پیام معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم به مناسبت روز خبرنگار

۱۷ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۵:۴۱ کد : ۳۲۹۹۹ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۳۲۰
پیام معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم به مناسبت روز خبرنگار

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، دکتر سید ضیاء هاشمی؛ معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به مناسبت روز خبرنگار پیامی را صادر کرد. متن پیام بدین شرح می باشد:


دنیای جدید را جهان ارتباطات می‌نامند؛ چنان‌که در آن ساکنین نقاط جغرافیایی دور از هم به‌وسیله فناوری‌های نوینِ دست‌ساخت بشر به راحتی به هم مرتبط شده و در تعامل و ارتباط با یکدیگر قرار می‌گیرند.
علاوه بر امکانی که از طریق فناوری برای این ارتباط و اطلاع فراهم می‌شود، عوامل انسانی مهم‌ترین نقش را دارند. ایده‌پردازان، مهندسان، متخصصان و نهادها و سازمان‌ها در این میان ایفای نقش می‌کنند.
خبرنگاران در زمره عوامل انسانی این ارتباط گسترده‌ی جهان‌شمول هستند که به‌صورتی حرفه‌ای وظیفه گردآوری، تنظیم، تحلیل، تطبیق، تفسیر، انتشار و به تعبیری ساده، به سمع و نظر رساندن آنچه که «خبر» نامیده می‌شود را برعهده دارند.
امروزه روز، این تعبیر که «مطبوعات رکن چهارم دموکراسی هستند» با وسعتی غیرقابل باور و تاثیری زیاد قبول عام یافته است؛ چرا که به‌صورتی کاملاً محسوس و ملموس عیان گشته که مطبوعات و در وجهی کلی‌تر، رسانه‌ها، چه‌سان توانسته‌اند بخشی اصلی و عمده در فرآیند آگاه‌سازی و اطلاع‌رسانی باشند.
ورود به این «فرآیند آگاه‌سازی و اطلاع‌رسانی»، ورودی خطیر و مسئولیت‌آفرین و مستلزم درجات بالایی از تعهد و میزان معتنابهی از عشق و نوع‌دوستی و ایثار و از خود گذشتگی است.
هویت خبرنگاری، هویتی مرکب و کثیرالاضلاع است که در آن علم، فن، مهارت، شجاعت، خطرپذیری مسئولانه، حقیقت‌جویی و تعهدات مایه گرفته از اخلاق، فداکاری و ترجیح منافع و مصالح مردم به اولویت‌ها و منافع فردی به زیبایی هرچه تمام در کنار هم قرار گرفته و تصویری زیبا و دل‌ربا و تحسین‌برانگیز از یک شخص به‌نام «خبرنگار» و از یک حرفه به‌نام «خبرنگاری» برساخته و همچون یک الگو به جامعه هدیه می‌کند.
از سر مسئولیت‌شناسی، به پاس احترام و به خاطر جایگاه بی‌بدیلی که خبرنگاران عزیز در توسعه و پیشرفت جامعه دارند، این روز را به اصحاب خبر و رسانه تبریک و تهنیت عرض می‌کنم. از درگاه قادر متعال، عزت نفس افزون‌تر، شجاعت بیش‌تر، تعهد عمیق‌تر و مداومت بی‌وقفه در پوییدن مسیر کمال و آگاهی‌بخشی به خلایق را برای‌شان مسئلت می‌نمایم.

 

کلید واژه ها: معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم خبرنگار وزارت علوم


( ۱ )

نظر شما :