دکتر غفاری در نشست "کمیته فرهنگی ستاد مبارزه با مواد مخدر" :

مشارکت دانشجویان در قالب تشکل های دانشجویی ظرفیت مناسبی برای مبارزه با آسیب های اجتماعی است

۲۹ بهمن ۱۳۹۶ | ۱۶:۲۱ کد : ۳۷۵۹۵ اخبار برگزیده رویدادهای مهم اخبار ستادی
تعداد بازدید:۲۳۴۲
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: تبلور و ظهور مشارکت اجتماعی دانشجویان در دانشگاهها در قالب تشکل های دانشجویی و کانونهای فرهنگی و اجتماعی است که باید از این ظرفیت برای مبارزه با آسیب های اجتماعی استفاده کنیم.
مشارکت دانشجویان در قالب تشکل های دانشجویی ظرفیت مناسبی برای مبارزه با آسیب های اجتماعی است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم؛ شصت و سومین جلسه کمیته فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر با حضور سردار مویدی، قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر، دکتر محسنی بندپی رئیس سازمان بهزیستی و رئیس کارگروه فرهنگی ستاد مبارزه با مواد مخدر، دکتر غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، دکتر ایرجی، مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و اعضای کمیته فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر در سالن شهید مفتح وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد.

دکتر غلامرضا غفاری در این نشست گفت: تبلور و ظهور مشارکت اجتماعی دانشجویان در دانشگاهها در قالب تشکل های دانشجویی و کانونهای فرهنگی و اجتماعی است که باید از این ظرفیت برای مبارزه با آسیب های اجتماعی استفاده کنیم.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تصریح کرد: در برنامه ریزی برای کاهش آسیب های اجتماعی باید آگاهی های لازم به گروههای در معرض آسیب اجتماعی داده شود و در مرحله تعیین و اجرای روش های پیشگیری از آسیب های اجتماعی، مشارکت گروههای اجتماعی جلب شود.

دکتر غفاری گفت: برای سیاستگذاری در زمینه حل مسائل دشواری مانند اعتیاد و آسیب های اجتماعی باید تعامل میان دستگاههای متولی تقویت شود زیر این تعامل می تواند در بین دستگاههای اجرایی یک هم افزایی ایجاد کرده و هزینه های مادی و غیر مادی لازم کاهش آسیب های را کاهش دهد.

در ادامه جلسه دکتر ایرجی، به ارائه گزارش عملکرد معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در حوزه پیشگیری از اعتیاد و آسیب های اجتماعی با همکاری ستاد مبارزه با مواد مخدر و شورای اجتماعی وزارت کشور پرداخت.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، با اشاره به برگزاری مراسم اختتامیه جشنواره «فیلم کوتاه و عکس دانشجویی» در دهه اول اسفندماه در دانشگاههای سیستان و بلوچستان و علوم دریایی چابهار گفت: بیش از ۳۰۰ فیلم و ۲۰۰۰ عکس به این جشنواره ارسال شده است.

وی تولید استندآپ کمدی توسط هنرمندان حرفه ای و دانشجویی و ساخت انمیشین با موضوع «اعتیاد» را از جمله برنامه های معاونت فرهنگی وزارت علوم در این زمینه دانست.

معاون وزیر کار تعاون و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان بهزیستی کشور نیز در این نشست گفت: اقدام وزارت علوم در برگزاری نمایشگاه سیّار عکس و پوستر با موضوع پیشگیری از آسیب های اجتماعی اقدام مثبتی است که می تواند در محیط های اجتماعی خارج از دانشگاه نیز تکرار شود.

وی افزود: اولویت ما برای مبارزه با آسیب های اجتماعی، کاهش اعتیاد است که باید برای توفیق در این زمینه برای گروههای در معرض خطر مانند دانش آموزان، دانشجویان، سربازان و کارگران برنامه ریزی کنیم.

سردار علی موید، قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر در این نشست گفت: مهمترین موضوع برای مبارزه با اعتیاد، پیشگیری است که در این زمینه مهمترین وظیفه بر عهده کمیته فرهنگی است.

وی با اعلام اینکه کمیته فرهنگی در میان کمیته های ستاد مبارزه با مواد مخدر، عملکرد بسیار مطلوبی داشته است گفت: باید روش های نوین و خلاقانه برای کاهش اعتیاد در این کمیته پیشنهاد شود و توفیق کشور در مبارزه با مواد مخدر تا اندازه زیادی مربوط به فعالیت این کمیته است.

در ادامه این نشست، فضل الله ایرجی کجوری، مدیرکل امور فرهنگی وزارت علوم گفت: آمارها و اطلاعات موجود نشان می دهد ظهور آسیب های اجتماعی در میان دانشجویان عضو تشکل های دانشجویی و کانون های فرهنگی بسیار نادر و در حد صفر است.

وی افزود: ستاد وزارت علوم در زمینه کاهش آسیب های اجتماعی با همکاری دانشگاههای کشور برنامه های متعددی را پیش بینی کرده است که برگزاری نمایشگاه سیّار عکس و پوستر و جشنواره «فیلم کوتاه و عکس دانشجویی» با موضوع ویژه پیشگیری از آسیب های اجتماعی از جمله این برنامه ها است.


( ۱ )

نظر شما :