دکتر غلامی در جلسه قرارگاه ملی راهیان نور دانشجویی شهید علم الهدی:

اردوهای راهیان نور اعتقاد دانشجویان به نظام اسلامی را اعتلا می‌بخشد

تعداد بازدید:۲۶۴۳
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر حمایت جدی از برگزاری اردوهای راهیان نور دانشجویی گفت: اردوهای دانشجویی راهیان نور، اعتقاد دانشجویان به نظام اسلامی را اعتلا می دهد.
اردوهای راهیان نور اعتقاد دانشجویان به نظام اسلامی را اعتلا می‌بخشد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم؛ جلسه قرارگاه ملی راهیان نور دانشجویی شهید علم الهدی عصر چهارشنبه با حضور دکتر غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، سردار فضلی، جانشین سازمان بسیج مستضعفین، حجت الاسلام دکتر کلانتری، معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر ایرجی، مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، دکتر نیکروش، رئیس سازمان بسیج دانشجویی و اعضای ستاد ملی راهیان نور کشور (قرارگاه شهید علم الهدی) برگزار شد.

دکتر غلامی در این نشست گفت: اکثریت دانشجویان ایران اسلامی، دارای اعتقادات دینی و انقلابی هستند و چندین پیمایش و پژوهشی که در کشور صورت گرفته است، این موضوع را تایید می کند.

وزیر علوم با اشاره به اینکه همواره استقبال دانشجویان از اردوهای راهیان نور بیشتر از ظرفیت ها و امکانات است؛ بر ضرورت پشتیبانی بیشتر از این اردوها تاکید کرد.

وی افزود: باید سامانه ثبت نامی دقیقی برای ثبت نام از متقاضیان حضور در اردوهای راهیان نور طراحی شود و با اطلاع رسانی قبلی از برنامه و زمان بندی برگزاری اردوهای راهیان نور، امکان ثبت نام اعضای هیات علمی نیز برای حضور در این اردوها فراهم شود.

وزیر علوم تاکید کرد: رفاه، آسایش و ایمنی شرکت کنندگان در اردوهای راهیان نور برای ما یک اولویت مهم است و ضروری است که دانشگاهها و موسسات آموزش عالی برای مشارکت در این برنامه، صرفاً از وسایل حمل و نقل ایمن و سالم استفاده کنند.

تدوین و انتشارگلچینی از خاطرات دانشجویان پس از بازگشت از اردوهای راهیان نور و تجمیع برنامه سفرهای دانشجویی همه تشکل ها به مناطق عملیاتی دفاع مقدس در قالب راهیان نور از دیگر نکاتی بود که دکتر منصور غلامی، وزیر علوم و فرمانده قرارگاه ملی راهیان نور دانشجویی شهید علم الهدی در نشست امروز بر آن تاکید کرد.

در ادامه دکتر غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ضمن اشاره به اهمیت اردوهای راهیان نور گفت: اردو‌های راهیان نور نقطه اتصال بسیار مهم و مبارک برای آشنایی نسل جدید و دانشجویانی است که دوران دفاع مقدس تجربه نکرده اند.
وی با بیان اینکه وقتی جوانان در مناطق عملیاتی حضور پیدا می‌کنند و تصویری از دوران دفاع مقدس را می‌بینند حال و هوای آن‌ها تغییر می‌کند، تصریح کرد: در دوره‌ای که قرارداریم در کنار اردو‌های راهیان نور و یادواره‌های شهدا یک ضرورت محسوب می‌شوند واستقبال خوبی از دانشجویان و اساتید از این برنامه‌ها صورت گرفته است.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با اشاره به اینکه تاکنون ندیده ام که کسی نسبت به اردو‌های راهیان نور تردید داشته باشد و این نشان دهنده قوت کار است افزود: با این وجود نباید تصور کنیم که کار تمام شده است از این رو باید تلاش کنیم تا محتوای دفاع مقدس و روحیه ایثار و شهادت را به نسل جوان منتقل کنیم تا این حرکت مقدس ادامه یابد.
دکتر غفاری با اشاره به اینکه در سال ۹۵، ۸۵ هزار نفر از دانشجویان در قالب اردو‌های راهیان نور به مناطق عملیاتی اعزام شده اند، افزود: در سال ۹۶ نیز ۵۳۴۳ نفر از دانشجویان از مناطق عملیاتی بازدید کردند البته با توجه به اینکه ثقل اعزام‌ها مربوط به اسفند ماه و هفته‌های آغازین نیم سال دوم سال تحصیلی است امیدواریم شاهد رشد حضور دانشجویان در مناطق عملیاتی باشیم.
وی افزود: فلسفه برگزاری این جلسه این است که ما در حوزه سیاست گذاری و برنامه ریزی بتوانیم بهتر عمل کنیم.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با بیان اینکه امروز ما با واقعیت بزرگی همچون راهیان نور مواجه هستیم و این می‌طلبد که در کنار دغدغه توسعه این اردو‌ها به افزایش غنای محتوای آن نیز توجه کنیم، تصریح کرد: این مهم مستلزم این است که ابعاد مختلف دفاع مقدس مورد مطالعه قرار بگیرد در هر حال دفاع مقدس هویت جوانان ما را می‌سازد و ما می‌توانیم از طریق اردوی راهیان نور این مهم را در آن‌ها نهادینه کنیم.
غفاری خاطرنشان کرد: پس از وقوع زلزله کرمانشاه در جمع زلزله زدگان حضور پیدا کردم با این وجود حرف‌هایی را از مردم شنیدم که به ایرانی بودن خودم افتخار می‌کنم. تمام انجمن‌های علمی برای خدمت رسانی به مناطق زلزله زده اعلام آمادگی کرده اند و از ما خواسته اند که اجازه ورود آن‌ها را به این مناطق بدهیم،
لازم به ذکر است در این جلسه از آقای دکتر نجفی برزگر، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه پیام نور، آقای لله گانی، مدیر کل فرهنگی و اجتماعی وزارت بهداشت و آقای دارابی، مدیر کل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه جامع علمی کاربردی به عنوان اعضای فعال قرارگاه دانشجویی شهید علم الهدی توسط وزیر علوم و فرمانده قرارگاه تقدیر به عمل آمد.


( ۱ )

نظر شما :