دکتر میرزایی در همایش هزار نفری دانشجویان زائر پیاده «طریق رضوی»: تاسیس ۳۰ کانون رضوی در دانشگاه‌های کشور

۲۸ آبان ۱۳۹۶ | ۱۲:۵۱ کد : ۳۵۷۶۵ اخبار برگزیده رویدادهای مهم اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۵۶۶
چهارمین همایش دانشجویان زائر پیاده با عنوان «طریق رضوی» در مشهد با شرکت هزار دانشجوی دختر و حضور مسئولان کشوری و استانی برگزار شد.
دکتر میرزایی در همایش هزار نفری دانشجویان زائر پیاده «طریق رضوی»: تاسیس ۳۰ کانون رضوی در دانشگاه‌های کشور

چهارمین همایش دانشجویان زائر پیاده با عنوان «طریق رضوی» در مشهد با شرکت هزار دانشجوی دختر و حضور مسئولان کشوری و استانی در سالن اجتماعات دانشگاه علوم اسلامی رضوی مشهد، برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی وزارت علوم؛ دکتر میرزایی، سرپرست معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در چهارمین همایش «طریق رضوی» در جمع ۱۰۰۰ دانشجوی دختر که از ملک آباد نیشابور به مشهد را پیاده آمده بودند، گفت: معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم از سال ۱۳۹۳ برنامه طریق رضوی را کلید زده که تاکنون نیز ادامه داشته است.

وی ادامه داد: تاسیس ۳۰ کانون رضوی در دانشگاه‌های کشور، برگزاری اردوهای و همایش‌های رضوی ازجمله اقدامات معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، در این زمینه بوده است. دکتر میرزایی با یادآوری اینکه دانشجویان متدین و انقلابی هستند و به این اصول اعتقاد دارند گفت: دانشگاه محل علم و ایمان است و ارتباط بین این دو در جهت هم افزایی است.

سرپرست معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در انتقاد از افرادی که دانشگاه ها را محل دینداری نمی‌دانند بیان کرد: گاهی شبهاتی مبنی بر اینکه دانشگاه محل دینداری نیست و دانشجویان متدین نیستند مطرح می‌شود ولی حضور دانشجویان در برنامه های زیارتی و دینی از جمله همین طریق رضوی پاسخ این سوالات و شبهات است.

میرزایی خطاب به دانشجویان خاطرنشان کرد: البته باید توجه داشته باشید شرکت شما در طریق رضوی کار شما را در بازگشت به دانشگاه ها و شهرهایتان سخت می‌کند همانطور که برخی در این مسیر پیاده روی به شما خدمت می‌کردند شما هم باید به جامعه خدمت کنید.

وی متذکر شد: برخی راهپیمایی و حرم امام رضا (ع) را مستحب نمی‌دانند، اما این راهپیمایی چون با عشق همراه است از هر امر مستحبی مستحب تر است.

سرپرست معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم خاطرنشان کرد: هدف تعالی معنوی و روحی راهپیمایی رضوی است که شما را به این به سمت این حرمت سوق داده و کسی که به طریق رضوی پای گذاشته باید بداند که در بازگشت کار سختی دارد چون باید به دیگران توجه کند، متواضع باشد و از دیگران دست‌گیری کند.

در ادامه تهرانچی، معاون علمی آستان قدس رضوی گفت: شما دانشجویان راه سختی را طی کرده‌اید که به حضور امام رضا (ع) برسید که با این مفهوم است که زیارت خلق می‌شود و در طی مسیر ۱۰۰۰ کیلومتری جز محبت چیزی نمی‌بینید.

وی افزود: برخی این حرکت را بدعت می‌دانند که به نظر من این طور نیست. مگر امام خمینی (ره) انقلاب اسلامی را جز با یک سری راهپیمایی رقم زدند؟

بیان کرد: کسانی که در این راه قدم برمی‌دارند از دریچه دیگری همه چیز را می‌بینند بنابراین رفاه را که دستاورد نظام سلطه است کنار می‌گذارند و پیاده به سمت حرم می‌آیند.

در ادامه حجت الاسلام رفیعی، کارشناس مسائل دینی خطاب به دانشجویان گفت: در خصوص ائمه (ع) دو کتاب خوب مطالعه کنید تا آنان را خوب بشناسید این ضعف است که ائمه (ع) را در ظواهر می‌شناسید.

کارشناس مسائل دینی با بیان اینکه امام رضا (ع) در جامعه اصلاح رفتارها، باورها و روابط را انجام می‌دادند، افزود: باورها و عقاید در هر زمانی مورد هجمه قرار گرفته و در زمان امام رضا (ع) سه جریان فکری غلو، واقفیه و جبریه شکل گرفت. به همین خاطر امام رضا به اصلاح باورهای جامعه خود می‌پرداختند.

وی افزود: یکی از اصلاحات امام رضا (ع) رفتار بود برخی با وجود اینکه باورهای خوبی دارند، اما رفتار خوبی ندارند و بیشتر گرفتاری‌ها به خاطر این رفتار است.

 


( ۱ )

نظر شما :