با حضور مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم:

گردهمایی کارشناسان فرهنگی هنری اجتماعی و مذهبی دانشگاه های سراسر کشور برگزار شد

تعداد بازدید:۲۵۸۴
گردهمایی کارشناسان فرهنگی هنری اجتماعی و مذهبی دانشگاه های سراسر کشور با حضور مهندس عسکری؛ مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در بندر انزلی برگزار شد.
گردهمایی کارشناسان فرهنگی هنری اجتماعی و مذهبی دانشگاه های سراسر کشور برگزار شد

نشست کارشناسان فرهنگی هنری اجتماعی و مذهبی دانشگاه‌های سراسر کشور با حضور مهندس عسکری؛ مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در بندر انزلی برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم؛ در ابتدای جلسه خانم دکتر کریمی، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه گیلان با اشاره به جایگاه رفیع کارشناسان کانون‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها گفت: مجموعه فعالیت‌های فرهنگی که در دانشگاه‌ها انجام می‌گیرد به عنوان فعالیت‌های غیر رسمی نام برده می‌شود و معتقدیم در فعالیت‌های غیر رسمی یادگیری به نحو دقیق‌تر از فعالیت‌های رسمی صورت می‌گیرد چرا که این فعالیت‌ها در سطح دانشگاه یک امر درون زاد بوده و از روی ذوق و علاقه است.

وی ادامه داد: به واسطه فعالیت‌های غیر رسمی که شما عهده دار آن در دانشگاه‌ها هستید دانشجویان آموخته‌های زیادی کسب کرده و در زندگی شخصی، شغلی و اجتماعی از این آموخته‌ها سود می‌برند.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه گیلان فعالیت‌های فرهنگی را متکثر خواند و افزود: فعالیت‌های بسیاری در حوزه فرهنگی صورت می‌گیرد، انجمن‌های علمی، تشکل‌های اسلامی و... از جمله این فعالیت هاست اما عقیده من این است که جایگاه کانون‌های فرهنگی، هنری و دینی بسیار رفیع و تعیین کننده است، چرا که این فعالیت‌ها بیشتر از سایر فعالیت‌هایی که دانشجویان انجام می‌دهند و موجب نشاط آفرینی و نشاط افزایی در دانشگاه است. وی سپس گفت: هر فعالیتی که از روی ذوق و علاقه باشد آن فعالیت منزلت و جایگاه متمایزی دارد و هر سخن و عملی که از دل برآید بر دل می‌نشیند.

 

در ادامه مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم؛ باتشکر از حضور فعال کارشناسان کانون‌های فرهنگی در این نشست گفت: خداوند را شاکرم که در آستانه ماه مبارک رمضان این توفیق را نصیب من کرد که در خدمت کارشناسان محترم کانون‌های فرهنگی دانشگاه‌ها باشم امیدوارم این نشست آغازی باشد برای پیگیری مطلوب و مؤثر مسائلی که مربوط به حوزه فعالیت‌های فرهنگی باشد.

وی گفت در حوزه‌های مختلف از جمله آسیب‌های اجتماعی می‌توان با استفاده از ظرفیت کانون‌های فرهنگی، هنری، دینی و اجتماعی این وضعیت را ساماندهی کرد.

عسکری تاکید کرد: باید با مشارکت و توان مضاعف برنامه‌ای تهیه شود به گونه‌ای که با آغاز سال تحصیلی کانون‌ها نقش‌های محوری و بنیادین خود را در بازخوانی مواریث فرهنگی و اسلامی در دانشگاه دنبال کنند.

وی بر ضرورت وجود کانون‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها تاکید کرد و اظهار داشت: دانشگاه متوازن دانشگاهی هست که در آن همه عرصه‌های فعالیتی که در دانشگاه‌ها وجود دارند، مورد توجه قرار گیرد.

مهندس عسکری با اشاره به ضرورت فعالیت‌های فرهنگی بر اساس آئین نامه‌ها و دستورالعمل‌های مصوب در دانشگاه‌ها گفت: باید از همه ظرفیت‌های قانونی در دانشگاه‌ها برای توسعه و ارتقای فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی استفاده کرد.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم افزود: در تقدم ملاک‌ها و معیارها برای یک فعالیت دانشجویی، بهترین معیار این است که این کنش و فعالیت بتواند در مرحله اول مشارکت بیشتر مجموعه دانشگاهی را در برداشته باشد و سپس بتواند به دستاورد و محصول در راستای ارتقای کیفی منجر شود.

وی با اشاره به وجود خلاقیت و تلاش‌های خود انگیخته در بین دانشجویان گفت: این فعالیت‌ها منجر به تولید اثری فاخر در فضاهای کانونی می‌شود محصول تلاش دانشجویان کانون‌های هنری باید اثری فاخر و امید آفرین باشد و نشاط اجتماعی ایجاد کند و در شرایطی که ایادی استکبار در صدد خدشه دار کردن هویت ملی و دینی ما هستند، این امر با معطوف کردن ذهن دانشجویان به تاریخ پر افتخار کشورمان، مانع دستیابی به اهداف آنها می‌شود.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی در پایان گفت: در آستانه ماه مبارک رمضان این گردهمایی را به فال نیک گرفته و با هم یک آئین کار و میثاق مشترک تعریف کنیم تا انشالله بتوانیم از ظرفیت‌های قانونی فعالیت‌های فرهنگی را در دانشگاه‌ها را به گونه‌ای رقم بزنیم که شاهد افزایش امید و نشاط و شادابی در محیط دانشگاه باشیم و باورها و آرمانهای متعالی این کشور و تقویت کنیم.

کلید واژه ها: کانون های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه گیلان


( ۲ )

نظر شما :

محمد بهرامی ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۰۷:۴۹
باسلام وسپاس از کلیه عزیزان در مجموعه وزارت علوم و دانشگاه کیلان به جهت برگزاری این نشست.
صادقی ۳۱ تیر ۱۳۹۷ | ۱۲:۰۳
با سلام متاسفانه دوستان ما به این توجه نداشتند که زمان تعیین شدخ برای این نشست، اصلا مناسب نبوده و با توجه به اوج کاری کانون ها در اردیبهشت ماه و فشردگی کارها به دلیل زمان امتحانات دانشجویان،امکان شرکت برخی کارشناسان، در این نشست وجود نداشته است. امیدوارم در زمان بندی های بعد، تدبیر بیشتری اتخاذ گردد.