• ENGLISH
  • چهارشنبه ۰۴ مهر ۱۳۹۷
  • آ + آ -

سی و سومین جشنواره قرآن وعترت دانشجویان مناطق سه و پنج کشور با معرفی نفرات برتر به کار خود پایان داد

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۱۳:۴۶ کد : ۳۹۱۱۶ اخبار ستادی اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۴۶۲
سی و سومین جشنواره قرآن وعترت دانشجویان مناطق سه و پنج کشور با حضور دانشجویان نخبه قرآنی از ۸ استان و ۱۸ دانشگاه کشور در ۶ رشته قرائت تحقیق، ترتیل، حفظ ۵ جزء، حفظ ۱۰ جزء، حفظ ۲۰ جزء وحفظ کل قرآن کریم در دو بخش برادران و خواهران به میزبانی دانشگاه مراغه با معرفی نفرات برتر به کار خود پایان داد.
سی و سومین جشنواره قرآن وعترت دانشجویان مناطق سه و پنج کشور با معرفی نفرات برتر به کار خود پایان داد

به گزارش خبرنگار فرهنگی دانشگاه مراغه؛ دکتر محمد علی لطف اللهی یقین، رئیس دانشگاه مراغه در آئین اختتامیه سی و سومین جشنواره گفت: بسیار خرسندیم که توفیق میزبانی مسابقات منطقه‌ای قرآن کریم با حضور دانشجویان نخبه ی قرآنی از ۱۸ دانشگاه از ۸ استان غرب و شمالغرب کشور را یافته‌ایم. برما فرض است که مراتب شکر و بنا به درگاه حضرت حق به جا آوریم که فرصتی فراهم نمود تا بتوانیم در خدمت جوانان تحصیل کرده و نخبه قرآنی باشیم و فضای دانشگاه و شهرمان را آکنده به نور منور قرآن سازیم.
وی افزود: قرآن عظیم الشان که در فضیلت و برتری همتا ندارد، هدیه‌ی خداوند بر بشریت است. بشری که همواره نیازمند راهنمایی و هدایت به سوی کمال و رستگاری است. بشری که همواره محتاج طریق سعادت است.خداوند منان به ما مسلمانان منت نهاده که با کلام جاویدان خویش باب معرفت و رحمت را به روی ما گشوده است. حضرت امام (رحمه الله علیه) می‌فرمایند: " اگر قرآن نبود، باب معرفت الله بسته بود الی الابد."
رئیس دانشگاه مراغه ضمن اشاره به فضیلت انس با قرآن کریم بیان داشت: در این روزهای پایانی و پرفضیلت ماه شعبان المعظم و در آستانه‌ی حلول ماه مبارک رمضان که ماه نزول قرآن و بهترین ایام انس با قرآن کریم است، شاهدیم که جوانان عزیز، با انگیزه و نشاط جوانی خود چه مشتاقانه به سوی انس و همنشینی با کلام وحی گام برمی‌دارند و این کمیت و کیفیت موجود در عرصه‌ی فعالیت‌های قرآنی جوانان بویژه دانشجویان عزیز دستاورد عظیم انقلاب اسلامی است. امروز به برکت ایثار و مجاهدت ملت سرافراز ایران اسلامی سفره‌ی پربرکت قرآن در همه‌ی محافل جامعه گسترده است. خوشبختانه در دانشگاه نیز که محیط روشنفکری و پرورش نیروی علمی و فرهنگی کشور است، قرآن، سکه‌ی رایج فضای دانشگاه اسلامی است و ما افتخار داریم که در دانشگاه مراغه در سایه فعالیت و حضور پررنگ تشکل‌های دانشجویی و مجموعه ساعی و پرتلاش معاونت فرهنگی و اجتماعی، موفق به برگزاری چنین رویداد مهمی در گستره دو منطقه‌ی وزارت علوم شویم.البته هرکار بزرگی نواقص و کاستی‌هایی دارد که امیدوارم میهمانان عزیز بر ما ببخشند.

حجت الاسلام و المسلمین محمد مهدی شمس، مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه مراغه طی سخنانی در آئین اختتامیه این جشنواره گفت: باید بر توجه اساسی قرآن به مسائل اجتماعی و آرامشِ انسان‌ها در جامعه و استراتژی قرآن در رابطه با موضوع مقابله با دشمن، قطعاً باید توجه داشت که اگر قرآن از زندگی و تصمیم گیر‌ی های سیاسی و کشوری و اداری جدا شود مطمئناً با شکست مواجه خواهیم شد.
قرآن می‌گوید هدف دشمن نابودی شماست و اگر لحظه‌ای غفلت کنید شکست خواهید خورد، توجه داشته باشید دشمن برای شکست دادن شما و از پای درآوردن شما نخست با رویکرد دوستانه و مهربانی به سراغ شما می‌آید، برای مقابله با این دشمنان قرآن در آیه ۱۲۰ سوره آل عمران می‌فرماید که در مقابل دشمنان بایستید و اگر با آنها صلح کردید مراقب حیله و مکر دشمنان باشید.
دکتر رشید جعفرپور، رئیس مرکز فعالیت‌های قرآنی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری؛ در آئین اختتامیه این جشنواره در دانشگاه مراغه ضمن تقدیر از برگزار کنندگان و عوامل اجرایی دبیرخانه این جشنواره گفت: بحمدلله این جشنواره نیز با تلاش دبیرخانه جشنواره به شکل مطلوبی برگزار گردید. وی افزود: تاکید بر عمل کردن در کنار خواندن قرآن و داشتن زندگی خوب و رزق حلال قطعاً با انس با قرآن امکان پذیر خواهد بود.
همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند هیچ اعتمادی به این دشمنان نیست و راه مقابله با آنها با استفاده از سرمایه‌های اجتماعی و انسانی کشور است و در صورت استفاده از نیروی انسانی یعنی جوانان و متفکران و دانشمندان خواهیم‌توانست بر دشمنان پیروز شویم.
در ادامه این آئین استاد مسعود ناهی، مسئول کمیته داوران و جواد مهدوی، نایب دبیر و مسئول برگزاری جشنواره به ارائه گزارشاتی از روند برگزاری بخش آوایی سی و سومین جشنواره قرآن وعترت دانشجویان مناطق سه و پنج کشور پرداختند.
این جشنواره با معرفی و تجلیل از نفرات برتر به شرح زیر به کار خود پایان داد:

بخش خواهران:
قرائت تحقیق:
نفر اول: فرنوش زنگیشه- دانشگاه رازی کرمانشاه
نفردوم: کیمیا زندسلیمی- دانشگاه کردستان
نفرسوم: مائده ابروش- دانشگاه زنجان
قرائت ترتیل:
نفر اول: صبا ولی زاده – دانشگاه ارومیه
نفر دوم: زهرا اشرف رضایی- دانشگاه تبریز
نفر سوم: زهرا غیاثی-دانشگاه ایلام
حفظ ۵ جز قرآن کریم
نفر اول: ثنا فخر-دانشگاه شهید مدنی آذربایجان
نفر دوم: فرزانه زاهد فر-دانشگاه شهید مدنی آذربایجان
نفرسوم: اعظم اسدی قربانی- دانشگاه تبریز
حفظ ده جزه قرآن کریم
نفر اول: سعیده نصیری فرد – دانشگاه شهید مدنی آذربایجان
حفظ ۲۰ جزءقرآن کریم
نفر اول: عالیه محمد زاده- دانشگاه شهید مدنی آذربایجان
حفظ کل قرآن کریم
نفر اول: سکینه خفانی-دانشگاه شهید مدنی آذربایجان

بخش برادران:

قرائت تحقیق برادران:
نفر اول: میلاد ایزد پناهی – دانشگاه زنجان
نفر دوم: محمد حسین نقی زاده- دانشگاه شهید مدنی آذربایجان
نفر سوم: محمد حسن شهربان- دانشگاه آیت ا... بروجردی
قرائت ترتیل:
نفر اول: مرتضی یوسفی-دانشگاه محقق اردبیلی
نفردوم: مصطفی زارعی-دانشگاه رازی کرمانشاه
نفرسوم: سهیل یاری گل دره-دانشگاه رازی کرمانشاه
حفظ ۵ جز قران کریم
نفر اول: حمید رضا اسمعیل زاده- دانشگاه محقق اردبیلی
نفر دوم: مصطفی سیدی- دانشگاه ایلام
نفر سوم: سجاد سیفی- دانشگاه صنعتی سهند
حفظ ۱۰ جزءقران کریم
نفر اول: محمد خداداد بیگی- دانشگاه بناب
نفر دوم: میلاد وجدی- دانشگاه تبریز
نفر سوم: محمدرضا طالبیان- دانشگاه صنعتی سهند
حفظ ۲۰ جزءقرآن کریم:
نفر اول: محسن حیدری- دانشگاه زنجان
نفر دوم: سجاد بدیر خوانی – دانشگاه محقق اردبیلی
نفر سوم: رضا اصلانی خواه- دانشگاه صنعتی سهند
حفظ کل قرآن کریم:
نفر اول: محمد جواد گلچین – دانشگاه زنجان
نفر دوم: مهدی پریزاد – دانشگاه رازی کرمانشاه


نظر شما :