در اختتامیه دومین جشنواره عکاسی نگاه آبی دانشگاه تهران مطرح شد؛ معاون رئیس جمهور: توجه به موضوع محیط زیست توسط کانون‌های دانشجویی اتفاق بسیار خوبی است

۳۰ خرداد ۱۳۹۷ | ۲۲:۰۷ کد : ۳۹۷۷۱ اخبار دانشگاه اخبار منتخب دانشگاه
تعداد بازدید:۱۱۲۲
‌مراسم اختتامیه دومین «جشنواره بین المللی عکاسی نگاه آبی» کانون هنر و زیست بوم دایره آبی باشگاه دانشجویان دانشگاه تهران با حضور دکتر معصومه ابتکار، دکتر مجید سرسنگی، احمد مسجد‌جامعی، دکتر محمدرضا تابش، دکتر محمد‌علی زارع چاهوکی، محمد‌علی کیانی، مهندس ساسان کاظمی‌نژاد و جمعی از هنرمندان و دانشجویان، چهارشنبه ۳۰ خرداد، در باغ موزه نگارستان دانشگاه تهران برگزار شد.
در اختتامیه دومین جشنواره عکاسی نگاه آبی دانشگاه تهران مطرح شد؛ معاون رئیس جمهور: توجه به موضوع محیط زیست توسط کانون‌های دانشجویی اتفاق بسیار خوبی است

به گزارش خبرنگار فرهنگی دانشگاه تهران؛ مراسم اختتامیه دومین «جشنواره بین المللی عکاسی نگاه آبی» کانون هنر و زیست بوم دایره آبی باشگاه دانشجویان دانشگاه تهران با حضور دکتر معصومه ابتکار، دکتر مجید سرسنگی، احمد مسجد‌جامعی، دکتر محمدرضا تابش، دکتر محمد‌علی زارع چاهوکی، محمد‌علی کیانی، مهندس ساسان کاظمی‌نژاد و جمعی از هنرمندان و دانشجویان، چهارشنبه ۳۰ خرداد، در باغ موزه نگارستان دانشگاه تهران برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، دکتر مجید سرسنگی معاون فرهنگی دانشگاه تهران، ضمن قدردانی از برگزارکنندگان و مهمانان حاضر در اختتامیه جشنواره، گفت: خوشحالیم که با همت دانشجویان خوب ما، دومین جشنواره عکاسی نگاه آبی که یک فعالیت ارزنده در حوزه محیط زیست با توجه به اصول و ارزش‌های محیط زیست در کشور است، برگزار شد و ثمرات خوبی از خود به جای گذاشته است.

وی افزود: این جشنواره دو سال است که آغاز به کار کرده است و امسال در سطح گسترده‌تر و به شکل بین المللی این جشنواره برگزار شد و به صورت همزمان نمایشگاهی از آثار این نمایشگاه در کشور اسپانیا نیز برگزار شد. جشنواره نگاه آبی از آن دست جشنواره‌هایی است که در سال‌های آتی حرف‌های زیادی برای گفتن خواهد داشت.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران با اشاره به اهمیت مسئله محیط زیست به عنوان یکی از چالش‌های کشور، تاکید کرد: برگزاری جشنواره‌هایی مثل جشنواره نگاه آبی، در کنار همه ارزش‌هایی که در کار تخصصی خودش یعنی پرداختن به محیط زیست از طریق هنر و آن هم عکاسی که یکی از هنرهای محبوب، مردمی و فراگیر جامعه است؛ یک ارزش دیگر نیز دارد و نشان می‌دهد حداقل بخشی از نسل جوان ما با کوشش، تلاش و همتی که دارند به فردای جامعه و کشور چشم دوخته‌اند و برای ساختن آن تلاش می‌کنند و این موضوع برای ما بسیار مسرت‌بخش است.

دکتر سرسنگی، تصریح کرد: برای ارزیابی سلامت و شادابی جامعه معیارهای مختلفی وجود دارد اما به نظر می‌رسد بزرگ‌ترین معیار در دانشگاه‌ها و نسل جوان است. یعنی اگر می‌خواهیم نشاط و امید در جامعه را ارزیابی کنیم باید ببینیم در دانشگاه‌ها چه می‌گذرد. هر چه دانشگاه‌ها و نسل جوان ما با روحیه و با نشاط‌تر باشند با همت بالاتری فعالیت‌های خود را انجام می‌دهند و نشانه تحرک و پویایی جامعه خواهند بود.

وی افزود: یکی از مشکلاتی که در همه این سال‌ها در ارتباط با فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی نسل جوان وجود داشته است، فاصله‌ای است که بین مدیران و سیاست‌گذاران و نسل جوان وجود دارد. در واقع هر چه که سیاست‌گذاران و مدیران فرهنگی و اجتماعی ما نزدیک‌تر به نسل جوان باشند و نیازهای واقعی نسل جوان را بهتر درک کنند، طبیعتاً نسخه‌هایی که در این حوزه می‌پیچند نسخه‌های مفید‌تری خواهد بود.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران در ادامه اظهار کرد: سیاست‌گذاران و میران ما باید امروز نیازهای معاصر نسل جوان را مد نظر قرار دهند. طراحی و برنامه‌ریزی فرهنگی و اجتماعی برای نسل جوان، پشت درهای بسته و با فاصله زیاد از جمعیت مخاطب که جوانان هستند جواب‌گوی نیازهای امروز دانشجویان و نسل جوان ما نخواهد بود.

دکتر مجید سرسنگی در پایان سخنانش، گفت: بنابراین امیدواریم که کسانی که به هر نحو و در هر بخشی مسئولیت دارند و وظیفه حمایت و نظارت بر فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی دانشجویان را بر عهده دارند، خودشان را به این نسل نزدیک‌تر کنند و پرسش‌ها و نیازهای آن‌ها را بشناسند. برخی فکر می‌کنند با بی‌توجهی به پرسش‌ها یا پاک کردن مسائل، اصل ماجرا نیز از بین می‌رود، در صورتی که ما باید بتوانیم با منطق و دید و فهم درست پرسش‌های نسل جوان را پاسخ دهیم و بسیاری از بی‌اعتمادی‌ها و سوءتفاهم‌ها از بین خواهد رفت.

RVQG4604.JPG

در ادامه این مراسم، دکتر معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، به سخنرانی پرداخت و گفت: توجه به موضوع محیط زیست توسط کانون‌های دانشجویی اتفاق بسیار خوبی است و نتایجی که این نوع فعالیت‌ها دارند قطعاً برای کشور ما و کره مسکون ثمربخش است.

وی افزود: گاهی وقتی به چنین مراسمی دعوت می‌شوم، فکر می‌کنم ظاهراً به مسئولیت سابق من مربوط است اما بعد به ذهنم می‌رسد که امروز بیشتر از هر چیزی ما برای حفط محیط زیست نیاز به مادری داریم و پیش از هر چیزی برای حفظ طبیعت نیاز به خانواده داریم. بعد به ذهنم می‌رسد که برای حفظ خانواده‌هایمان و حس انسجام اجتماعی، محیط زیست، طبیعت و آینده کره مسکون از هر چیزی مهم‌تر است.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، در ادامه تاکید کرد: آن‌طور که شاید تصور شود، این موضوعات از هم جدا نیست و کاملاً به هم پیوسته است و در هر صورت هم زنان ما نیاز به محیط زیست سالم دارند و هم جوانان و خانواده‌های ما دارد و هم محیط زیست به حضور زنان و خانواده‌ها نیاز دارد.

وی با اشاره به نقش هنر در حفظ محیط زیست، گفت: همانطور که کاری که نگاه آبی در قالب یک فعالیت دانشجویی و از دریچه عکاسی به خوبی انجام داده است؛ می‌بینیم که زاویه هنر مؤثرترین زاویه برای کار در این زمینه است. از هر نگاه دیگری که بخواهیم به این موضوع بپردازیم باز هم آن میزانی که هنر می‌تواند تأثیرگذار باشد و در نگاه و رفتار افراد، سیاست‌ها و برنامه‌ها چه در سطح فرد، خانواده، جامعه و یا کشور و جهان تغییر ایجاد کند، مؤثر نیستند.

دکتر معصومه ابتکار، تصریح کرد: ما از طریق زبان هنر و به ویژه عکاسی، بیشتر متوجه خواهیم شد که چه آسیب‌ها و خطراتی متوجه ما است اگر نسبت به مسئله محیط زیست تغییر سیاست و رویکرد ندهیم. این خبر که یک کانون دانشجویی توانسته است ۲۸ کشور، ۳۱ استان و ۶ هزار اثر را گرد هم جمع کند، خبر بسیار خوبی آن هم با ابعاد بین المللی است.

وی افزود: کانون‌های دانشجویی یقیناً یکی از مؤثرترین تشکل‌هایی هستند که در سطح دانشگاه‌ها در زمینه‌های مختلف فعالیت می‌کنند و یکی از زمینه‌ها محیط زیست است که خوشبختانه ما در سطح دانشگاه‌های مختلف کانون‌های محیط زیستی دانشجویی زیاد داریم. همه این‌ها توجه نسل جوان و دانشجو و مسئولیت‌پذیری آن‌ها را به اجتماع و کشور نشان می‌دهد. جمعیت دانشجویی همواره در ایجاد آگاهی، جریان‌سازی اجتماعی و ایجاد یک فضای هنرمندانه و با نشاط نقش‌آفرینی داشته و دارد.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، تشکر می‌کنم از دانشگاه‌ها که حمایت می‌کنند از چنین فعالیت‌هایی و فکر می‌کنم وظیفه دولت حمایت از این نوع فعالیت‌ها است و من خیلی خوشحالم که توانستم امروز اینجا حضور پیدا کنم.

دکتر ابتکار در پایان سخنانش، تاکید کرد: امیدوارم فضای دانشگاه‌های ما برای انجام فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی و هنری فضایی سالم و آزاد باشد و دانشجویان بتوانند در این فضا برای بروز خلاقیت، استعداد، امید‌ها و آرزوهایشان فعالیت کنند. یقیناً نگاه دولت دوازدهم و آقای دکتر روحانی حمایت از فعالیت دانشجویان، نهادهای مدنی و نهادهای غیر دولتی است و ما تلاش می‌کنیم که فضایی به دور از آسیب‌ها، فضای امنیتی و تهدیداتی که می‌تواند خیلی از این فعالیت‌ها را دچار نقصان و آسیب کند فراهم کنیم.

AUJY9246.JPG

در ادامه این نشست، احمد مسجدجامعی عضو شورای اسلامی شهر تهران در سخنانی با اشاره به اهمیت توجه به اقلیم نیمه خشک کشور، گفت: در این فلات نیمه خشک باید ادبیات و فرهنگ و ادب متناسب با این اقلیم داشته باشیم ولی این اتفاق نیفتاده است. به عنوان مثال تهران در گذشته تنوع و تکثر طبیعی هم داشته و تنها تنوع و تکثر فرهنگی نبوده است.

وی با اشاره به نام محله‌های تهران مانند پونک، ونک، نارمک و یا لقب چنارستان برای تهران، تاکید کرد: اکنون شما دیگر این تنوع طبیعی را در تهران نمی‌بینید و از آنها تنها نامی بر جای مانده است. من به عنوان عضو شورای شهر تهران نظرم این بود که دست کم یک باغ اناری را برای تهران حفظ کنیم زیرا اکنون به قول آن فیلمی که ساخته شد تهران انار ندارد، در صورتی که انار محصول ارزشمند و خاص بخشی از تهران بود.

مسجدجامعی ضمن اشاره به برنامه‌های تهران‌گردی خود با همراهی عکاسان، تصریح کرد: این عکاسان بودند که با آثارشان نشان دادند که درختان خیابان ولیعصر (عج) دارند خشک می‌شوند، باغچه‌ها و گل‌ها دارند جای خود را به برج‌ها و ساختمان‌ها می‌دهند. این عکس‌ها فضایی ایجاد کرد که به عنوان مثال در مورد باغ‌های کن، مجموعه مدیریت شهری با حمایت شورای شهر مصوبه‌ای را برای حفظ این باغ‌ها ابلاغ کرد.

این عضو شورای شهر، ابراز امیدواری کرد که فعالیت‌هایی مانند برگزاری جشنواره نگاه آبی، با هدف‌های مشخصی در سال‌های مختلف و بخش‌های مختلف خود، نقش مؤثر خود را به بهترین نحو در جامعه ایفا کنند.

WKHR0057.JPG

در ادامه این مراسم، دکتر ساسان کاظمی نژاد مدیر بهینه سازی مصرف سوخت در حمل و نقل طی سخنانی به اهمیت مصرف بی رویه و افسار گسیخته انرژی در ایران اشاره کرد و اظهار داشت براساس سیاست‌های مدیرعامل جدید شرکت بهینه سازی مصرف سوخت فرهنگ سازی و حمایت از فعالیت‌های فرهنگی در زمینه مصرف بهینه انرژی اولویت اصلی این شرکت قرار گرفته است.

دکتر کاظمی نژاد اظهار داشت: براساس اخرین آمار منتشره در سال ۲۰۱۶ کشور ایران در خصوص شدت مصرف انرژی دارای رتبه هفتم جهان می‌باشد که بعد از کشورهای روسیه، اکراین، ازبکستان، آفریقای جنوبی تایوان و قزاقستان بالاترین شدت مصرف انرژی را دارد.

12-2.jpg

مسعود مکاری دبیر جشنواره نیز در سخنانی به هدف از برگزاری این جشنواره پرداخت وگفت: هدف از برگزاری این جشنواره، ایجاد فضای دوستدار محیط زیست در میان دانشجویان و نسل جوان است. این دوره از جشنواره که با استقبال خوب مخاطبان برگزار شد نزدیک به ۶ هزار و ۱۲۰ اثر از ۲۸ کشور، از نقاط مختلف جهان دریافت کرده است. دانشجویان ۲۰۴ دانشگاه مختلف از سراسر دنیا با جشنواره در تعامل بوده‌اند و این نوید اتفاقات بزرگی در آینده نزدیک را می‌دهد. تعداد ۱۲۰ اثر از ۶۹ عکاس ایرانی و ۱۳ عکاس خارجی در نمایشگاه جشنواره در باغ موزه نگارستان به نمایش در آمدند. و همزمان با نمایشگاه تهران، نمایشگاهی از آثار ۲۵ عکاس در دانشگاه IE مادرید اسپانیا برپا شد.

13.jpg

همچنین امین مختاری دبیر کانون دایره آبی دانشگاه تهران و دبیر هنری جشنواره طی سخنانی از گسترش این کانون دانشجویی در میان دانشگاه‌های داخل و خارج از کشور خبر داد و تاکید کرد: سمن شدن دایره آبی به معنای خارج شدن فعالیت‌های این کانون از حوزه دانشجویی نیست و برعکس این سمن برای ایجاد پایگاهی مشترک برای این کانون‌های دانشگاهی است و موفقیت‌های دایره آبی به دلیل روح دانشجویی حاضر در این مجموعه بوده است.

در ادامه سخنان ولی ارتباطی زنده با دانشگاه ie اسپانیا برقرار شد و شاهین جوادی نژاد دبیر بین الملل جشنواره در مادرید؛ ضمن توضیحاتی درباره تأسیس کانون دایره آبی در دانشگاه نامبرده، از استقبال دانشجویان خارجی از نمایشگاه این جشنواره در اسپانیا خبر داد و همچنین تصاویری زنده از بازدید دانشجویان خارجی از این نمایشگاه پخش شد.

در ادامه این مراسم برگزیدگان جشنواره به شرح زیر معرفی شدند:

برگزیدگان بخش اصلی: بابک رستمی؛ داوود ایزدپناه؛ سید علی حسینی فر

برگزیدگان بخش موبایلی: مصطفی غلام نژاد؛ مهدیه سادات صفوی؛ نوید مطریان پور

عکاسان شایسته تقدیر بخش اصلی: محمودرضا معین پور؛ سینا یعقوب پور؛ ساجد حق شناس ناتالیا چوماکووا (اوکراین)؛ عبدالمالک بابول (بنگلادش)

جایزه ویژه خانواده و محیط زیست: شایان جوان خوشدل

این مراسم با اجرای زنده موسیقی توسط گروه موسیقی سنتی بیداد به اتمام رسید و همزمان نمایشگاه‌های این جشنواره بین المللی که با هدف فرهنگ‌سازی حفاظت از محیط زیست، معرفی انرژی‌های پاک و مصرف بهینه برگزار شد، با حضور معاون رئیس جمهور و اهدای یک جایزه ویژه از سوی معاونت امور زنان و خانواده، در ایران و اسپانیا پایان یافت.

/‏‬ فرین حسین روحانیان /‏

کلید واژه ها: معاونت فرهنگی دانشگاه تهران


( ۱ )

نظر شما :