• ENGLISH
  • سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷
  • آ + آ -

دکتر غفاری در دومین کنگره شهدای دانشجوی خراسان شمالی:

کانون اصلی سرمایه اجتماعی مفاهیمی چون ایثار و فداکاری است

۱۵ اسفند ۱۳۹۶ | ۱۴:۰۸ کد : ۳۷۹۹۳ اخبار برگزیده رویدادهای مهم اخبار ستادی
تعداد بازدید:۲۰۵
دومین کنگره شهدای دانشجوی خراسان شمالی در تالار فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی واحد بجنورد، برگزار شد.
کانون اصلی سرمایه اجتماعی مفاهیمی چون ایثار و فداکاری است

به گزارش خبرنگار فرهنگی دانشگاه بجنورد، دکتر غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، ضمن ابراز خرسندی از برگزاری برنامه‌هایی با محوریت شهدا اظهار داشت: شهدا تاریخ سازان جاوید و گواهان همیشه تاریخ هستند.

وی افزود: جوامع مختلف دارای سرمایه‌های گوناگونی از جمله سرمایه‌های طبیعی، فیزیکی، انسانی و اجتماعی هستند که کانون و مرکز اصلی سرمایه‌ی اجتماعی مفاهیمی چون ایثار و فداکاری است.

وی سرمایه‌ی اجتماعی را از عوامل هویت ساز دانست و افزود: با زنده نگاه داشتن یاد و خاطره‌ی شهیدان و روایت درست ایثار و اهداف و رسالت ایشان، نسل جدید نیز می‌تواند با آن فضای زیستی معنوی ارتباط برقرار نموده و بازآفرینی هویتی در همین راستا انجام گیرد.

دکتر احمد محقر، رئیس دانشگاه بجنورد و رئیس ستاد برگزاری کنگره، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره‌ی شهدا، بویژه دانشجویان شهید و ارائه ی گزارشی از نشست‌های هماهنگی و برنامه ریزی، اظهار داشت: تاکنون جشنواره‌های مختلفی در راستای برگزاری کنگره انجام شده است که جشنواره‌ی ورزشی با مسئولیت دانشگاه علوم پزشکی، جشنواره‌ی بین المللی ادبیات مقاومت با مسئولیت دانشگاه کوثر و جشنواره‌ی تئاتر دانشجویی با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی و بسیج دانشجویی از جمله‌ی آن هاست. همچنین، یک جشنواره‌ی ادبی دیگر نیز با مسئولیت دانشگاه فرهنگیان برگزار خواهد شد.

وی افزود: برگزاری ۹ یادواره‌ی شهدای استان در شهرستان‌های مختلف، میزبانی ۶ شهید گمنام در دانشگاه‌های پیام نور، فرهنگیان و مجتمع آموزش عالی اسفراین، رونمایی از کتب منتشره در حوزه‌ی ایثار و شهادت، رونمایی از نرم افزار شهدای دانشجو و رونمایی از تمبر یادبود کنگره به همت دانشکده‌ی علوم قرآنی از جمله برنامه‌هایی است که در راستای اهداف کنگره انجام پذیرفته است.

در ادامه، از یادمان شهید حجت الاسلام حسن محقر به عنوان شهید شاخص استان رونمایی شد. همچنین مادران شهید دانشجو رضا صباغی و شهید مدافع حرم فیروز حمیدی زاده به ایراد سخن پرداختند.

در پایان ضمن تقدیرِ سردار پاسدار سید حسن مرتضوی، فرمانده ی سپاه جوادالائمه (ع) خراسان شمالی از عوامل برگزاری کنگره از کتاب‌های حوزه‌ی ایثار و شهادت و تمبر یادبود کنگره رونمایی شد.

 


نظر شما :