رئیس شورای امر به معروف و نهی از منکر وزارت علوم:

تلاش ما بسط معروفات در جامعه اسلامی است

تعداد بازدید:۱۳۲۲
با انتصاب اعضای جدید شورای امر به معروف و نهی از منکر وزارت علوم تحقیقات و فناوری، اولین جلسه شورا به ریاست دکتر غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی برگزار شد.
تلاش ما بسط معروفات در جامعه اسلامی است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم؛ اولین جلسه شورای امر به معروف و نهی از منکر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با حضور دکتر غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی، دکتر محمدتقی نظرپور، معاون اداری مالی و مدیریت منابع، دکتر داریوش سلیمی، مشاور وزیر و رئیس مرکز حراست، دکتر اسماعیل بایبردی، معاون مدیر کل روابط عمومی و دکتر سید مهدی هاشمیان، معاون ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور و سایر اعضا در سالن جلسات معاونت فرهنگی و اجتماعی برگزار شد.

دکتر غلامرضا غفاری در ابتدای این جلسه با اشاره به قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر (مصوب ۱۳۹۴) و مسئولیت های قانونی که متوجه دستگاه هاست گفت: تلاش ما بسط معروفات در جامعه اسلامی است. وی افزود: باید بسترها را به گونه ای طراحی کرد که احتمال بروز منکر به حداقل برسد.

رئیس شورای امر به معروف و نهی از منکر وزارت علوم در ادامه جلسه با اشاره به فرآیند امر به معروف و نهی از منکر در اسلام به مقایسه آن در سایر جوامع پرداخت و گفت: این موضوع تحت عنوان مسؤولیت اجتماعی در بسیاری از جوامع پیگیری و اجرا می شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در خصوص رویکرد تازه ستاد امر به معروف و نهی از منکر به این فریضه اظهار داشت: می توان با رویه جدیدتری در مراکز دانشگاهی به اجرای این امر مهم پرداخت که در اصل جوهره آن همان امر به معروف و نهی از منکر باشد.

وی از «ایجاد احساس مسؤولیت و تعهد» به عنوان اصل در این موضوع یاد کرد و افزود: باید به نحوی عمل کرد که افراد ضمن عمل به وظایف خود، نسبت به اجتماع نیز احساس مسؤولیت داشته باشند.

دکتر غفاری با تأکید بر جنبه مردمی فریضه امر به معروف و نهی از منکر اضافه کرد: می توان با لحاظ همه ظرافت های لازم، زمینه را برای اجرای این فریضه الهی در مجموعه ستاد وزارت علوم و دانشگاه ها فراهم آورد.

در ادامه جلسه دکتر سید مهدی هاشمیان، معاون ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور ضمن تبیین دیدگاه ستاد به مقوله امر به معروف ونهی از منکر، این موضوع را ساز و کار نظارت شهروندان بر رفتار حاکمان دانست.

وی با ابراز امیدواری نسبت به فراگیر شدن امر به معروف و نهی از منکر در محیط های دانشگاهی، پیشنهاداتی در در حوزه فرهنگ سازی، جذاب سازی، الگو سازی، علمی سازی و رفتار سازی این فریضه بیان داشت.همچنین برای توانمدسازی شورا دو راهکار هویت بخشی و اثربخشی را مؤثر دانست.

در ادامه جلسه دکتر نظر پور معاون اداری، مالی و مدیرت منابع ضمن آسیب شناسی مقوله امر به معروف و نهی از منکر در جامعه ابراز امیدواری کرد که بتوانیم نقش بارزی در گسترش امر به معروف و نهی از منکر داشته باشیم.

وی ضمن ابراز خرسندی از تشکیل شورای امر به معروف و نهی از منکر وزارت علوم، آن را اقدام لازمی دانست که کافی نیست و افزود: در این حوزه هر کس باید از خودش شروع کند و صرفاً با ابلاغیه و دستورالعمل به جایی نخواهیم رسید.

در پایان جلسه هر کدام از اعضا حکم مسئولیت خود را از ریاست شورا دریافت کردند.

 

کلید واژه ها: معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم شورای امر به معروف و نهی از منکر دکتر غلامرضا غفاری ستاد امر به معروف و نهی از منکر


نظر شما :