دکتر هاشمی: پیام قرآن وحدت مسلمانان است

۲۰ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۴:۵۹ کد : ۳۳۸۸۲ اخبار برگزیده رویدادهای مهم اخبار ستادی
تعداد بازدید:۹۴۷
سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سی و دومین جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویان کشور با تاکید بر اینکه پیام برنامه قرآن محور، وحدت مسلمانان است، گفت: نباید فقط به زیبایی های قرآن اکتفا کنیم بلکه قرآن راه هدایت را به ما نشان می دهد.
دکتر هاشمی: پیام قرآن وحدت مسلمانان است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، دکتر سید ضیاء هاشمی صبح دوشنبه در سی و دومین جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویان کشور که به میزبانی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان برگزار شد، اظهار کرد: گلستان استانی است که محل اخوت و همزیستی مسلمانان شیعه و سنی در کنار هم است که جلوه زیبایی از صمیمیت و وحدت را در کنار هم به نمایش گذاشته است.
وی با یادآوری اینکه این جشنواره سال گذشته در سیستان و بلوچستان برگزار شد، افزود: یکی از پیام های برنامه های قرآن محور وحدت مسلمانان است.
سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: قرآن کتاب هدایت است و هدف از برگزاری قرآن و عترت تمسک به قرآن است که از آن بهره مند شویم.
وی سپس با اشاره به اهداف این جشنواره اضافه کرد: در واقع این جشنواره، صرفاً یک رفع تکلیف و مسابقه فرهنگی و جذاب نیست، بلکه انس با قرآن برای زندگی سعادتمند ماست.
وی با بیان اینکه هدایت عبارت است از تشخیص راه از چاه، گفت: انسان ها به ویژه نسل جوان انتخاب های زیادی در هر مقطع دارند و بر سر دو راهی یا چند راهی قرار می گیرند و قرآن به عنوان کتاب هدایت آنها را ارشاد می کند که کدام راه را انتخاب کنند.
دکتر هاشمی تصریح کرد: قرآن این امکان را فراهم کرده که برای تشخیص راه ضلالت و هدایت کدام راه را انتخاب کنیم اما اینکه ما چقدر از ان بهره گرفته ایم جای تامل دارد.
وی در ادامه بیان داشت: در جهان معاصر نسل جوان نسبت وسیع با دین دارد و به رغم برخی سوتعبیرها دینداری در جامعه رواج دارد.
دکتر هاشمی در ادامه ضمن اشاره به روحیه حقیقت طلب و جستجوگر جوانان گفت: دانشجو شخصیتی آرمانگرا، حقیقت طلب و نقاد دارد و پرسش ها و چالش های نظری پرسش های جدی است و نمی توان از ان ها فرار کرد.
وی همچنین با تاکید بر اینکه این پرسش هایی برای دستیابی به حقیقت است، افزود: در زندگی روزمره شاهد سبک های مختلف زندگی هستیم و الگوهای مختلف زیست می بینیم. بنابراین، راهی نداریم جز اینکه این سوال ها را به رسمیت بشناسیم.
وی ادامه داد: قرآن کتاب هدایت و شفاعت است برای کسانی که به دنبال هدایت هستند.
وی همچنین خطاب به مدیران فرهنگی و مربیان قرآنی گفت: قرآن تبیان و زمینه مطالبه استدلال و پاسخگویی است و ما چاره ای نداریم جز آنکه به آن مجدد مراجعه کرده و به آن رجوع کنیم.
وی یادآور شد: طبق تحقیقات، دانشجویان ما قرآن گریز نیستند و بلکه جوانان اهل جستجو هستند و در حوزه و دانشگاه که دو رکن فرهنگی کشور هستند نباید فقط به زیبایی های ظاهری قرآن اکتفا کنیم بلکه به عنوان هدایت تدبر و تحقیق به ان روی بیاوریم.
دکتر هاشمی سپس متذکر شد: قرار نیست فقط به ظواهر قرآن توجه کنیم بلکه باید به آن به عنوان کتابی که در همه دوره ها راه هدایت و ضلالت را به ما نشان می دهد نگاه کرده و از آن کمک بگیریم.

در ادامه این مراسم، دکتر علی نجفی نژاد، رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، گفت: در قرن ۲۱ زندگی می کنیم و بشر به پیشرفت های زیادی دست پیدا کرده و عده ای تصور می کنند با این پیشرفت ها دیگر نیاز به معنویت نیست، این در حالی است که قرآن منبع معرفت و معنویت و در این عصر می تواند جوابگویی مسائل جدید باشد.

 


وی از قرآن به عنوان منبعی برای الهام گرفتن نام برد و افزود: با وجود پیشرفت های علمی قرآن همچنان نقش بسیار مهمی در هدایت و انسانیت دارد.
رئیس سی و دومین جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویان کشور با بیان اینکه اگر قرآن و نقش آن در هدایتگری نباشد انسان ها دچار سردرگمی می شوند، ادامه داد: با وجود پیشرفت های علمی همچنان نیاز به قرآن بیشتر می شود.
وی همچنین اضافه کرد: به گفته دانشمندان غیر مسلمان پس از گذشت قرن ها از نزول قرآن هیچ تناقضی بین یافته های علمی با موضوعاتی علمی که در قرآن هست، وجود ندارد.
دکتر نجفی نژاد همچنین تصریح کرد: انسان اگر به دنبال علم و ثروت است در نهایت سعادت را می طلبد که سعادت واقعی در صراط عزیز الحمید است که همان راه پسندیده و نیکوست.
وی در ادامه با اشاره به وضعیت حضور دانشجویان در این دوره از جشنواره گفت: در این دوره از جشنواره یک هزار و چهار نفر شرکت کرده اند. وی با یادآوری اینکه این تعداد در ۶ بخش این جشنواره شرکت کرده اند، بیان کرد: از این تعداد ۴۲۷ شرکت کننده دانشجوی دختر و ۵۷۷ دانشجو پسر هستند.
دکتر نجفی نژاد با بیان اینکه این دانشجویان از ۱۰۵ دانشگاه کشور در این دوره جشنواره شرکت کرده اند، گفت: در این دوره جشنواره ۳۷ داور آثار را مورد بررسی قرار داده و در نهایت ۳۱۷ نفر دانشجوی مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا که ۱۵۷ آقا و بقیه خانم هستند، به مرحله نهایی راه یافتند.


نظر شما :