• ENGLISH
  • دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷
  • آ + آ -

چهارمین پیش همایش بین ‌المللی عدالت ترمیمی در بستر مشارکت های مردمی و رویه قضایی در دانشگاه یزد برگزار شد

۲۴ بهمن ۱۳۹۶ | ۰۹:۳۴ کد : ۳۷۴۸۱ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۶۲
چهارمین پیش همایش بین ‌المللی عدالت ترمیمی با عنوان "عدالت ترمیمی در بستر مشارکت های مردمی و رویه قضایی" به همت دبیرخانه این همایش و با همکاری انجمن‌های علمی حقوق و فقه و حقوق دانشگاه یزد باحضور جمعی از دانشجویان، اعضای هیات علمی و مسئولان حقوقی در تالار دکتر جلیل شاهی برگزار شد.
چهارمین پیش همایش بین ‌المللی عدالت ترمیمی در بستر مشارکت های مردمی و رویه قضایی در دانشگاه یزد برگزار شد

به گزارش خبرنگار فرهنگی و اجتماعی دانشگاه یزد: دکتر محمد فرجیها عضو هیات علمی گروه حقوق کیفری و جرم شناسی دانشگاه تربیت مدرس، در پنل اول با محوریت ظرفیت‌های ترمیمی شوراهای حل اختلاف، ابتدا مفهوم عدالت ترمیمی را بیان کرد و سپس اصول و ویژگی‌های عدالت ترمیمی و جلوه‌های استفاده از آن از سوی شوراهای حل اختلاف را تشریح کرد. وی همچنین با اشاره به تصور اشتباهی که در دیدگاه برخی از مسئولین وجود دارد مبنی بر این‌که عدالت ترمیمی را مساوی با صلح و سازش و عدم مجازات می‌دانند، بیان داشت: صلح و سازش به هر قیمتی، لزوماً در قالب عدالت ترمیمی، قرار نخواهد گرفت. دبیر علمی همایش عدالت ترمیمی، در پایان صحبتهای خود راه تحقق و اجرایی شدن این عدالت نوپا و ورود آن به نظام عدالت کیفری ایران را برگزاری جلسات علمی با مشارکت نهادهای مختلف و ارتقاء سطح آگاهی آنان دانست.
سپس محمدرضا حداد معاون قضائی در امور شوراهای حل اختلاف استان یزد گزارشی از عملکرد و نقاط قوت این نهاد ارائه کرد. در ادامه دکتر محبوبه امینی عضو هیات علمی گروه حقوق و علوم سیاسی دانشگاه یزد با تکیه بر داده‌های تجربی حاصل از تحقیقات صورت گرفته در شوراهای حل اختلاف دو شهر شیراز و تهران به نقاط ضعف این مرجع در تحقق اهداف عدالت ترمیمی پرداخت. در پنل دوم با تکیه بر جایگاه عدالت ترمیمی در نظام قضایی، ابتدا دکتر حسن قاسمی مقدم عضو هیات علمی دانشگاه یزد با بیان ظرفیت‌های ترمیمی جایگزین حبس، به صورت تفصیلی به نقد رأی وحدت رویه ۷۴۶ که مغایر با نص قانون در این زمینه صادر شده بود، پرداخت و بیان داشت: این رأی وحدت رویه ظرفیت‌های ترمیمی موجود در رابطه با جایگزین حبس را به حداقل رسانده است. در ادامه محمدرضا حدادزاده معاون دادستان عمومی و انقلاب استان یزد به ارائه دیدگاه های خود در رابطه با تفسیرهای ترمیمی که قضات می‌توانند از قوانین داشته باشند، اشاره کرد و امکان اجرایی نمودن عدالت ترمیمی را در نظام ارزیابی ادله و حتی جرایم خشن همچون تجاوز به عنف را مورد توجه قرار داد.
در انتها دکتر ایمان رحیمی‌پور پژوهشگر و مدرس دانشگاه با بیان یافته‌های تجربی حاصل از تحقیق میدانی که در شهر خوزستان انجام داده بود، بیان داشت: با توجه به آزادی عمل دادستان در رابطه با تعقیب جرم، نتایج نشان می‌دهد که در برخی از موارد، ورود دادستان به شیوۀ عدالت کیفری، ضمن اینکه جنبۀ پیش‌گیرانه ندارد، امکان افزایش جرم را به همراه دارد در حالی‌که پذیرش برخی از آداب و رسوم محلی مناطق خوزستان که جنبۀ ترمیمی دارد، منجر به پیشگیری از جرم خواهد شد. وی همچنین در رابطه با یافته‌های حاصل از مطالعه بیش از بیست پرونده و مصاحبه با طرفین دعوا در جرم تجاوز جنسی، به ظرفیت‌های موجود برای تحقق عدالت ترمیمی در این جرم اشاره نمود.


نظر شما :