معاون فرهنگی و اجتماعی:

انجمن های علمی در فرایند توسعه کشور نقش مهمی دارند

تعداد بازدید:۲۲۲۶
دکترغفاری اظهار کرد: دانشگاه‌ها به دنبال ارتقای دانش و مهارت خود هستند و این امر از سمت انجمن‌های علمی امکان پذیرتر است چرا که اعضای انجمن‌های علمی و دانشجویی قطعا از نظر تحصیلی از دیگر دانشجویان دانشگاه برتر بوده و در فرایند توسعه کشور نقش مهمی دارند.
انجمن های علمی در فرایند توسعه کشور نقش مهمی دارند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم؛ دکتر غلامرضا غفاری عصر دیروز در نشست دبیران مجامع اتحادیه انجمن‌های علمی و دانشجویی که در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد، اظهار کرد: دانشگاه‌ها به دنبال ارتقای دانش و مهارت خود هستند و این امر از سمت انجمن‌های علمی امکان پذیر تر است چرا که اعضای انجمن‌های علمی و دانشجویی قطعاً از نظر تحصیلی از دیگر دانشجویان دانشگاه برتر بوده و در فرایند توسعه کشور نقش مهمی دارند.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم تصریح کرد: اگر داشتن مهارت و دانش را شرط لازم برای توسعه بدانیم خلقیات یک جامعه شرط کافی و حلق مفقوده این امر شناخته می‌شود.

وی افزود جامعه ایرانی در نوشته های مربوط به خود و همچنین نوشته‌های غیر ایرانی با صفات تک روی و فردگرایی شناخته شده است ولی انجمن‌های علمی با داشتن روحیه کار تیمی و گروهی می‌بایست این روحیه را به عنوان یکی از عناصر جامعه ایرانی تداعی کنند.

دکتر غفاری خاطر نشان کرد: در انجمن‌های علمی مواجه با یک نوع خرد جمعی و فعالیت جمعی هستیم همچنین فعالیت فکری و تعاملات اجتماعی که در این جمع صورت می‌گیرد به عناون یک دستاورد مهم تلقی می‌شود. این امر دانشجویان را به خوداتکایی و استقلال می‌رساند.

دانشجویانی که به دنبال استخدام در دولت می‌باشند، نشان دهنده آن است که به خوداتکایی لازم نرسیده‌اند اما دانشجویان انجمن‌های علمی و دانشجویی به دلیل روحیه کارتیمی و ابداع و ابتکار به دنبال کارآفرینی و اتکا به خود هستند.

معاون فرهنگی و اجتماعی گفت: مسئولیت‌پذیری اجتماعی امری اکتسابی است که فقط در اجتماعات و انجمن‌ها کسب می‌شود که در آنجا تعامل و خرد جمعی وجود دارد از این رو این انجمن‌ها هستند که در نهایت چرخ توسعه کشور و پیشرفت را به حرکت در می‌آورند.

دکتر احمد معتمدی در این نشست بیان داشت: این دانشگاه در حال حاضر ۱۴ هزار دانشجو دارد که ۵۰ درصد آنان در مقطع تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل هستند و اکثر رشته‌های مهندسی و همچنین رشته های علوم پایه در این دانشگاه وجود دارد.

وی خاطر نشان کرد: قویاً از اجرای فوق برنامه‌های فرهنگی دانشجویی حمایت می‌کنم و انی حمایت هم بر اساس ضوابط و قوانین و سیاست های دولت و و از طرف دیگر اعتقاد شخصی من این است که دانشجویان می‌بایست در کنار فعالیت اصلی خود که فعالیت آموزشی و علمی است فعالیت های فوق برنامه داشته باشند. از اینرو در دانشگاه هر گونه درخواست فعالیتی در این زمینه بوده است در صورت وجود شرایط لازم، مجوز داده و حمایت کرده ایم.

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: چند سالی است که شرکت‌های دانش‌بنیان و مراکز نوآوری به بحث جدی دانشگاه است و تعداد قابل توجهی از دانشجویان به فعالیت های نوآورانه پرداخته و این امر می‌تواند به دانشجویان پس از فارغ التحصیلی به تولیدکار و ثروت کمک کند.

دکتر معتمدی اظهار داشت: در سه سال گذشته از ۱۶ مرکز نوآوری و شرکت دانش‌بنیان هم‌اکنون به ۱۲۳ شرکت دانش‌بنیان وابسته به دانشگاه صنعتی امیرکبیر رسیده‌ایم البته الزاماً همه اعضای این شرکت دانشجو و فارغ‌التحصیل این دانشگاه نیستند بلکه ایده‌های آنها مورد تأیید دانشگاه بوده است ضمن اینکه برای حمایت بیشتر از آنان دومین ساختمان شرکت‌های دانش‌بنیان را به زودی در اختیار آنها قرار خواهیم داد.

وی با اشاره به دانشگاه های نسل سوم که منطبق بر فناوری و اثر گذاری در چرخه اقتصادی هستند افزود: در پی آن هستیم دانشجویانی داشته باشیم که منطبق با شرایط امروز عمل نموده و منتظر استخدام نباشند بلکه خود بدنبال کارآفرینی باشند. از این رو انجمن‌های علمی قطعاً در این راه بسیار کمک کننده باشند.


( ۴ )

نظر شما :