معاون فرهنگی و اجتماعی:

اربعین منظومه بزرگ اندیشیدن است

۳۰ مهر ۱۳۹۷ | ۱۰:۰۷ کد : ۴۲۲۴۹ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۴۹۰
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: اندیشیدن در حادثه کربلا نشان از عظمت این حرکت دارد چراکه اربعین منظومه بزرگی است که می‌توان نسبت به آن اندیشید.
اربعین منظومه بزرگ اندیشیدن است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم؛ به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی / قرارگاه رسانه‌ای اربعین دانشگاهیان؛ دکتر غلامرضا غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ضمن بازدید از قرارگاه رسانه‌ای ستاد ملی اربعین دانشگاهیان در گفت‌وگو با خبرنگار این رسانه اظهار کرد: زیارت و راه‌پیمایی اربعین یک حرکت بسیار بزرگی است که هرساله تشکیل یک رخ داد بزرگ فرهنگی را نشان می‌دهد و دارای ابعاد مختلف است که می‌توان نسبت به آن اندیشید.

وی افزود:اندیشیدن در حادثه کربلا نشان از عظمت این حرکت دارد چراکه اربعین منظومه بزرگی است که می‌توان نسبت به آن اندیشید.

دکتر غفاری ادامه داد: شخصیت کامل اصحاب امام حسین، تعظیم شعائر و مراسم عزاداری حسینی از عوامل مؤثر دیگر در ماندگاری نهضت حسینی بوده است.

معاون فرهنگی و اجتماعی بیان کرد: حرکت اربعین جمعیت جوان در آن بسیار زیاد حضور دارد و مهم‌تر از آن حتی تأثیر در فضای غیردانشگاهی است که آثار و پیامدهای آن بسیار مشخص است.

وی ادامه داد:از طرفی چون حرکت اربعین یک جریان است نیازمند الزامات قابل‌توجه و فعالیت‌هایی است که به این حرکت کمک کند.

دکتر غفاری تأکید کرد: پیرو همین موضوع از ماه‌های قبل در مجموعه ستاد ملی اربعین دانشگاهیان قسمت‌های مختلفی تشکیل شده که این حرکت به بهترین شکل انجام شود که نقطه شروع آن تشکیل ستاد ویژه بود که در آن از دانشگاه‌های مهم استفاده شود و جلسات مختلفی برگزار شد تا کاستی‌هایی که ممکن است ایجاد شود را رفع کند.

وی ادامه داد: به توفیق الهی توانسته‌ایم حرکت بزرگ اربعین را در قالب دانشگاهی رشد دهیم که این موضوع بسیار مهم است لذا باید تمهیداتی صورت می‌گرفت که دانشجویان بدون دغدغه در این مراسم معنوی حضور یابند.

معاون فرهنگی و اجتماعی ادامه داد: دغدغه مهمی که دانشجویان در موضوع اربعین داشتند این بود که غیبت کلاس‌های آموزشی چگونه خواهد شد که طی دستورالعمل به‌تمامی دانشگاه‌ها ابلاغ شد که غیبت دانشجویان حاضر در مراسم اربعین مجاز شود.

وی بیان کرد: در موضوع تسهیلات رفاهی هم در ابلاغیه‌ای که در این خصوص صادرشده است پرداخت وام کمک‌هزینه سفر برای پیاده‌روی اربعین حسینی را طبق توافقات صورت گرفته بین صندوق رفاه دانشجویان و معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم اعلام‌شده است.

دکتر غفاری به حیطه فعالیت پژوهشی در موضوع اربعین اشاره کرد و گفت: افرادی که در درجه اول علاقه‌مند به ورود به چنین موضوعی بوده‌اند با همکاری سازمان بسیج دانشجویی شناسایی‌شده تا بتوانند به‌خوبی فعالیت خود را انجام دهند و هم‌چنین با دانشگاه‌های بسیاری هم در این موضوع صحبت شده که از تجارب اعضای هیأت علمی هم بتوان استفاده کرد.

وی در پایان گفت: طی ابلاغی که با هماهنگی معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی صورت گرفته، مقدمات برگزاری همایش بین‌المللی اربعین فراهم‌شده است و برای مستندسازی و اثرگذاری بهتر جریان و حرکت فرهنگی اربعین در دانشگاه‌ها دومین سوگواره ملی اربعین برگزار خواهد شد.

 


نظر شما :