دانشگاه اصفهان میزبان یازدهمین جشنواره ملی حرکت شد

تعداد بازدید:۱۷۳۲
تفاهم نامه میزبانی دانشگاه اصفهان برای برگزاری یازدهمین جشنواره ملی حرکت، توسط دکتر غلامرضا غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و دکتر هوشنگ طالبی رئیس دانشگاه اصفهان به امضا رسید.
دانشگاه اصفهان میزبان یازدهمین جشنواره ملی حرکت شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم؛ دکتر غفاری انجمن های علمی دانشجویی را با بیش از ۹۰۰۰ انجمن یکی از پر تعداد ترین، متنوع ترین و فعال ترین تشکل های فرهنگی خواند و اظهار داشت: جشنواره ملی حرکت که تجلی گاه فعالیت های انجمن های علمی دانشجویی است یکی از رخداد های مهم معاونت فرهنگی است که سالانه دانشجویان دانشگاه های سراسر کشور در این رخداد بزرگ علمی جمع شده و دستاوردهای خود را به نمایش می گذارند.

وی افزود: در خواست های متعدد دانشگاه ها و همچنین دانشجویان برای میزبانی جشنواره نشان از علاقمندی و تمایل دانشجویان و دانشگاه ها برای برگزاری و نقش آفرینی در این جشنواره است.

دکتر غفاری بر حضور سازمانهای دولتی و مسئولان در جشنواره تاکید کرد و افزود: سعی خواهیم کرد از سازمان هایی چون معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بخش صنعت، آب، نیرو، مخابرات، بخش های اجتماعی و فرهنگی کمک و همکاری بگیریم تا این حلقه اتصال مجموعه های علمی ما تحقق یابد.

وی در خصوص فرآیند انتخاب دانشگاه میزبان گفت: به دلیل وسعت قابل ملاحظه جشنواره از نظر تعداد شرکت کنندگان و همچنین شرایط خاص مالی و اقتصادی کشور لازم بود که با دقت نظر و بررسی های دقیق اقدام به انتخاب میزبان شود. همکاران ما در اداره کل فرهنگی بر اساس دستورالعمل موجود به بررسی مولفه های مورد نظر در دانشگاه های متقاضی پرداخته و در نهایت دانشگاه اصفهان به عنوان مناسب ترین گزینه انتخاب شد. وی در پایان ضمن آرزوی موفقیت این رخداد مهم دانشجویی اظهار امیدواری کرد که این انتخاب آغاز خوبی برای همکاری بیشتر و افزونتر معاونت فرهنگی با این دانشگاه باشد.

در ادامه جلسه مهندس عسکری به ارائه گزارشی از ارزیابی دهمین جشنواره ملی حرکت و بیان مولفه های انتخاب میزبان جشنواره یازدهم پرداخت. مدیرکل فرهنگی و اجتماعی اظهار کرد: نزدیک بیست سال از ابلاغ آیین نامه انجن های علمی دانشجویی توسط وزارت فرهنگ و آموزش عالی می گذرد و سال قبل شاهد برگزاری دهمین دوره جشنواره ملی حرکت که تجلی کنشگری دانشجویان در عرصه های علمی است بودیم.

وی حمایت موثر از انجمن و گروه های دانشجویی با دستاورد علمی ممتاز، انعکاس و انتقال تجربه فعالیت های علمی موفق و تشویق دانشجویان به فعالیت های متناسب با اولویت ها و نیاز های کشور، ایجاد بستر مناسب برای آشنایی انجمن های علمی دانشجویی با سازمان های دولتی و غیر دولتی، جذب دانشجویان موثر و فعال، مستند سازی فعالیت های انجمن در یک سال و ارائه دستاوردهای موفق هر دوره توسط دبیرخانه مرکزی و دانشگاه میزبان، داوری منصفانه و شفافیت در فراید داوری و شفافیت برنامه ها و اهداف جشنواره در بلند مدت را از جمله مهمترین موضوعاتی برشمرد که باید در این دوره از جشنواره به طور جدی به آن پرداخته شود.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم؛ اقتضای دانشگاه های نسل سوم را توجه به مفهوم برندینگ و وفاداری به دانشگاه دانست که این جشنواره می بایست در این زمینه تلاش موثر و هدفمندی را پیش بگیرید. وی همچنین تقویت بخش بین الملل به معنای واقعی آن در جشنواره را ضروری خواند و آن را به عنوان یکی از موقعیت های ممتاز جشنواره در فضایی دانست که دانشگاه ها الزام به بین المللی شدن دارند.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت دانشگاه میزبان و ضرورت وجود زیرساخت هایی که بتواند حداکثر رضایت مندی را برای شرکت کنندگان را داشته باشد اظهار داشت: در بررسی معیارهای ارزیابی دانشگاه میزبان شاخص هایی مانند: وضعیت کلی دانشگاه، موقعیت دسترسی و سهولت رفت و آمد، فضای نمایشگاهی، آموزشی و کاربردی، اسکان، ظرفیت های صنعتی و اقتصادی استان، تجربه های موفق دانشگاه در برگزاری جشنواره های ملی، وضعیت فعالیت های علمی، فرهنگی و سیاسی، برآورد هزینه های ارائه شده و تیم اجرایی درون دانشگاهی در نظر گرفته شده است.

رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان ضمن ابراز خرسندی از انتخاب این دانشگاه به عنوان میزبان یازدهمین دوره جشنوراه ابراز امیدواری کرد که این دانشگاه بتواند به بهترین نحو ممکن جشنواره را برگزار کرده و رضایت شرکت کنندگان را تامین کند.

دکتر طالبی افزود: در شرایطی که دانشگاه با مشکل بی انگیزگی دانشجویان مواجه است، انجمن های علمی می تواند وسیله ای برای ایجاد انگیزه در آنها باشد. وی افزود: براساس مطالعاتی که در دانشگاه اصفهان انجام شده است دانشجویان رشته هایی چون تربیت بدنی که ملموس تر و میدانی تر هستند با انگیزه ترین دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه هستند. از اینرو اگر در برگزاری این جشنواره رویکردی در پیش بگیریم که جشنواره بتواند رشته ها را برای بازدید کنندگان که عموماً دانشجویان هستند ملموس تر کند می تواند این کمبود انگیزه را جبران نماید. وی حضور دانش آموختگان موفق رشته های دانشگاهی، دعوت از شرکت ها و مدیران موفق، صنایع بزرگ و بازدید از شهرک های علمی و تحقیقاتی را از جمله مواردی اعلام کرد که می توان برای این جشنواره برنامه ریزی کرد.

دکتر شانظری، معاون فرهنگی دانشگاه اصفهان، در پایان اظهار امیدواری که این دوره از جشنواره نقطه عطفی در تاریخ فعالیت خود باشد و دانشجویان با علاقه و اشتیاق شرکت کرده و سستی و بی انگیزگی را در دانشجویان از بین ببرد. وی بر ایجاد رویکرد ملی، فرهنگ سازی در سطح دانشگاه ها قبل از جشنواره، و وورد بخش صنعت در جشنواره تاکید کرد.

کلید واژه ها: جشنواره حرکت انجمن های علمی دانشجویی معاونت فرهنگی


نظر شما :