• ENGLISH
  • دوشنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۷
  • آ + آ -

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی تشریح کرد؛

جزئیات دومین جشنواره ملی قرآن و عترت استادان

۱۵ مرداد ۱۳۹۷ | ۱۰:۱۸ کد : ۴۰۶۵۰ اخبار برگزیده رویدادهای مهم اخبار ستادی
تعداد بازدید:۲۴۰
مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از راه‌یابی ۱۴۰ نفر از استادان شرکت‌کننده در دو بخش معارف و آوایی جشنواره ملی قرآن و عترت به مرحله نهایی خبر داد.
جزئیات دومین جشنواره ملی قرآن و عترت استادان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی وزارت علوم؛ مهندس محمدهادی عسکری در گفتگو با خبرنگار آنا اظهار کرد: قرآن و عترت، دو ودیعه گران‌بهای رسول خاتم بوده و شرط بهره‌برداری از هدایت و دوری از گمراهی و رسیدن به مدینه فاضله دنیوی و بهشت اخروی، تمسک به این دو است.

وی افزود: بر این باور، در جامعه اسلامی بر همگان و به‌ویژه بر دستگاه‌های حاکمیتی فرض است که در توسعه فرهنگ اسلامی منطبق با شاخصه‌های قرآن و عترت بکوشند، جامعه فرهنگی و دانشگاهی در صدر این دستگاه‌ها قرار دارد و باید در جهت نشر و ترویج آموزه‌های قرآن و عترت و ایجاد انس و شور قرآنی در بین مخاطبان خود بیش از پیش اهتمام ورزد.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی تصریح کرد: در این راستا جشنواره ملی قرآن و عترت در دو سطح دانشجویان و استادان با هدف نشر و گسترش فرهنگ قرآن و عترت در دانشگاه‌های سراسر کشور طرح‌ریزی شده است و همه ساله با میزبانی یکی از دستگاه‌های عضو شورای هماهنگی فعالیت‌های قرآن و عترت دانشگاه‌ها به اجرا درمی‌آید.

مهندس عسکری با بیان اینکه این جشنواره، نقطه عطف مسابقات قرآن و عترت دستگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور محسوب می‌شود، افزود: در جشنواره قرآن و عترت برگزیدگان مسابقات نهادهای دانشگاهی در سطح دانشجویان و نیز استادان، به رقابتی سالم و معنوی می‌پردازند.

وی اضافه کرد: با توجه به تصمیم شورای هماهنگی فعالیت‌های قرآن و عترت دانشگاه‌ها در سال اخیر، مقرر شد دومین جشنواره ملی قرآن و عترت استادان دانشگاه‌های سراسر کشور به اجرا درآید. به‌همین دلیل جهت ایجاد هماهنگی و برنامه‌ریزی فعالیت‌ها، کارگروه‌ها و تدوین آیین‌نامه اجرایی جشنواره در سطح دانشگاهی و سراسری دانشگاه‌های دولتی و غیرانتفاعی با حضور نمایندگان اعضای شورای تشکیل شد.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی در تشریح اهداف این آیین‌نامه گفت: اعتلای اخلاق، ایمان و بصیرت دینی استادان دانشگاه‌ها و تقویت و توسعه فضای معنوی و قرآنی در دانشگاه‌ها، زمینه‌سازی در راستای انس و الفت هر چه بیشتر استادان با قرآن کریم و سیره معصومین، شناسایی استادان مستعد و برجسته قرآنی دانشگاه‌ها و معرفی به جامعه دانشگاهی و قرآنی کشور، الگوسازی استادان برای سایر اقشار جامعه در فعالیت‌های قرآن و عترت و گسترش مفاهیم، آموزش‌ها و پژوهش‌های قرآن و عترت از اهداف این جشنواره است.

مهندس عسکری با بیان اینکه این جشنواره در سه مرحله دانشگاهی، سراسری و ملی برگزار می‌شود گفت: مرحله دانشگاهی در همه مراکز آموزش عالی زیر نظر وزارت علوم به طور مجزا برگزار و آثار آن از سوی دبیرخانه دانشگاه‌ها به دبیرخانه مرکزی ارسال می‌شود و برگزیدگان این مرحله از سوی دبیرخانه مرکزی اعلام خواهند شد. محل برگزاری مرحله سراسری جشنواره متعاقباً اعلام خواهد شد.

لازم به ذکر است، دومین جشنواره سراسری قرآن و عترت ویژه استادان دانشگاه‌ها شامل پنج بخش و ۱۲ رشته به شرح زیر است:

۱) بخش آوایی شامل پنج رشته: قرائت تحقیق، قرائت ترتیل، حفظ ۵ جزء، حفظ ۱۵ جزء، حفظ کل

۲) بخش معارفی شامل سه رشته: آشنایی با مفاهیم نهج‌البلاغه، آشنایی با ترجمه و تفسیر قرآن، آشنایی با سیره معصومین (ع)

۳) بخش پژوهشی شامل دو رشته: مقاله‌نویسی، تألیف و ترجمه کتاب

۴) بخش هنری: خوشنویسی

۵) بخش ادبی: شعر

گفتنی‌است، در بخش معارفی و آوایی (آزمون کتبی) ۱۸۵ نفر در تاریخ ۲۴ اردیبهشت‌ماه سال جاری در دانشگاه‌ها به رقابت پرداختند که ۸۰ نفر از برگزیدگان به مرحله سراسری راه یافتند و در بخش آوایی (قرائت تحقیق و ترتیل) که در اردیبهشت‌ماه سال جاری در دانشگاه‌ها انجام شد ۶۰ نفر از برگزیدگان به مرحله سراسری راه پیدا کرده‌‌اند.


نظر شما :