به منظور هماهنگی و سازماندهی دو پروژه کاروان راهیان نور و اربعین حسینی؛

نشست سالانه قرارگاه علم الهدی در دانشگاه یزد برگزار شد

۰۸ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۴:۰۸ کد : ۳۲۷۹۹ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۵۶۳
نشست سالانه قرارگاه علم الهدی به منظور هماهنگی و سازماندهی دو پروژه کاروان راهیان نور و اربعین حسینی با حضور مسئولان دانشگاهی و استانی در روز پنجشنبه ۵ مرداد ماه به میزبانی دانشگاه یزد برگزار شد.
نشست سالانه قرارگاه علم الهدی در دانشگاه یزد برگزار شد

به گزارش خبرنگار فرهنگی دانشگاه یزد، در ابتدای این نشست، سردار حسین یکتا مسئول قرارگاه فرهنگی خاتم الاوصیا (ص) و جانشین قرارگاه مرکزی راهیان نور با اشاره به اهمیت برخی وقایع در تاریخ بشر گفت: شرایط امروز جهان شرایط خاص و ویژه ای است و این یک نکته مهم است که ما در این شرایط وظیفه خود را بشناسیم و به درستی به آن عمل کنیم. در صورت غفلت و خسران بعدها پشیمان خواهیم شد. وی خاطر نشان کرد: برخی از اتفاقات و پدیده هایی که در اطراف ما و جهان اتفاق می افتد در زمره رخدادهای مادی و عادی نیستند. اینها پدیده هایی خارق العاده و فراطبیعی است. اصل انقلاب اسلامی از جمله این پدیده ها است. در طول حیات انقلاب اسلامی حوادث و رخدادهایی اتفاق افتاده است که همین پدیده‌ها را نیز نمی توان در زمره حوادث عادی طبیعی به شمار آورد. در حیات انقلاب اسلامی این پدیده ها نور علی نور است. یکتا بیان داشت: کار ستادی و تشکیلاتی برای پیشبرد اهداف و سازمان دهی آنها بسیار مهم است. در راستای ارتقاء طرح های راهیان نور و اربعین حسینی و هدفمند کرده برنامه های مربوط به این دو حوزه قرارگاه استانی علم الهدی تشکیل شده است. حتی مقام معظم رهبری نیز بر اهمیت و کارآیی اینگونه طرح ها تأکید بسیار دارند. این طرح و پروژه هم از جمله موارد غیر عادی و فوق العاده است که منشاء خیرات بسیاری در جامعه شده است.

این رزمنده دفاع مقدس افزود: الگوهایی مانند راهیان نور که برگرفته از الگوهای هجرت و طرح های میدانی آنهم در مقتل الشهدا است نیاز به سازماندهی دارد. این کاروان های دانشجویی هر چند کار بسیار خوبی است اما باید در نظر داشت هنوز راه زیادی تا وضعیت آرمانی و مورد نظر وجود دارد. بر این اساس نوع روایت و گفتمان خیلی مهم است.

یکتا در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت اربعین حسینی گفت: پدیده اربعین نیز از زمره پدیده های خارق العاده و فراطبیعی است. مقام معظم رهبری نیز روی همین نکته تأکید ویژه ای دارند. اگر کسی اربعین را با حکمت نگاه کند می تواند به خوبی این پدیده را درک کند. اگر کمی ژرف اندیش باشیم می توانیم به پیوستگی راهیان نور و اربعین حسینی پی ببریم. بدین صورت که ما را در کاروان های راهیان نور آموزش دادند و از آنجا از طریق همان سبک و سیاق به مقتل حضرت سیدالشهداء علیه السلام رساندند. امیدواریم این حرکت منجر به حضور در قدس و آزادی این مکان مقدس مسلمانان شود. مسئول بسیج دانشجویی استان در ادامه این نشست سیدحسین راسخی مسئول بسیج دانشجویی استان با ارائه عملکرد و اهداف قرارگاه علم الهدی حضور حداکثری را یکی از اهداف این قرارگاه خواند و گفت: در حال حاضر دو درصد از جمعیت دانشجویی در این اردوها شرکت می کند که آمار مناسبی نیست.

وی تصریح کرد: درباره حرکت های عظیمی مثل راهیان نور ما در صدد دست یابی به حضور ۵ درصدی هستیم. این موضوع در سال گذشته نیز در زمره اهداف پیش رو قرار گرفت. هدف دیگر ما این است که از طریق اعزام رؤسای دانشگاه ها به این طرح ها حضور دانشگاهیان را فعال تر کنیم. راسخی افزود: خوشبختانه دانشگاه ها در این فرآیند خوب و موفق عمل کرده اند. اما در توسعه کیفی این مقوله قدری باید جدی تر و مصمم تر عمل کنیم. این مسئله بسیار مهم است که بتوانیم علاوه بر توسعه کمی ارتقای اثرگذاری این طرح ها را نیز محقق کنیم. با افزایش کیفیت این اردوها انتظارات ما و مسئولان از اجرای این طرح ها محقق می شود.
کارشناس معافیت تحصیلی فرماندهی ناحیه انتظامی استان یزد سرهنگ محمدعلی محمدی کارشناس معافیت تحصیلی فرماندهی ناحیه انتظامی استان یزد در ادامه این نشست پیرامون هماهنگی در خصوص اعزام دانشجویان گفت: سال گذشته در حدود ۲۰۰۰ مجوز خروج از سوی پلیس گذرنانه فرماندهی انتشامی استان یزد صادر شد. ما در همه سطوح تمایل به همکاری داریم.

وی از مسئولان خواستار شد: از ارسال لیست های تک نفره یا دو سه نفره در صورت امکان خودداری کنند همچنین اینکه هنوز تعدادی از دانشجویانی که سال گذشته اعزام شده اند وضعیتشان از سوی دانشگاهها اعلام نشده است. بر اساس شیوه‌نامه صادره از ستاد فرماندهی ناجا در صورتی که وضعیت این دانشجویان مشخص نشود در صدور مجوز خروج برای امسال به مشکل برخورد می کنیم. مورد دیگری که انتظار می رود این است که زیر همه لیست های اعلامی فقط امضاء و مهر مسئول استانی باشد. رئیس دانشگاه آزاد اسلامی یزد دکتر معصومه طباطبائی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه این نشست گفت: در برخی دانشگاهها از اردوی راهیان نور کمتر استقبال شده است و علت آن به تغییر مقطع تحصیلی دانشجویان و یا شاغل شدن آنها برمی‌گردد. وی تاکید کرد: دانشگاه آزاد اسلامی با تلاش فراوان از این طرح ها حمایت می کند و شیوه‌نامه‌ها و بخشنامه های زیادی را در این راستا ابلاغ نموده است. رئیس دانشگاه فرهنگیان پردیس برادران دکتر فضل‌الله رضایی رئیس دانشگاه فرهنگیان پردیس برادران با اشاره به اهمیت مسئله تربیت صحیح نسلی گفت: فلسفه وجودی دانشگاه فرهنگیان تربیت اصولی معلمان آینده است. معلم خوب یعنی آموزش و پرورش خوب و آموزش و پرورش خوب نتیجه اش دانشگاه خوب و جامعه خوب خواهد شد. رئیس پردیس خواهران دانشگاه فرهنگیان دکتر صدیقه ناظمیان رئیس پردیس خواهران دانشگاه فرهنگیان حرکت در راستای اهداف فرهنگی انقلاب اسلامی را فلسفه وجودی دانشگاه فرهنگیان خواند و گفت: اصلاح فرهنگ پایه ای ترین اصل هر نظام آموزشی است. دانشگاه فرهنگیان نیز با عنایت به هدف والا و مهمی که دارد اصلاح فرهنگی را برای تربیت معلمانی خوب از طریق حرکت در مسیر انقلاب اسلامی را در دستور کار خود قرار داده است.

معاون فرهنگی سپاه الغدیر سعید دهقان معاون فرهنگی سپاه الغدیر، حفظ ایمنی و کیفیت بخشیدن به این طرح ها و پروژه ها را از دغدغه های سپاه دانست. وی گفت: امسال در راستای تحقق اهداف مصوب کرده ایم امکانات بهتری در اختیار زائران قرار گیرد. خدمت به زائران در کاروانهای راهیان نور و اربعین حسینی از افتخاراتی است که نصیب ما شده است. مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه یزد در ادامه این نشست مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه یزد با اشاره به ظرفیت و پتانسیل کاروان های راهیان نور و اربعین حسینی گفت: این طرح ها با توجه به ظرفیت و پتانسیل های بالایی که دارد باید بسیار مورد توجه قرار گیرد. اما یک نکته مهم اینست که خیلی از ماها تصمیمان بر این است در سال یکبار به زیارت عتبات عالیات برویم و بهترین زمان آن را نیز اربعین قرار می دهیم. حجت‌الاسلام مهدی حرزاده افزود: اربعین ظرفیت بسیار بالایی دارد اما باید برنامه ریزی درست و اصولی داشت که در کنار اربعین که هر ساله بهتر برگزار می شود در روزهای دیگر سال نیز حضور زائران در عتبات محقق شود. خوشبخانه آمار زائران استان یزد به نسبت جمعیت آمار بسیار خوبی است که نشان می دهد گذاشتن نام حسینیه جهان بر روی یزد بی دلیل نبوده است.
جانشین قرارگاه علم الهدی در ادامه این نشست دکتر علی مروتی معاون دانشجویی دانشگاه یزد به عنوان جانشین قرارگاه علم الهدی با اشاره به به مصوبات سال گذشته و سال جاری گفت: در سال گذشته ما مصوباتی را برای ارتقای وضعیت اردوهای راهیان نور و همچنین اربعین حسینی در دستور کار قرار دادیم. وی افزود: در سال گذشته مصوب کردیم اقداماتی برای افزایش حضور ۵ درصدی پیش بینی کنیم. علاوه بر این قرار شد در اولین جلسه فرهنگی دانشگاهها در سال جاری موضوع راهیان نور مورد بررسی قرار گیرد و نتیجه برای دبیرخانه ارسال شود. از مسئولان دانشگاهها خواهشمندیم در خصوص این موضوع اهتمام کافی داشته باشند و جلسات قرارگاه مصوب شد که هر شش ماه یکبار برگزار شود.

وی ادامه داد: از دیگر مصوبات این بود که مسئول بسیج دانشجویی استان به عنوان دبیر استانی انتخاب شود. همچنین قرار بر این شد که اردوی راهیان نور برای رؤسال و اعضای هیئت علمی دانشگاه ها در دستور کار باشد. هزینه برای هر دانشجو نسبت به سال گذشته تغییری نکرده و همان ۳۰۰ هزار تومان پیش بینی شده است. وی تصریح کرد: از دیگر مصوبات این بود که از تولیدات دبیرخانه کنگره شهدا در بحث کاروان راهیان نور نیز استفاده شود و دانشجویان سال گذشته که مورد نظر پلیس مهاجرت و گذرنامه هستند تعیین تکلیف شوند. دبیرخانه کنگره شهدا که در دانشگاه فرهنگیان مستقر شد جلسات این کنگره نیز سالی یکبار برگزار خواهد شد. همچنین مصوب کرده ایم بانک تشکیلاتی کاملی برای شهدای دانشجو تشکیل شود که نیاز به همکاری دانشگاهها و بنیاد شهید دارد. در پایان این مراسم از رؤسای دانشگاهها، مسئولان و دانشجویان نمونه تجلیل شد.


نظر شما :