• ENGLISH
  • سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷
  • آ + آ -

معاون فرهنگی اجتماعی وزیر علوم:

امروز دانشگاه با ابزار هنری به بررسی مسائل جامعه می پردازد

۰۹ اسفند ۱۳۹۶ | ۲۱:۱۳ کد : ۳۷۸۳۹ اخبار برگزیده رویدادهای مهم اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۷۶
معاون فرهنگی اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: امروز دانشگاه به مسائل جامعه بی تفاوت نیست و هنر در بررسی محیط پیرامون، ابزاری مهم تلقی می شود
امروز دانشگاه با ابزار هنری به بررسی مسائل جامعه می پردازد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم غلامرضا غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تiحقیقات و فناوری در مراسم اختتامیه هفتمین جشنواره سراسری فیلم و عکس دانشجویی اظهار کرد: وقتی از آینه عکس و فیلم و هنر صحبت می کنیم نسبت به جهان های اجتماعی پیش رو، وارد عرصه ای می شویم که هنری و دانشی و به تعبیری عرصه ای سیاستی است.
وی ادامه داد: اینجا دیگر هنر برای هنر و علم برای علم نیست بلکه همه اینها که گوهر هستند و انسانیت و بشریت و بالندگی و جایگاه جوامع انسانی با این گوهرها تعریف می شود و هنر و علم با تعهد همراه می شوند و به این پرسش پاسخ می دهند که هنر و فرهنگ قرار است به کدام پرسش های اجتماع پاسخ دهند.
معاون فرهنگی اجتماعی وزیر علوم تاکید کرد: امروز دیگر با نگاه کلاسیک و سنتی نمی توان سراغ مسائل و موضوعات مطرح در عرصه های مختلف برویم. ما امروز باید صحبت از یک دانشگاه دیگر کنیم.
غفاری ادامه داد: وقتی ما سخن از دانشگاه موثر می گویم یعنی دانشگاهی که تجربه دارد و بی اعتنا به مسائل محیط خود نیست و این امر ابزار ومکانیزم می خواهد که مهمترین ابزار در این زمینه هنر است.
وی توضیح داد: گاهی عنوان می شود که یک کلام و شعر و عبارت، کار هزاران عکس و فیلم را می کند اما خلاف این موضوع نیز صادق است و یک عکس و فیلم می تواند کار هزاران کتاب را انجام دهد.
معاون وزیر علوم در ادامه از دغدغه دانشجویان هنرمند حاضر در جشنواره سراسری فیلم و عکس دانشجویی تقدیر کرد و گفت: خوشحالم امروز در مراسم اختتامیه جشنواره سراسری فیلم و عکس دانشجویی شاهد محصول این دغدغه هستیم.
غفاری با اشاره به مصائب اهالی هنر و دانشجویان هنر در خلق آثار هنری تاکید کرد: کدام کار اثرگذار است که بی مسئله و مشکل و بی هزینه نباشد؟ اگر هنرمندان ما با مسائل بیشتر و دغدغه های بیشتری سر و کار دارند به دلیل کار اثرگذار آنهاست و به ویژه با توجه به روبروی ما با مسائل و مشکلات متعدد، ورود به این مسائل از پنجره هنر می تواند کارگشا باشد و اثر این مهم در زمینه های مختلف نمایان می شود.


نظر شما :