با قرائت پیام وزیر علوم؛

مراسم وداع با مرحوم قانعی‌راد برگزار شد

۲۷ خرداد ۱۳۹۷ | ۱۵:۲۴ کد : ۳۹۶۷۸ اخبار برگزیده رویدادهای مهم اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۲۵۱
مراسم تشییع مرحوم دکتر محمد امین قانعی راد، عضو هیات علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و رئیس سابق انجمن جامعه شناسی ایران روز یکشنبه (امروز) با حضور وزیران مسکن و شهرسازی و کار و رفاه اجتماعی، قائم مقام وزیر علوم،معاون و مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اعضای شورای شهر تهران و جمع کثیری از استادان و دانشجویان جامعه شناسی،‌ علوم اجتماعی و ارتباطات در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد.
مراسم وداع با مرحوم قانعی‌راد برگزار شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم؛ دکتر سراج زاده، رئیس انجمن جامعه شناسی ایران در این آیین گفت: شادروان دکتر قانعی راد کنشگری فعال بود که دانش جامعه شناسی را برای خدمت به مردم انتخاب کرده بود و در طول حیات خود کوشید جامعه شناسی را از فضای دانشگاه وارد فضای عمومی اجتماع کند.

وی افزود: امروز انجمن جامعه شناسی ایران در سوگ یکی از اعضای خود نشسته است که برای علم نقش اجتماعی قائل بود و فعالیت در این انجمن را برای ایفای مسئولیت اجتماعی خود پرفایده تر از فعالیت انفرادی می‌دانست.

عضو هیات علمی دانشگاه گفت: مرحوم دکتر قانعی راد ضمن تاکید بر استقلال دانشگاه و نهادهای علمی، بر ضرورت تعامل دانشگاه با دولت وحوزه عمومی تاکید می‌کرد و همواره به سیاستگذران و تصمیم سازان مشاوره می‌داد.

در ادامه آیین تشییع رئیس سابق انجمن جامعه شناسی ایران، دکتر هادی خانیکی، رئیس انجمن علمی فرهنگ و ارتباطات و از دوستان مرحوم دکتر قانعی راد گفت: شادروان دکتر قانعی راد معلمی بود که عشق و خرد را به هم آمیخته بود و عاشقانه و عالمانه همه زندگی علمی خود را صرف خدمت به جامعه کرده بود.

وی افزود: مرحوم دکتر قانعی راد دغدغه ایران داشت و دراندیشه مردم بود و حتی در سالهای اخیر، بیماری نتوانست شتاب فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی وی را کم کند.

در ادامه این آیین سوگواری، پیام تسلیت معاون اول رئیس جمهور قرائت شد. همچنین معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم پیام تسلیت وزیر علوم، تحقیقات و فناوری را قرائت کردند.

در ادامه دکتر میرزایی استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران، عرفان قانعی راد، فرزند وی و یکی ازشاگردان او به بیان بخشی از ویژگی‌های شخصیتی این استاد جامعه شناسی پرداختند.

سید محمدامین قانعی راد از جامعه‌شناسان ایرانی، رئیس سابق انجمن جامعه‌شناسی ایران، مشاور سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی (سمت) و عضو هیئت علمی و استاد جامعه‌شناسی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور عصر روز پنج شنبه ۲۴ خردادماه همزمان با آخرین روز مبارک رمضان پس از دوره ای تحمل بیماری سرطان در سن ۶۳ سالگی درگذشت.

دکتر قانعی‌راد سال ۱۳۳۴ در شهر ری متولد شد. وی دارای مدرک کارشناسی پژوهشگری اجتماعی و کارشناسی ارشد و دکترای جامعه‌شناسی از دانشگاه تهران بود.

از جمله آثار مرحوم دکتر قانعی راد می‌توان به «ساختار مدیریت نظام علمی کشور»، «نظام علمی کشور در برنامه سوم توسعه»، «ناهمزمانی دانش: روابط علم و نظام‌های اجتماعی - اقتصادی در ایران»، «تبارشناسی عقلانیت مدرن» (قرائتی پست مدرن از اندیشه دکتر علی شریعتی)، «جامعه‌شناسی رشد و افول علم در ایران»، «هابرماس و روشنفکران ایرانی» و بسیاری تالیفات و مقالات دیگر اشاره کرد.

 


نظر شما :