نشست علمی-تخصصی " وضعیت گردشگری دانشجویی در فرهنگ و نظام دانشگاهی ایران" برگزار شد

۲۷ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۱:۰۶ کد : ۳۴۰۱۲ رویدادهای مهم اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۴۹۷
نوزدهمین نشست علمی- تخصصی از دومین مرحله سلسله نشست‌های چشم‌انداز صنعت گردشگری در ایران با موضوع "وضعیت گردشگری دانشجویی در فرهنگ و نظام دانشگاهی ایران" با حضور دکتر ایرجی مدیر کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری توسط مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران برگزار شد.
نشست علمی-تخصصی " وضعیت گردشگری دانشجویی در فرهنگ و نظام دانشگاهی ایران" برگزار شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران (ISTTA) ، در این نشست دکتر فضل‌الله ایرجی کجوری مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و رحیم یعقوب زاده رئیس مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران به ایراد سخنرانی پرداختند و در پایان دانشجویان و حاضرین به پرسش و پاسخ و طرح نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود پرداختند.

یعقوب زاده دبیر طرح در ابتدای نشست با ارائه گزارش مختصری از فعالیت های مرکز از ابتدا تاکنون گفت: این مرکز سالانه ۳۰۰ اردوی علمی-فرهنگی را توسط واحدهای جهاددانشگاهی در سراسر کشور برگزار می کند؛ همچنین از دیگر برنامه های این مرکز برگزاری یازده دوره همایش ملی خلیج فارس، تدوین کتب، فصلنامه ها و... می باشد.

وی همچنین از برگزاری سلسله نشست های علمی-تخصصی با تمرکز بر مسائل مربوط به گردشگری و ارائه راهبردهای مشخص در این خصوص از مهر سال ۹۴ خبر داد و افزود تاکنون ۱۸ نشست از این مجموعه نشست ها در دو مرحله برگزار شده است و نوزدهمین نشست با "موضوع وضعیت گردشگری دانشجویی در فرهنگ و نظام دانشگاهی ایران" در حال برگزاری است.

یعقوب زاده هدف از برگزاری این نشست ها را جریان سازی و ایجاد دغدغه و انگیزه سفر از لحاظ علمی در میان دانشجویان دانست و افزود در پایان هر سال مجموعه سخنرانی ها در قالب کتاب منتشر و در اختیار علاقمندان قرار خواهد گرفت.

در ادامه دکتر فضل‌الله ایرجی کجوری مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به بیان دیدگاه‌های خود پرداخت و با اشاره به اهداف گردشگری در جهان اسلام و گفت: در جهان اسلام برجی از جهان‌گردی‌ها و فعالیت‌های اردویی برای کسب دانش بوده است. در دنیای اسلام مراکز علمی متعددی وجود داشته است و دانشمندان علمی برای آگاهی از علوم مختلف به آن شهرها سفر می‌کردند.

وی در ادامه به فواید سفرهای دانشجویی اشاره کرد و گفت: یکی از به یادماندنی‌ترین خاطرات دوران دانشجویی، سفرهای دانشجویی است. این سفرها در شکل‌گیری شخصیت فرد موثر بوده و او را برای مدت قابل توجهی آرامش می دهد.. اردوهای دانشجویی از هر جشنواره‌ای موثرتر است و در فعالیت‌های فرهنگی جزء یکی از شاخص‌ترین اقدامات به شمار می‌رود.

ایرجی به بیان گزارش عملکرد وزارت علوم در این زمینه پرداخت و اظهار کرد: ما در وزارت علوم سامانه‌ای با عنوان سامانه درگاه فرهنگی داریم که دانشگاه‌ها موظفند اطلاعات فعالیت‌های فرهنگی خود را در آن ثبت کنند.برخی از دانشگاه‌ها با حس مسئولیت‌پذیری بیشتری این کار را انجام می‌دهند اما برخی دانشگاه‌ها عملکرد ضعیف‌تری در این زمینه دارند. ما نیز از ۶ ماه قبل، اقدام به تدوین گزارش فعالیت‌های فرهنگی کرده‌ایم. هدف ما این بود که بگوییم در دولت تدبیر و امید در زمینه فرهنگی چه فعالیت‌هایی صورت گرفته است.

وی اضافه کرد: گزارشاتی که از طریق این درگاه به دست ما رسیده است، شامل همه فعالیت‌ها نیست و برخی دانشگاه‌های بزرگ در ثبت فعالیت‌های فرهنگی خود کم‌کاری داشته‌اند. در سال ۹۴ ما حدود ۳۸ هزار فعالیت فرهنگی داشته‌ایم که سهم اردوهای دانشجویی در این میان، بالغ بر ۳ هزار برنامه یعنی ۸ درصد بوده است. در سال ۹۵ تعداد برنامه‌ها حدود ۳۷ هزار عنوان بوده است که بیش از ۲ هزار عنوان یعنی ۷ درصد آن مربوط به اردوهای دانشجویی بوده است.

وی در خصوص آمار شش ماه نخست سال ۹۶ نیز یادآور شد: در شش ماه نخست امسال بیش از ۱۲ هزار عنوان فعالیت فرهنگی ثبت شده است. پیش‌بینی می‌شود با شروع سال تحصیلی جدید و افزایش فعالیت‌ها فرهنگی دانشگاه‌ها، این عدد سه برابر شود و به ۳۶ هزار عنوان برسد. از این ۱۲ هزار برنامه، بیش از هزار عنوان یعنی ۸ درصد مربوط به اردوها بوده است.

وی خاطر نشان کرد: اردوهایی که برگزار می‌شود شامل اردوهای زیارتی، راهیان نور، اردوهای جهادی، بازدید علمی و بازدید تفریحی است. این اردوها غیر از اردوهایی است که جزء سرفصل دروس رشته‌های دانشگاهی است و به صورت فوق برنامه انجام می‌شود. ما یکسری اردوهای متمرکز هم داریم که در قالب طرح نهضت رضوی انجام می‌شود. این اردوها به دو صورت اردوی تشرف رضوی و اردوی طریق رضوی برگزار می‌شود.

وی توضیح داد: در طرح تشرف رضوی، با دانشگاه‌ها هماهنگی شده است و دانشجویان به شهر مشهد اعزام می‌شوند. در سال گذشته ۳۷ هزار دانشجو در قالب این طرح به شهر مشهد اعزام شده‌اند. یک سوم هزینه‌های این سفر توسط وزارت علوم، یک سوم توسط دانشگاه و یک سوم توسط خود دانشجو تأمین می‌شود.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم افزود: ما در جهت ترویج وحدت، این طرح را برای دانشجویان اهل سنت توسعه دادیم که اتفاقاً خیلی هم مورد استقبال قرار گرفت. حتی برای تشویق این دانشجویان برای شرکت در این سفر زیارتی، تمام هزینه‌های پذیرایی را خودمان بر عهده گرفتیم. جالب است که دانشجویان سراوانی که در این اردو شرکت کردند، نخستین بار بود که به سفری خارج از استان خود می‌رفتند.

وی در پایان گفت: استقبال از اردوها زیاد است. البته این اردوها جایگزین اردوهای ایران‌گردی نیست و ایران‌گردی و طبیعت‌گردی حتماً جزء هدف‌های ماست. ما در ستاد اربعین دانشجویی که در وزارت علوم تشکیل شده است، توجه به محیط زیست را در دستور کار قرار داده‌ایم چراکه محیط زیست، نیاز بشری است.

در ادامه برخی از شرکت کنندگان در نشست نظرات و پیشنهادات خود را مطرح کردند که برخی از آنها عبارتند از: درخواست حمایت حداکثری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از اردوهای دانشجویی، بروزرسانی آیین نامه اردوها در رابطه با تسهیل روند ثبت نام و راه اندازی ثبت نام اینترنتی از افراد، فرهنگ سازی اردوهای دانشجویی و رعایت ضوابط در اردوهای مختلط، ایجاد مثلث اردوها ویژه استاد، دانشجو و کارمند، سود رساندن سفرهای دانشجویی به مردم بومی در مقاصد سفر و...

در پایان نیز دکتر ایرجی با استقبال از نظرات و پیشنهادات فعالان گردشگری در نشست، حمایت معنوی و مادی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از دانشگاه ها و واحدهای جهاددانشگاهی کشور را با ایجاد مشوق های سفرهای ایرانگردی و طبیعتگردی برای دانشجوها، تبلیغات گسترده در سطح دانشگاه ها و هماهنگی برای اسکان رایگان در برخی اقامتگاه‌ها و اردوگاه های دانشجویی در استان های مختلف به منظور سبک تر شدن هزینه های سفر دانشجویان، اعلام نمود.

 


نظر شما :