دکتر میرزایی: عقلانیت و ارزشها دو بال پرواز حرکت در دانشگاه است

۲۰ مهر ۱۳۹۶ | ۱۹:۳۷ کد : ۳۴۶۵۰ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۹۹۹
سرپرست معاونت فرهنگی وزارت علوم در نشست خبری ستاد اربعین دانشگاهیان با اشاره به وضعیت فرهنگی دانشگاه‌های کشور، گفت: فرهنگ دینی و انقلابی ما در دانشگاه‌ها یک فرهنگ مهجور نیست واین فرهنگ در فضای دانشگاه‌های ما جاری است ولی حفظ و ارتقاء این فرهنگ نیازمندحمایت و مراقبت است.
دکتر میرزایی: عقلانیت و ارزشها دو بال پرواز حرکت در دانشگاه است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم؛ به نقل از تسنیم، دکتر حسین میرزایی سرپرست معاونت فرهنگی وزارت علوم در نشست خبری ستاد اربعین دانشگاهیان با اشاره به وضعیت فرهنگی دانشگاه‌های کشور، گفت: فرهنگ دینی و انقلابی ما در دانشگاه‌ها یک فرهنگ مهجور نیست واین فرهنگ در فضای دانشگاه‌های ما جاری است ولی حفظ و ارتقاء این فرهنگ نیازمندحمایت و مراقبت است.
وی با اشاره به ارتباط معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و بسیج دانشجویی طی چند سال گذشته، گفت: ارتباط وزارت علوم با بسیج یک ارتباط اداری نیست. بلکه یک ارتباط و یک نگاه اعتقادی است. ما و بسیج خود را مکمل یکدیگر می‌دانیم و معتقدیم در کنار یکدیگر می‌توانیم برنامه‌های فرهنگی مناسبی را در دانشگاه‌ها پایه ریزی کنیم.

سرپرست معاونت فرهنگی وزارت علوم با اشاره به ایجاد ستاد ملی اربعین دانشگاهیان و برپایی کنگره شهدای دانشجو و قرارگاه مرکزی شهید علم الهدی جهت اردوی راهیان نور افزود: همه اینها در سه سال گذشته اتفاق افتاده است و نگاه ما یک نگاه راهبردی است و در این راستا حرکت کردیم و با کمک یکدیگر اقدامات مناسب فرهنگی در دانشگاه‌ها انجام شد.

میرزایی با بیان اینکه دانشگاه محلی است که در آن عقلانیت حاکم است، گفت: عقلانیت و ارزشها دو بال پرواز برای حرکت در دانشگاه هست که باید همزمان از آن بهره برد.

وی تصریح کرد: همه دانشجویان ما دارای اعتقادات ارزشی و مذهبی هستند و باید زمینه رشد و تعالی آنها را در دانشگاه فراهم کرد و وزارت علوم همواره خود را ملزم به حمایت از همه تشکل‌های اسلامی با گرایشهای مختلف فکری و سیاسی میداند.
سرپرست معاونت فرهنگی وزارت علوم در ادامه با اشاره به اقدامات ستاد اربعین دانشگاهیان، گفت: هدف از تأسیس این ستاد تسهیل حضور بوده و تسهیل‌گری است.

میرزایی از اعطای وام به دانشجویان متقاضی شرکت در مراسم پیاده‌روی اربعین از سوی صندوق رفاه دانشجویان خبر داد و گفت: طبق آخرین توافقات این صندوق با ستاد عتبات و عمره دانشگاهیان، به ۳۰ هزار نفر از متقاضیان دانشگاهی که زیر نظر وزارت علوم قرار دارند، وام اعطا می‌شود. به دانشجویان مجرد تا سقف یک میلیون و به دانشجویان متأهل تا سقف یک و نیم میلیون تومان جهت پرداخت هزینه های شرکت در این مراسم معنوی وام پرداخت خواهد شد.

وی در ادامه نشست در پاسخ به سوالی درباره برگزاری اردوهای مختلط گفت: اردوهای زیادی در دانشگاهها برگزار میشود عمدتاً اردوهای علمی و زیارتی، راهیان نور در دانشگاه‌های زیرمجموعه وزارت علوم به شکل مستقل برگزار می‌شود و اگر اردویی به شکل مختلط برگزار شود طبق قانون در دانشگاهها با آن برخورد میشود.

سرپرست معاونت فرهنگی وزارت علوم ضمن درخواست از رسانه‌ها مبنی بر عدم حاشیه‌سازی برای دانشگاه‌ها در این زمینه گفت: برخی از افراد و گروه‌ها تصویر غیرواقعی از دانشگاه ارائه می‌دهند در حالی که ارائه تصویر تصنعی و غیرواقعی و گاه غیر ارزشی از دانشگاه باعث می‌شود دانشگاه از اهداف و فعالیت‌های اصلی خود دور و گرفتار حاشیه سازی ها شود.

میرزایی گفت: دانشگاه برای رسیدگی به تخلفات، طبق قانون مراجع و نهادهای مختلفی دارد و باید اجازه داد همین نهادها به اصلاح امور و رسیدگی به ان بپردازند.

وی در ادامه نیز در پاسخ به سوالی درباره دستاوردهای برجام گفت: یکی از مهمترین این دستاوردها، انزوای آمریکا در صحنه جهانی است چنانچه می‌بینید درحالی که رئیس جمهور آمریکا در مورد خروج از برجام سخن می‌گوید، مسئولان اروپایی به او هشدار می‌دهند.

سرپرست معاونت فرهنگی وزارت علوم دومین دستاورد برجام را ارائه ایماژ و تصویری تعامل گرا و منطقی از ایران به جامعه بین الملل اعلام کرد و گفت: به رغم شیطنت‌های برمی رسانه های غربی، برجام نشان داد ایران نسبت به تعهدات بین‌المللی خود پایبند بوده واز آنها عدول نکرده است و آمریکا به دنبال بدعهدی است و همه گروههای سیاسی داخلی باید این تصویر مثبت از ایران را به عنوان سرمایه ای ملی بدانند.


نظر شما :