• ENGLISH
  • چهارشنبه ۰۴ مهر ۱۳۹۷
  • آ + آ -

دومین جشنواره بین المللی عکاسی نگاه آبی در باغ موزه نگارستان افتتاح شد

۲۱ خرداد ۱۳۹۷ | ۱۳:۴۳ کد : ۳۹۶۰۸ اخبار دانشگاه اخبار منتخب دانشگاه
تعداد بازدید:۱۸۱
دومین جشنواره بین‌المللی عکاسی نگاه آبی به همت کانون هنر و زیست بوم دایره آبی باشگاه دانشجویان دانشگاه تهران با حضور دکتر محمدعلی زارع چاهوکی مدیر کل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران، طیبه سیاوشی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، دکتر امیرحسین حریری مدیر باغ موزه نگارستان و دکتر شهرام زرگر عضو هیئت علمی دانشگاه هنر، یکشنبه ۲۰ خرداد در باغ موزه نگارستان افتتاح شد.
دومین جشنواره بین المللی عکاسی نگاه آبی در باغ موزه نگارستان افتتاح شد

به گزارش خبرنگار فرهنگی دانشگاه تهران؛ دومین جشنواره بین‌المللی عکاسی نگاه آبی به همت کانون هنر و زیست بوم دایره آبی باشگاه دانشجویان دانشگاه تهران با حضور دکتر محمدعلی زارع چاهوکی مدیر کل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران، طیبه سیاوشی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، دکتر امیرحسین حریری مدیر باغ موزه نگارستان و دکتر شهرام زرگر عضو هیئت علمی دانشگاه هنر، یکشنبه ۲۰ خرداد در باغ موزه نگارستان افتتاح شد.

263A1295.JPG

در ابتدای مراسم افتتاحیه و در نشستی خبری؛ دکتر محمدعلی زارع چاهوکی، مدیر کل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران در نشست خبری دومین جشنواره بین المللی عکاسی نگاه آبی درباره فعالیت‌های اداره کل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران، گفت: معاونت فرهنگی دانشگاه تهران مانند سال گذشته در نظر دارد برنامه‌هایی را با هدف رسیدن به شاخصه‌هایی که در برنامه سوم راهبردی فرهنگی دانشگاه تهران آمده است اجرایی کند.

وی افزود: در برنامه سوم راهبردی دانشگاه تهران سه شاخصه اصلی در نظر گرفته شده است که بین‌المللی‌سازی، ترویج مسئولیت‌پذیری اجتماعی و اخلاق حرفه و کارآفرینی از جمله این اهداف است.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران با بیان اینکه جشنواره نگاه آبی از بعد فرهنگ‌سازی بسیار مفید است، عنوان کرد: این جشنواره جهت فرهنگ‌سازی با محوریت محیط زیست و استفاده از انرژی‌های نو برنامه‌ریزی شده است.

دکتر زارع چاهوکی با اشاره به مشکلات زیست محیطی کشور، گفت: یکی از مشکلات اساسی که امروز ایران با آن دست و پنجه نرم می‌کند بحران‌های زیست محیطی است. بحران آب، بحران ریزگردها، خشکسالی، کم آبی، مهاجرت روستانشین‌ها و پدیده‌های مختلف که اگر بخواهیم جلوی این موارد را بگیریم باید دید جامع نگرانه در مدیریت داشته باشیم.

وی با بیان اینکه مدیریت جامع سرزمین نیاز به فرهنگ‌سازی و مشارکت اجتماعی دارد، تاکید کرد: اداره کل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران در نظر دارد فرهنگ‌سازی مباحث زیست‌محیطی را با کمک تشکل‌های دانشجویی انجام دهد.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران، تصریح کرد: عمده‌ترین هدفی که در ارتباط با حوزه فرهنگی و اجتماعی در نظر داریم بهبود بخشیدن مشارکت دانشگاهیان است و برای این کار باید از جنبه‌های مختلف مانند توسعه و تقویت فعالیت تشکل‌های دانشجویی در حوزه‌های مختلف وارد شویم.

دکتر زارع چاهوکی در پایان سخنانش، گفت: جشنواره نگاه آبی هم در دور اول که سال گذشته برگزار شد هم در دومین دوره آن، با استقبال بسیار خوبی روبه‌رو شده است و انجام این جشنواره جز با همت و تلاش شبانه‌روزی دانشجویان فعال در کانون هنر زیست بوم باشگاه دانشجویان دانشگاه تهران و همکاران اداره کل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران محقق نمی‌شد.

263A1423.JPG

در ادامه، طیبه سیاوشی نماینده مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به حمایت‌های کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی از فعالیت‌های دانشجویی در کشور، گفت: این جشنواره به‌دلیل اهداف محیط زیستی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. ما قراردادها و کنوانسیون‌های بسیاری در خصوص انرژی‌های تجدید پذیر و محیط زیست داریم اما نگاه هنری می‌تواند در زمینه فرهنگ‌سازی به جوامع کمک کند و بر تغییر و اصلاح شیوه زندگی مردم تأثیرگذار باشد. چرا که درگیر کردن مردم در این مسئله خود انجام نیمی از کار است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، خاطرنشان کرد: من و همکارانم در کمیسیون تلاش داریم فعالیت‌های جوانان در این زمینه را قدر بدانیم. جوانانی که با حداقل امکانات سعی می‌کنند در زمینه فرهنگ‌سازی در حوزه محیط زیست‌، انرژی‌های پاک و انرژی‌های تجدید پذیر تاثیر‌گذار باشند.

263A1416.JPG

در این مراسم همچنین، امین مختاری کانون هنر و زیست بوم دایره آبی باشگاه دانشجویان دانشگاه تهران و دبیر هنری جشنواره ضمن توضیحاتی درباره فعالیت‌های کانون گفت: کانون دایره آبی با هدف فرهنگ‌سازی در بخش محیط زیست و انرژی‌های پاک فعالیت دارد و به زودیNGO این کانون با همین نام تأسیس خواهد شد.

263A1366.JPG

سپس، مسعود مکاری دبیر دومین جشنواره بین المللی عکاسی نگاه آبی نیز در سخنانی، گفت: امسال ۶ هزار و ۱۲۰ اثر از کشورهای مختلف جهان دریافت کردیم و نمایشگاه آثار برگزیده نیز شامل آثاری از ۶۹ عکاس ایرانی و ۱۳ عکاس خارجی با ۱۲۰ اثر است که در ایام جشنواره برپا خواهد شد. همزمان با نمایشگاه ایران، نمایشگاهی از آثار ۲۵ عکاس در دانشگاه IE مادرید اسپانیا افتتاح شد. وی در خصوص برگزیدگان این جشنواره، گفت: ۳ برگزیده در بخش موبایلی ،۳ برگزیده در بخش عکاسی حرفه‌ای و ۳ برگزیده در بخش بین‌الملل خواهیم داشت.

263A1466.JPG

در این مراسم از برگزیدگان تقدیر و از پوستر جشنواره رونمایی شد و گالری آثار برگزیده جشنواره در باغ موزه نگارستان گشایش یافت.

263A1595.JPG

گفتنی است، اختتامیه این جشنواره چهارشنبه ۳۰ خرداد، ساعت ۱۶:۳۰ در باغ موزه نگارستان برگزار خواهد شد.

/ ‏فرین‬ حسین روحانیان / ‏

کلید واژه ها: معاونت فرهنگی دانشگاه تهرانجشنواه نگاه آبی


نظر شما :