیت آموزشی رسمی در محیط دانشگاه شروع می شود و زمانی است که دانشجو در محیط آموزشی است و زیست شبانه زمانی است که دانشجو در محیط خوابگاه حضور می یابد برنامه ریزی برای زیست شبانه دانشجو و استفاده از این زمان برای توانمند سازی و جلب و افزایش مشارکت دانشجویان حائز اهمیت است.

وی در پایان تاکید کرد: تقویت امید و نشاط اجتماعی و پویایی علمی در محیط دانشگاه ضرورت دارد و باید از ظرفیت ایام و اعیاد ماه ربیع برای این امر استفاده کرد


نظر شما :