مهندس عسکری:

استعدادی که به پشتوانه ایمان حرکت کند سیر شتابان و درخشانی را تجربه خواهدکرد

۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۱۶:۴۸ کد : ۳۹۱۶۴ اخبار برگزیده رویدادهای مهم اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۷۴۳
مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در مراسم سی و دومین جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشگاهیان گفت: استعدادی که به پشتوانه ایمان حرکت کند سیر شتابان و درخشانی را تجربه خواهد کرد و آنچنان که هنر و تمدن اسلامی از جمله معماری آن نمادی است که هویت اسلامی را برای همیشه در تاریخ تمدن ها جاودانه کرده است ما باید هنر را به مثابه اثرگذارترین ابزار در جهت نزدیکی بیشتر فرهنگ قرآن با مردم و به خصوص جوانان بکار گیریم.
استعدادی که به پشتوانه ایمان حرکت کند سیر شتابان و درخشانی را تجربه خواهدکرد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم؛ در این مراسم که با حضور آیت ا.. یعقوبی نماینده ولی فقیه در استان، دکتر محقر، رئیس دانشگاه، مسئولان محلی و دانشجویان شرکت کننده در جشنواره برگزار شد. محمد هادی عسکری مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ضمن تقدیر از حضور ارزشمند حضرت آیت الله یعقوبی و تشکر از رئیس دانشگاه بجنورد به خاطر میزبانی این جشنواره گفت: از افتخارات جامعه دانشگاهی اینت است که همواره اهتمام لازم را برای نشر و ترویج فرهنگ قرآنی داشته و زمینه انس با قرآن را در دانشگاه ها ایجاد کرده است.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی گفت: هدف جشنواره، ترویج و پشتیبانی از فعالیت های قرآنی دانشگاهیان سراسر کشور در راستای اهداف و ماموریت های حوزه معاونت فرهنگی و اجتماعی است.

عسکری افزود: این جشنواره یکی از بزرگترین و قدیمی ترین جشنواره های وزارت علوم است به بحمدا... سی و دو سال استمرار داشته و یکی از پرمخاطب ترین جشنواره ها است. ابتدا این جشنواره در بخش آوایی یعنی حفظ و قرائت بود و درسالهای بعد باتوجه به استقبال دانشجویان بخش های هنری، ادبی، پژوهشی و فناوری اضافه شد و در حال حاضر جشنواره در شش بخش و سی و دو رشته و در سه مقطع دانشگاهی، منطقه ای و سراسری برگزار می شود.

وی ادامه داد: در ابتدای امر تعداد شرکت کننده در جشنواره پنج هزار نفر بود و در حال حاضر بالغ بر سیصد هزار نفر در سطح ملی در جشنواره شرکت می کنند.

محمد هادی عسکری همچنین خاطر نشان کرد: قرآن کریم در بر دارنده رموز آفرینش است، و تاثیر پذیری از قرآن کریم در حوزه های گسترده فرهنگی و هنری در جهان اسلام، سنتی جاری بوده که در فراز و فرود کاری به گونه ای رونق داشته است. این سنت در ایران اسلامی منشا پیدایش آثار گرانقدری شده که حجم گسترده و غنای آن ایران را از دیگر سرزمین های اسلامی متمایز میکند.

وی افزود: امروز کشورها با یکدیگر ارتباط دارند و در این میان مسلمانان خود را صاحب رسالت الهی تبلیغ میدانند و تبلیغ در زندگی مسلمانان یک اصل است و هنر معنادارترین و لطیف ترین و کاربردی ترین ابزار برای ایفای این رسالت است.

محمد هادی عسکری اظهار کرد: استعدادی که به پشتوانه ایمان حرکت کند سیر شتابان و درخشانی را تجربه خواهد کرد و آنچنان که هنر و تمدن اسلامی از جمله معماری آن نمادی است که هویت اسلامی را برای همیشه در تاریخ تمدن ها جاودانه کرده است، ما باید هنر را به مثابه اثرگذارترین ابزار در جهت نزدیکی بیشتر فرهنگ قرآن با مردم و به خصوص جوانان بکار گیریم.

وی ادامه داد: باید از هنرهای اصیل و فاخر چون خط، نمایش هنرهای تجسمی، معماری و دیگر عناصر هنر برای انتقال و نهادیه کردن روح قرآن و معارف جهان شمول آن در نهاد جوانان بهره گیریم.

عسکری گفت: امروز با همت دانشجویان فرهیخته تامل و تدبر در قرآن وجه همت قرار گرفته است هرچند قرائت خوش دروازه ارزشمندی برای توجه به قرآن و ورود به آن است. دانشگاه و جوان امروز بیشتر از هر زمان دیگر نیازمند معنویت، عقلانیت و تدبر در قرآن و مفاهیم متعالی آن است.

مدیر کل فرهنگی و اجتماعی گفت: خوشبختانه تلاش های زیادی در این زمینه صورت گرفته و انتظار این است که کانون های قرآن و عترت و جوانان حق طلب و تشنه قرآن بابی شایسته برای تدبر در قرآن و معرفی آن به دانشجویان باز کند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: از برنامه های اداره کل فرهنگی بررسی سی و دو سال برگزاری جشنواره و ترسیم افق پیش روی جشنواره در سنوات آتی است و انشاء الله از ظرفیت انجمن های علمی بین رشته ای با محوریت تدبر در قرآن از منظر علوم و رشته های مختلف استفاده نماییم. همچنین با حضور علاقمندان و شرکت کنندگان ادوار مختلف جشنواره قرآن و عترت در دانشگاه ها شبکه نوین فعلان قرآنی را راه اندازی کنیم.


نظر شما :