مراسم اختتامیه نخستین جشنواره ملی سالانه خیام در نیشابور برگزار شد

۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۱۸:۰۹ کد : ۳۹۱۹۰ اخبار ستادی اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۱۳۸۱
مراسم اختتامیه نخستین جشنواره ملی سالانه خیام با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته حوزه های نجوم و فیزیک و مدیران و مسئولان آموزش عالی در دانشگاه نیشابور برگزار شد.
مراسم اختتامیه نخستین جشنواره ملی سالانه خیام در نیشابور برگزار شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم؛ مراسم اختتامیه نخستین جشنواره ملی سالانه خیام با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته حوزه‌های نجوم و فیزیک و مدیران و مسئولان آموزش عالی در دانشگاه نیشابور برگزار شد. فراهم نمودن بستر ی مناسب برای شناسایی اندیشمندان و نخبگان عرصه علم و فناوری و ایجاد زمینه برای استعدادیابی و تشویق دانشجویان از مهمترین اهداف این جشنواره است.

این جشنواره ملی با محوریت ریاضیات با همکاری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، پژوهشکده تاریخ علم دانشگاه تهران و شورای خانه‌های ریاضیات کشور در دانشگاه نیشابور برگزار شد.

دکتر پارسا پور به عنوان نماینده وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پس از قرائت حکایتی از کتاب چهار مقاله نظامی عروضی سمرقندی، به توصیف زوایای متعدد شخصیت علمی خیام در مقام منجم، فیلسوف، ریاضی دان، عالم حدیث، مفسر و ادیب و شاعر پرداختند.

دکتر پارساپور افزود: خیام فیلسوفی بود که ضمن دفاع از عقلانیت، حدود آن را می‌شناخت و معتقد بود که رازهای ناگشوده در این جهان و تحیر بر آمده از ناتوانی درک این رازها نباید منجر به یاس و ناامیدی شود..

وی در ادامه اظهار داشت: توجه ایجابی خیام به ناپایداری و گذرایی جهان، برجسته‌ترین واقعیت این جهان از نظر اوست؛ درک دم و لحظه همراه با نوعی خوش باشی و نشاط، پیام مکرر خیام به انسان امروز است.

مدیرکل دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی فرهنگی و اجتماعی در پایان افزود: امروز بیش از هر زمان دیگری، دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی ما نیازمند نشاط علمی، نشاط معنوی و امید است و در همین راستا دفتر سیاستگذاری، شعار معنویت دینی، اخلاق دانشگاهی و امید و نشاط را سرلوحه کلیه فعالیت‌های خود قرار داده است و امید است که با بهره مندی از دانش و خلاقیت همه اساتید، مدیران و دانشجویان، این مهم تحقق یابد.

نخستین دوره این جشنواره در سه رده اساتید و محققان (ریاضیات با تاکید بر تاریخ ریاضیات و کاربرد ریاضیات در علوم بین رشته‌ای)، دانشجویان (مسابقه علمی در ۲۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷) و دانش آموزان (مسابقه عمومی ریاضیات در ۹ فروردین ماه ۱۳۹۷) برگزار شد.


نظر شما :