دکتر غلامی در دیدار با نمایندگان بسیج دانشجویی:

باید در برابر نقدهای منصفانه صبور باشیم

۱۶ اسفند ۱۳۹۶ | ۱۱:۰۳ کد : ۳۸۰۳۴ اخبار برگزیده رویدادهای مهم اخبار ستادی
تعداد بازدید:۹۱۱
دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دیدار با نمایندگان بسیج دانشجویی دانشگاه‌های کشور با بیان اینکه «فرهنگ نقد در کشور نهادینه نشده است»، تصریح: باید در برابر نقدهای منصفانه صبور باشیم، قول احسن را شنیده و تبعیت کنیم و تحمل خود را در مواجهه با نقدهای سازنده افزایش دهیم.
باید در برابر نقدهای منصفانه صبور باشیم
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم به نقل از اداره کل روابط عمومی، دکتر غلامی در این دیدار که در محل این وزارتخانه برگزار شد، به رشد دانشگاه‌ها در یک مقطع زمانی اشاره کرد و گفت: در یک حرکت شتاب زده و در پاسخ به نیاز روزافزون ورود به دانشگاه، حدود ۱۹۰ مرکز مورد حمایت دولت در سطح کشور ایجاد شد، که با توجه به مشکلات پیش آمده، بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال ۱۳۹۴، طرح ساماندهی آموزش عالی به منظور جلوگیری از اتلاف منابع، مأموریت گرا کردن واحدها و عمق بخشیدن به مأموریت‌های آنان انجام می‌شود.

وی بر رفع معضلات کشور با تکیه بر دستاوردهای علمی دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی تأکید کرد و گفت: تلاش می‌شود با بازنگری آیین‌نامه ارتقای اعضای هیئت‌علمی، ظرفیت امتیازدهی برای تحقیقات کاربردی داخلی را که مبتنی بر حل مشکلات و معضلات کشور انجام می شوند، افزایش دهیم.
وزیر علوم بر لزوم هدایت دانشگاه‌ها به سمت درآمدزایی از محل انجام پژوهش تأکید کرد و گفت: در بودجه سال آینده وابستگی بودجه به نفت به حدود ۲۸ درصد رسیده است؛ این عدم وابستگی فشارهایی را به کلیه دستگاه‌ها و همچنین دانشگاه‌ها وارد می‌کند؛ لذا دانشگاه‌ها در سال‌های اخیر موظف هستند حداقل ۱۵ درصد بودجه خود را از محل درآمدهای اختصاصی و بویژه از محل انجام پروژه های تحقیقاتی و پژوهش های مختلف کسب کنند.
در این نشست صمیمانه، همچنین نمایندگان بسیج دانشجویی دانشگاه‌های کشور، درخواست‌ها و انتظارات خود از وزیر علوم بیان کردند. از جمله محورهای اصلی مطرح شده از سوی نمایندگان بسیج دانشجویی کشور می توان به «عدم نظارت و جهت‌دهی ارائه مقالات دانشجویان مرتبط با نیازهای جامعه»، «تدوین قوانین و مقررات درخصوص پوشش دانشجویان»، «طراحی سایتی جامع در راستای به اشتراک‌گذاری تجربیات علمی استادان و تولیدات علمی دانشگاه‌ها»، «تربیت دانشجوی کارآفرین»، «لزوم ارتزاق دانشگاه‌ها از درآمدهای پژوهشی»، «به روزرسانی سرفصل دروس بخصوص در حوزه علوم انسانی» و «ارتقاء، روزآمدسازی و حفظ دانشگاه‌های مادر» اشاره کرد.
جلسه وزیر علوم با نمایندگان بسیج دانشجویی کشور یکی از سلسله نشست هایی است که دکتر غلامی به منظور دیدار رو در رو و صمیمانه با نمایندگان تشکل های مختلف و متنوع دانشجویی و آگاهی از دغدغه ها و نقطه نظرات آنها برگزار می کند.


نظر شما :