• ENGLISH
  • سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷
  • آ + آ -

رونمایی از دو کتاب با موضوع دفاع مقدس در دانشگاه شهید چمران اهواز

۱۰ مهر ۱۳۹۷ | ۱۰:۲۸ کد : ۴۱۷۴۳ اخبار دانشگاه اخبار منتخب دانشگاه
تعداد بازدید:۹۶
به مناسبت هفته دفاع مقدس، آیین رونمایی از دو کتاب «جریان‌شناسی شعر جنگ» و «شرجی‌تر از جنگ» اثر داودرضا کاظمی در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد.
رونمایی از دو کتاب با موضوع دفاع مقدس در دانشگاه شهید چمران اهواز

به گزارش خبرنگار فرهنگی دانشگاه شهید چمران اهواز، آیین رونمایی از دو کتاب دفاع مقدس با عنوان «جریان‌شناسی شعر جنگ» (پژوهشی در شعر دفاع مقدس) و «شرجی تر از جنگ» (با شاعران پایداری در خوزستان) اثر داودرضا کاظمی، روز گذشته (۹ مهر ۹۷) در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد.

در ابن مراسم، حجت‌الاسلام و المسلمین سید شهاب‌الدین طباطبایی، رئیس حوزه هنری خوزستان گفت: استان خوزستان به واسطه اینکه محور جنگ و دفاع بوده، باید محور حوزه ادبیات پایداری نیز باشد.

وی با بیان اینکه در حوزه ادبیات پایداری، اساتید برجسته و توانمند و شاعران گران‌سنگی داریم، افزود: یکی از اساتید صاحب اندیشه و موفق در این حوزه، داودرضا کاظمی است که امروز از دو کتاب ارزشمند ایشان به نام «جریان‌شناسی شعر جنگ» و «شرجی تر از جنگ» رونمایی شد.

حجت‌الاسلام و المسلمین طباطبایی، با اشاره به اینکه آثر داودرضا کاظمی مانند دایره‌المعارفی از شعر دوره دفاع مقدس است، اضافه کرد: در کتاب شعر این شاعر، اشعار سه نسل شاعران خوزستان ارائه شده و به عبارتی، این کتاب پای ماندگار شعر استان خوزستان است.

رئیس حوزه هنری خوزستان، با تاکید بر اینکه جای این آثار دانشکده‌های ادبیات، کتابخانه ها و اماکنی است که در آنجا اندیشمندان جمع شده و به گردآوری اطلاعات علمی بپردازند، بیان کرد: حوزه هنری با تمام ظرفیت از آثار خوب و قوی حمایت می کند.

 

بنا به این گزارش، دکتر منوچهر جوکار رییس دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه شهید چمران به شرح مشخصه ها و نکات ادبی این دو کتاب پرداخت و از هر دو اثر به عنوان آثاری ارزشمند و ماندگار نام برد.

همچنین در ادامه این مراسم، بهمن ساکی شاعر خوزستانی، با بیان اینکه کتاب های داودرضا کاظمی به آثار ماندگاری در عرصه ادبیات پایداری تبدیل خواهند شد، به ذکر خاطراتی از شاعران حاضر در دوران جنگ تحمیلی پرداخت.

داوود رضا کاظمی، نویسنده کتاب های جریان‌شناسی شعر جنگ و شرجی‌تر از جنگ نیز با بیان اینکه جنگ حادثه‌ای سیاسی، اجتماعی و تاریخی است‏، گفت: دوران دفاع مقدس آن‌قدر تأثیرگذار است که در ادبیات ما منشاء اثر بوده و همین موجب می‌شود که فرهنگ، ادبیات و هنر مربوط به خود را به جامعه پس از خود نیز معرفی کند.

در پایان این نشست با حضور دکتر عبدالرحیم هوشمند معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز، دکتر علی یاری مدیر امور فرهنگی دانشگاه، سید صدرالدین مرتضوی مدیر امور شاهد و ایثارگر دانشگاه، محمدامین صالحی‌نژاد معاون فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان و جمعی از اعضای هیئت‌علمی دانشکده ادبیات و علوم انسانی و دانشجویان این دانشکده، رونمایی از این دو کتاب در حوزه دفاع مقدس، انجام شد.

بنا به این گزارش، در مقدمه کتاب شرجی تر از جنگ آمده: «تمام سروده هایی که در این کتاب آمده است، فصل هشتم کتاب «جریان‌شناسی شعر جنگ» است که بنا به توصیه و صلاحدید ناشر، در مجلدی جداگانه فراهم آورده شد تا خوانندگان گرامی به صورت کامل به آثار مورد بحث در آن پژوهش، دسترسی داشته باشند. افزون بر آن، مجموعه ای از آثار شاعران خوزستانی در حوزه ادبیات پایداری و به ویژه دفاع مقدس در اختیار پژوهشگران و علاقه‌مندان این عرصه قرار گیرد.»

سمانه کیامنش / ‏‬ دانشگاه شهید چمران اهواز


نظر شما :