با معرفی و تقدیر از برگزیدگان:

سی و سومین جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویان کشور به کار خود پایان داد

تعداد بازدید:۳۳۷۱
سی و سومین جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویان صبح امروز با با تقدیر از برگزیدگان به کار خود پایان داد.
سی و سومین جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویان کشور به کار خود پایان داد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم؛ نماینده ولی فقیه در استان زنجان در این مراسم اظهار کرد: عترت در کنار قرآن به عنوان ثقل اکبر و اهل بیت (ع) به عنوان ثقل اصغر همواره در کنار هم قرار دارند که پیامبر گرامی اسلام به ویژه در سال پایان عمر شریفشان به این امر تاکید داشتند.

آیت‌الله شیخ علی خاتمی افزود: امروزه یکی از مشکلات جهان اسلام فاصله اندازی بین عترت و قرآن حالا دانسته و نادانسته است در حالی که این دو جدایی ناپذیرند.

وی با اشاره به اینکه قرآن کلام الهی است و اهل بیت (ع) نیز خواستار وحی است؛ تصریح کرد: با این حال برخی‌ها دانسته و نادانسته و از روی غفلت از کنار اهل بیت عبور می‌کنند و در این زمینه افراط و تفریط می‌شود.

نماینده ولی فقیه در استان زنجان با اشاره به تمدن ۸ هزار ساله ایران گفت: قطعاً فرهنگ ایران نیز باید مطابق با فرهنگ ۸ هزار ساله باشد؛ چون ناب‌ترین و جذاب‌ترین بعد اسلام و قرآن را در کنار اهل بیت (ع) را ایران اسلامی قبول کرده است و در این راستا در طول تاریخ بیش از یک هزار و ۳۰۰ ساله عملاً آن را نشان داده است.

وی با اشاره به اینکه وجود بیش از ۸ هزار امامزاده در ایران اسلامی یک دلیل روشن است که مامن اهل بیت (ع) بوده است؛ تصریح کرد: بسیاری از این امامزادگان نیز به شهادت رسیده‌اند و پس از شهادت مردم همان منطقه نیز خود در راه دفاع از امامزادگان به شهادت رسیده‌اند.

آیت‌الله خاتمی در ادامه با اشاره به هجمه‌های دشمنان با عناوین مختلف افزود: دشمن با همه توان تلاش خود برای ضربه زدن به کشور تلاش کرده است؛ اما دیدبان‌های هوشیار و بصیر تاریخ این هشدارها را داشته‌اند که امروز هم دیدبان حکیم؛ فرزانه و دلسوز مقام معظم رهبری تذکرات و هشدارها و خطرات لازم را بیان می‌کنند و این نشان داده است که در طول ۴۰ سال حتی ما قوی‌تر نیز شده‌ایم.

وی با اشاره به روال تاریخی سپری شده برای تبلیغ دین اسلام تصریح کرد: در زمان پیامبر اکرم (ص)؛ هیچ نوع وسیله ارتباطی از جمله شبکه‌های مجازی و ماهواره نبود و آن حضرت با کمک سحابه خود به تبلیغ و ترویج دین می‌پرداختند.

رئیس دانشگاه زنجان نیز در این مراسم اظهار کرد: دانشگاه زنجان هر ساله برگزاری برنامه‌های متعددی را شامل کنفرانس‌های ملی و بین‌المللی را به عهده می‌گیرد؛ اما برگزاری جشنواره قرآن کریم تفاوتی با آنها دارد و در واقع یک توفیق بزرگ برای دانشگاه محسوب می‌شود و از این بابت به خود می‌بالیم.

محسن نجفیان با اشاره به اینکه امروز هرچه داریم از قرآن داریم و آبرو و عزت و هستی ما از قرآن کریم است؛ تصریح کرد: هر قدر در راستای تعمیق و گسترش مفاهیم قرآنی تلاش کنیم؛ وظیفه خودمان را قطعاً به نحو شایسته انجام نداده‌ایم.

 

وی با اشاره به اینکه دانشگاه‌های زیرپوشش وزارت علوم فعالیت خوبی در حوزه قرآنی دارند؛ گفت: البته سرمایه‌های عظیمی نیز در اختیار این دانشگاه‌هاست.

رئیس دانشگاه زنجان با اشاره به اینکه همین رویداد فرهنگی عظیم با گستره ‎ ای که دارد؛ یک سرمایه بزرگی برای استان محسوب می‌شود؛ اضافه کرد: تک تک قاریانی که در این مراسم حضور داشتند؛ در واقع سرمایه بزرگ کشور هستند.

وی با اشاره به اینکه امیدواریم برگزاری چنین جشنواره‌هایی به صورت مستمر ادامه داشته و گسترش پیدا کند؛ تصریح کرد: البته این ظرفیت نیز وجود دارد که یک بخش برای اعضای هیآت علمی نیز اجرایی و عملیاتی شود.


( ۱۳ )

نظر شما :

vvvvv ۱۸ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۴:۵۳
برگزیدگان کجا هستند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
منتقد ۱۹ شهریور ۱۳۹۷ | ۰۹:۵۲
متاسفانه مسابقات بسیار سطحی بود. بنده در بخش معارفی شرکت کردم و به سوالات اعتراض داشتم. اما هیچکس پاسخگو نبود. برای مسئولین محتوای سوالات مهم نیست. داوری مسابقات اصلا منصفانه عمل نکرد. حداقل این بود که موضوع را بررسی می کردند. قضاوت اشتباه در پیشگاه خداوند چه در قوه قضاییه و چه در مسابقات به اصطلاح قرآن فرقی ندارد. برای مملکت عزیز اسلامیم بسیار متاسفم.
مهرداد ۱۹ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۰:۳۵
با سلام خسته نباشید خدمت همه زحمت کشان این از مسابقات قران و عترت.. دوتا انتقاد داشتم. یک اینکه سوالات مرحله کشوری اصلا در حد کشوری نبود و دوم اینکه به فعالیت های فرهنگی ما چرا توجه کافی نمیشه هر دوره از کیفیت برگزاری مسابقات کم میشه دوره قبل در گرگان بهتر از این دوره در زنجان بود ..نه افتتاحیه داشتیم نه هیچی... یک همچین مسابقه ای در سطح کشور ان هم جشنواره قران و عترت واقعا شایسته برگزاری هر چه بهتره.. با تشکر از مسولین و برگزار کنندگان
متسابق ۲۰ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۶:۳۱
واقعا کیفیت برگزاری پایین بود. اسکان در خوابگاه دانشجویی واقغا مسخره ات. چیزی که دوسال است دارد تکرار می شود و با توجه به انتقاد های شدید نسبت به این موضوع باز هم تکرار شده واقعا متاسفم برای وزارت علوم که در چنین سطح پایینی مسابقات قرآن را برگزار میکند. اگر یک برنامه سیاسی بود همه تلاش خود را میکردید که در بهترین اوضاع برگزار شود پس چرا درمورد قرآن اینقدر کاهل هستید. واقعا مایه تاسف است.
vvvvv ۲۴ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۴:۲۰
سلام شما چرا برگزیدگان این مرحله رو رسما در سایت اعلام نکردید؟
فرزانه سیاوشی ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۲:۵۴
با سلام با گذشت 6 ماه از اختتامیه مرحله کشوری سی و سومین جشنواره سراسری قرآن و عترت، هنوز جوایز نقدی برگزیدگان واریز نشده است. لطفا رسیدگی نمایید.