• ENGLISH
  • یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶
  • آ + آ -

جشنواره بین المللی فارابی

۱۹ دی ۱۳۹۶ | ۱۴:۵۴ کد خبر : ۳۶۸۴۴ اخبار داغ
تعداد بازدید:۹۱
نهمین جشنواره ویژه علوم انسانی ۲۴ دی ماه در سالن اجلاس سران برگزار می‌شود.
جشنواره بین المللی فارابی

معرفی جشنواره:

   

جشنواره بین‌المللی فارابی، ویژه تحقیقات علوم انسانی و اسلامی توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، به صورت سالانه برگزار می‌گردد. این جشنواره با عنایت به اهداف مشخص شده برای آن در دو حوزه نظری و کاربردی، از حیث سازمانی به گونه‌ای تعریف شده تا از حداکثر حمایت مراکز پژوهشی- آموزشی فعال در گستره علوم انسانی برخوردار باشد. برای این منظور تجارب ارزنده جشنواره‌های بین‌المللی کشور و دیدگاهها و پیشنهادهای ارایه شده از سوی فرهنگستان‌ها و مؤسسات پژوهشی و علمی کشور مورد توجه قرار گرفت و در طراحی جشنواره به کار گرفته شد. افزون بر آن، کلیه نهادهای علمی- پژوهشی حوزوی و دانشگاهی به صورت موثر جهت مشارکت در سیاستگذاری جشنواره فراخوانده شده‌اند؛ که در مجموع، تلاشی فراگیر و اقدامی جمعی را برای شناسایی و تقدیر از برگزیدگان علوم انسانی و اسلامی، شکل می‌دهد.

جشنواره بنا به تعریف در دو سطح «جوان (زیر ۳۵ سال)» و «بزرگسال» به دریافت، بررسی و انتخاب آثار برگزیده می‌پردازد، و از حیث قلمرو جغرافیایی دو حوزه داخل و خارج را پوشش می‌دهد. در حوزه داخل کشور، کلیه آثار تولید شده توسط ایرانیان، فارغ از محل کنونی سکونت و اشتغال، مدنظر است و در حوزه خارج، تولید آثار پژوهشی توسط کسانی که دارای تابعیت ایرانی نیستند، دنبال می‌شود.

 
موضوع جشنواره
موضوع جشنواره، تحقیقات حوزه علوم انسانی و اسلامی است. آثاری در جشنواره پذیرش، ثبت، بررسی، ارزیابی و معرفی می شوند که واجد ویژگی «اثر پژوهشی» باشند و قالب ارائه آنها می تواند متفاوت باشد.

در کنار حوزه «آثار پژوهشی»، حوزه‌های دیگری که متناسب با شرایط، امکان فعال‌سازی آنها و ارائه جوائز به برگزید‌گان وجود دارد، عبارتند از:
- تصحیح متون تاریخی، ادبی، فلسفی و...
- نظریه‌پردازی و نقادی
- ترجمه یا مترجم برتر و تاثیرگذار در حوزه اهداف جشنواره
- پیشکسوت علوم انسانی
- شخصیت‌های پیشرو در حوزه علوم انسانی
- انجمن علمی برتر
- فصلنامه علمی پژوهشی برتر
 

 

سایت جشنواره:

http://farabiaward.ir


 

 


نظر شما :